Piątek, 17 września
Imieniny: Justyny, Franciszka, Roberta
Czytających: 5319
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bliżej porozumienia ws. statutu RJP

Czwartek, 17 listopada 2016, 12:45
Aktualizacja: Piątek, 18 listopada 2016, 8:08
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Bliżej porozumienia ws. statutu RJP
Fot. Przemek Kaczałko
W środę (16.11) odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Statutowo–Organizacyjnej, gdzie pracowano nad zmianami w statucie Rady Jednostki Pomocniczej Uzdrowiska Cieplice (wkrótce Dzielnicy Uzdrowiskowej). Dzięki poprawkom, ciepliccy radni będą mogli m.in. organizować wydarzenia dla mieszkańców.

Będą drobne zmiany w nazwie części uzdrowiskowej (dzielnica uzdrowiskowa), będą zmiany w sprawie kompetencji radnych, którzy będą mogli zasięgać informacji. - Statut jest bardzo dobrze napisany, ale będą kosmetyczne zmiany na prośbę zarządu Rady Jednostki Pomocniczej – powiedział Wojciech Chadży, przewodniczący Komisji Statutowo-Organizacyjnej Rady Miejskiej Jeleniej Góry, który ocenia, że współpraca ze społeczną radą jest coraz lepsza.

- Muszę powiedzieć, że dzisiejsze spotkanie było wybitnie męczące, bo z jednej strony jest ogrom wiedzy wynikający z przepisów prawa, ale z drugiej strony jest to, o co walczymy od początku, czyli umocowanie radnych RJP – określenie konkretnych ram działalności rady – ocenił przewodniczący społecznej rady Leszek Malinowski.

Wśród propozycji cieplickich radnych jest m.in. umożliwienie organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć. - To jest sprawa, która jest bardzo dyskusyjna. Co prawda jest ogromna życzliwość ze strony biura Rady Miejskiej do zaproponowania rozwiązań, które będą skuteczne, ale nie wyobrażam sobie sytuacji, o której mówili niektórzy radni, że będziemy organizować, ale nie będziemy finansować – kontynuował L. Malinowski, który nie domaga się dodatkowych środków na działalność, tylko chce mieć możliwość korzystania z przysługującej puli – RJP ma roczny budżet w wysokości 5 tysięcy złotych.

- Poprzednia Rada Jednostki Pomocniczej miała dużo większy budżet. Rozumiem, że jest trudna sytuacja finansowa miasta i np. nie kupujemy zdjęć jak poprzednia rada, tylko robi to jeden z radnych – darmowo – argumentował przewodniczący rady uzdrowiskowej.

Istotnym elementem jest też kwestia planów zagospodarowania przestrzennego, na które społecznicy chcieliby mieć wpływ przy opiniowaniu. - Przepis prawa jest dla nas nieprzychylny w tej sprawie, ale realizujemy to z powodzeniem. Jesteśmy na wielu wyłożeniach planu, przedstawiamy swoje zdanie, konsultujemy na radach te zdanie – mówił Leszek Malinowski. - Jest to duży sukces rady tej kadencji, że nauczyliśmy mieszkańców Cieplic interesowania się planami zagospodarowania przestrzennego i wypowiadania się w odpowiednim czasie przewidzianym prawem. Teraz wiedzą, że jeśli się nie wypowiedzą, to może być może na działce obok stanie apartamentowiec i przysłoni im krajobraz – podkreślił szef cieplickiej rady.

Dzisiaj (17.11) posiedzenie Komisji Uzdrowiskowej, w której udział zapowiedzieli również przedstawiciele społecznej Rady Uzdrowiskowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group