Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6634
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bliźniacze miasta w imię jelenia

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 4 września 2008, 20:25
Aktualizacja: Piątek, 5 września 2008, 8:00
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Podziękowania za zaproszenie i życzenia dla jeleniogórzan składali samorządowcy z miast partnerskich podczas spotkania inaugurującego pobyt delegacji zaprzyjaźnionych ośrodków z okazji 900–lecia Jeleniej Góry. Burmistrzowie i prezydenci przypatrywali się ceremonii odsłonięcia jubileuszowego pomnika w postaci popiersia jelenia na placu Ratuszowym.

Międzynarodowo zrobiło się w czwartek po południu w Książnicy Karkonoskiej. Przedstawiciele miast partnerskich zebrali się tam, aby podpisać okolicznościowe porozumienie. Każdy z delegatów zabrał głos, aby podziękować za zaproszenie i złożyć „urodzinowe” życzenia Jeleniej Górze. Niektórzy na ręce Marka Obrębalskiego, prezydenta Jeleniej Góry, przekazywali drobne upominki. Inni wręczanie prezentów przewidzieli później.

Goście mówili w swoich językach. Najbardziej egzotycznie brzmiał fiński. Do Jeleniej Góry przyjechała bowiem delegacja Valkeakoski, fińskiego miasta, z którym stolica Karkonoszy przyjaźni się od kilkudziesięciu lat. Byli samorządowcy z Cervii, Erfstadt, Bautzen, Randers (Dania), Sewierodoniecka (Ukraina), Władimira (Rosja) oraz najmłodszego partnera stolicy Karkonoszy – czeskiego Jabłońca nad Nysą.

Wiceprzewodnicząca rady miejskiej Władimira podziękowała za zaproszenie po polsku. Później – już po rosyjsku – kilka razy życzyła pokoju zarówno Jeleniej Górze, jak i całej Ziemi. Delegaci z Cervi wręczyli Markowi Obrębalskiemu naczynię z jelonkiem. – To nasz wspólny symbol herbowy – mówili Włosi, którzy w klapach marynarek z dumą nosili „jeleni” herb.

Jeleń zjednoczył też gospodarzy oraz samorządowców z miast partnerskich przy ratuszu. Tu o godz. 19 odsłonięto jubileuszowy pomnik przedstawiający rogacza dłuta Marii Bor. Ceremonii dokonali Petr Tulpa, burmistrz Janbłońca, prezydent Marek Obrębalski oraz dzieci przedszkolne. – To dzięki środkom pozyskanym z unijnych funduszy polsko-czeskich powstał monument oraz tablica miast partnerskich – mówił Marek Obrębalski.

Później wszyscy robili sobie pamiątkowe zdjęcia przy jelenim popiersiu. Była okazja do odnowienia znajomości z poprzednich wizyt. W tłumie brylowali Józef Kusiak oraz Zofia Czernow, poprzedni szefowie Jeleniej Góry. J. Kusiak bez kłopotu dogadywał się z Rosjanami i Ukraińcami. Zofia Czernow rozmawiała z Włochami z pomocą tłumaczki.

Goście i gospodarze udali się następnie na koncert Ala di Meoli w Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego. Przed kościołem kłębił się tłum melomanów wprowadzonych w błąd przez informator miejski: wskazano tam, że koncert zaczyna się o godz. 19, tymczasem jego początek wyznaczono na 20. W trakcie występu gwiazdy nie można fotografować. W razie przyłapania kogoś na robieniu zdjęć, organizator musi zapłacić muzykom 100 tysięcy złotych kary. Dlatego ochrona miała skrupulatnie sprawdzać, czy nie wnoszono aparatów fotograficznych. A oczekującym na występ słynnego gitarzysty w ramach kolejnego wieczoru festiwalu Silesia Sonans, przygrywał mołdawski zespół instrumentów dętych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ 4-09-2008 20:52
i znowu balanga za nasze pieniądze !!!!!! co dla nas. widowisko w piątek o 21 ? co z ludzmi którzy pracują niestety w soboty ? co z dziećmi ? 300000- piękne pieniadze ale jak to w jeleniej -zmarnowane. widowisko winno być dużo wcześniej .może dla notabli odsłonięcie pomnika o 24 a widowisko o 18 .do przemyślenia za kolejne 100 lat
~Sabath 4-09-2008 21:10
mnie się wydaje że nawet jak by miasto chciało żeby przyjechał jakiś niezły zespół to on i tak nie przyjedzie bo się ponoć wstydzą przyjechać do jelonki a i miasto jest małe
~ 4-09-2008 22:43
Rangers (USA) na pewno?
~Chris Albertson 4-09-2008 22:56
Best wishes from the City of Tyler, Texas, USA on Jelenia's Gora 900th birthday. We are sorry that we can not be there personally but we send our greetings to the people and the city officials.
~meloman 4-09-2008 23:05
Ali de Meola - ten amerykański jazzman to jeden z największych talentów w świecie gitary. Swoją przygodę z muzykę rozpoczynał w jazz-rockowych składach w latach siedemdziesiątych. Już wtedy czuć było jego zamiłowanie do muzyki folkowej. Wtedy tez ukształtował sówj charakterystyczny styl, kształtujący się na pograniczu fusion, latynowskiego flamenco, tango, samby i folkloru . Dla Sabatha to może za mało, ale jemu to chyba nikt, nawet on sobie sam nie dogodzi! Koncert w Kościele Garnizonowym był wspaniały!!!
~Chris Albertson 4-09-2008 23:49
Perhaps they meant Randers in Denmark instead of Rangers in USA???
~Wyborca 4-09-2008 23:59
Pozdrowienia dla p.Anny Ragiel w oczekiwaniu na realizację obietnic przedwyborczych.
~kangur 5-09-2008 17:30
Brakuje nam jeszcze partnerstwa z miastem w Australii.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group