Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 2341
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Błysk zabytków na chodzie

Niedziela, 2 lipca 2006, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 2 lipca 2006, 14:24
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Błysk zabytków na chodzie
Fot. Arek
Wyjątkowo uprzywilejowanymi autami były w sobotę na placu Ratuszowym stare samochody z całej Polski, które uczestniczą w II Międzynarodowym Zlocie Pojazdów Zabytkowych zorganizowanym przez entuzjastów „oldtimerów” ze Świeradowa Zdroju.

Stolica Karkonoszy znalazła się na trasie rajdu Ikar 2006, podczas którego fani starych marek przejechali przez ważniejsze miejscowości Kotliny Jeleniogórskiej.

Mieszkańcy Jeleniej Góry mieli okazję zobaczyć pod ratuszem wypieszczone i rzadkie modele samochodów: najstarszy (ford) pochodził z 1920 roku. Zaopatrzony w kierunkowskazy w formie opuszczanych przez kierowcę strzałek, dzielnie radził sobie na mini torze przeszkód zorganizowanym przed ratuszową przybudówką nieopodal tramwaju.

Na plac Ratuszowy przyjechały także, między innymi, amerykańskie krążowniki szos, stary model opla, mercedes z przełomu lat 60 i 70 ubiegłego wieku oraz syrenka 104, jeszcze z drzwiami otwieranymi w lewą stronę. Był też volkswagen garbus, który nieco zawiódł: przy samym ratuszu był uruchamiany na pych przez ubranych w stroje retro właścicieli auta.
Były też skutery pamiętające czasy mody na te pojazdy w latach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Wszystkie auta błyszczące i zadbane: oczko w głowie właścicieli. Jak nam powiedział jeden z posiadaczy takiego zabytku na kółkach (i w dodatku sprawnego), nie zamieniłby go na inny pojazd.
Miłośnicy starych pojazdów muszą znać się na mechanice i samodzielnie dokonywać napraw oraz – nierzadko – kombinować, skąd wziąć zamienne części.

Zwycięzca zlotu zostanie wyłoniony w niedzielę w Świeradowie Zdroju. Tam także zaczynają się o godz. 10 parada pojazdów i testy sprawnościowe. Imprezę uświetni Kwintet Leśniański, Jacek Ziobro oraz koncert zespołu Dean Bowman.
W ubiegłym roku wygrał samochód marki Warszawa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group