Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 7901
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bliźniacze miasta w imię jelenia

Czwartek, 4 września 2008, 20:25
Aktualizacja: Piątek, 5 września 2008, 8:00
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Bliźniacze miasta w imię jelenia
Fot. TEJO
Podziękowania za zaproszenie i życzenia dla jeleniogórzan składali samorządowcy z miast partnerskich podczas spotkania inaugurującego pobyt delegacji zaprzyjaźnionych ośrodków z okazji 900–lecia Jeleniej Góry. Burmistrzowie i prezydenci przypatrywali się ceremonii odsłonięcia jubileuszowego pomnika w postaci popiersia jelenia na placu Ratuszowym.

Międzynarodowo zrobiło się w czwartek po południu w Książnicy Karkonoskiej. Przedstawiciele miast partnerskich zebrali się tam, aby podpisać okolicznościowe porozumienie. Każdy z delegatów zabrał głos, aby podziękować za zaproszenie i złożyć „urodzinowe” życzenia Jeleniej Górze. Niektórzy na ręce Marka Obrębalskiego, prezydenta Jeleniej Góry, przekazywali drobne upominki. Inni wręczanie prezentów przewidzieli później.

Goście mówili w swoich językach. Najbardziej egzotycznie brzmiał fiński. Do Jeleniej Góry przyjechała bowiem delegacja Valkeakoski, fińskiego miasta, z którym stolica Karkonoszy przyjaźni się od kilkudziesięciu lat. Byli samorządowcy z Cervii, Erfstadt, Bautzen, Randers (Dania), Sewierodoniecka (Ukraina), Władimira (Rosja) oraz najmłodszego partnera stolicy Karkonoszy – czeskiego Jabłońca nad Nysą.

Wiceprzewodnicząca rady miejskiej Władimira podziękowała za zaproszenie po polsku. Później – już po rosyjsku – kilka razy życzyła pokoju zarówno Jeleniej Górze, jak i całej Ziemi. Delegaci z Cervi wręczyli Markowi Obrębalskiemu naczynię z jelonkiem. – To nasz wspólny symbol herbowy – mówili Włosi, którzy w klapach marynarek z dumą nosili „jeleni” herb.

Jeleń zjednoczył też gospodarzy oraz samorządowców z miast partnerskich przy ratuszu. Tu o godz. 19 odsłonięto jubileuszowy pomnik przedstawiający rogacza dłuta Marii Bor. Ceremonii dokonali Petr Tulpa, burmistrz Janbłońca, prezydent Marek Obrębalski oraz dzieci przedszkolne. – To dzięki środkom pozyskanym z unijnych funduszy polsko-czeskich powstał monument oraz tablica miast partnerskich – mówił Marek Obrębalski.

Później wszyscy robili sobie pamiątkowe zdjęcia przy jelenim popiersiu. Była okazja do odnowienia znajomości z poprzednich wizyt. W tłumie brylowali Józef Kusiak oraz Zofia Czernow, poprzedni szefowie Jeleniej Góry. J. Kusiak bez kłopotu dogadywał się z Rosjanami i Ukraińcami. Zofia Czernow rozmawiała z Włochami z pomocą tłumaczki.

Goście i gospodarze udali się następnie na koncert Ala di Meoli w Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego. Przed kościołem kłębił się tłum melomanów wprowadzonych w błąd przez informator miejski: wskazano tam, że koncert zaczyna się o godz. 19, tymczasem jego początek wyznaczono na 20. W trakcie występu gwiazdy nie można fotografować. W razie przyłapania kogoś na robieniu zdjęć, organizator musi zapłacić muzykom 100 tysięcy złotych kary. Dlatego ochrona miała skrupulatnie sprawdzać, czy nie wnoszono aparatów fotograficznych. A oczekującym na występ słynnego gitarzysty w ramach kolejnego wieczoru festiwalu Silesia Sonans, przygrywał mołdawski zespół instrumentów dętych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
684
Tak, często
15%
Czasami
44%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
29%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group