Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5933
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Blask orła

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 11 listopada 2006, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 11 listopada 2006, 21:27
Autor: TEJO
Fot. Arkadiusz Piekarz
Odsłonięciem Pomnika Wolności i Niepodległości, który stanął przed kościołem garnizonowym, rozpoczęły się w sobotę oficjalne obchody Święta Niepodległości.

Akt erekcyjny monumentu odczytał pomysłodawca jego powstania, proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium Krzyża Świętego ks. prałat płk Andrzej Bokiej.

Pomnik niepodległościowy wyrzeźbił znany artysta Gustaw Zemła. Autor jest twórcą między innymi pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach i Szczecińskich Orłów. Jego prace można zobaczyć także poza granicami kraju jak np. pomnik Ernesta Malinowskiego w peruwiańskich Andach.
Jeleniogórska rzeźba jest wysoka na sześć i pół metra.

Monument nawiązuje do postaci papieża Jana Pawła II. U podnóża jest odlew Biblii, na wzór księgi, która spoczywała na trumnie Ojca Świętego. Wyżej – płaskorzeźba z jego popiersiem i cytat „Bądźcie mocni” a nad wszystkim góruje orzeł odlany z brązu. Waży około dwóch ton.

Na uroczystość przybyli głównie starsi jeleniogórzanie, w tym sybiracy i byli żołnierze Armii Krajowej, którym wicewojewoda dolnośląski Roman Kulczycki wręczył odznaczenia państwowe. Był też ordynariusz diecezji legnickiej ksiądz biskup Stefan Cichy oraz władze samorządowe.

Obchody uświetniła występem Orkiestra Dęta Filharmonii Dolnośląskiej ubrana w historyczne stroje. Salwę honorową oddała kompania garnizonu policji.
Tradycyjnie, uroczystość w Święto Niepodległości zakończyła msza odprawiona w intencji Ojczyzny.
Po raz pierwszy od lat areną uroczystości nie był plac Ratuszowy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~tubylec 11-11-2006 17:20
Szkoda tylko że były bóg wojny /Szmajdziński/ zlikwidował u nas wojsko łącznie ze wszystkimi przyległościami naturu społeczno-techniczno-naukowej.
~"patriota" 11-11-2006 18:42
Az przykro patrzeć, jak z poważnego święta wasz fotograf robi "shop'a.Owszem takie zdjęcia są dobre z dyskoteki, czy spektaklu cyrkowego, a nie ze Święta Narodowego.Ja ten fotoreportaż nazwałbym "Moje impresje z Dnia Niepodleglości". Ukośne kadrowanie powtarzane nagminnie jest też nudne.Poza tym kiedyś uczono nas w szkołach fotograficznych,że postacie fotografuje się z wysokości ich oczu i obiektywem o odpowiedniej ogniskowej, tak aby nie znikształcać twarzy. Uroczystość ok ale było tam tylu fotografujacych,że nie wiem, który....
~cezar 11-11-2006 19:31
Mam prośbe,niech wasz fotograf nie "kładzie" tak zdjęć.Oglądając je mam wrażenie, że jestem nawalony.
~fokus 11-11-2006 19:44
autor tych zdjęć to albo był dziś mocno "niepełnosprawny", albo miał uszkodzony aparat, albo jest bardzo zmanierowany tym ukośnym fotografowaniem. Tak, czy tak, faktycznie głupio fotki te pasują do rangi tej uroczystości.
~aspiryna 11-11-2006 20:46
"Akt erekcyjny".....:P...chyba elekcyjny....pozdrowienia dla redakcji:)
~Vi_king 11-11-2006 22:11
Do "aspiryny" Akt jest erekcyjny - od "erectio" - wzniesienie. Cóż, niektórym wszystko kojarzy się z maszyną parową.
~Jan Ginowicz 11-11-2006 22:37
Patriota słusznie zauważa niewłaściwy sposób pokazania na niektórych fotografiach ważnego wydarzenia dla historii Jeleniej Góry. Widziałem autora tych fotografii przy pracy i już wtedy zastanawiałem się co chce on pokazać. Myślę, że fotografie drugiego Pana z Jelonki, który był na uroczystości są lepsze. Fotografia pokazująca moment dekorowania przez wicewojewodę Sybiraków odznaczeniami jest delikatnie mówiąc niewłaściwa. Nie wiem dlaczego Redakcja zamieściła aż trzy fotografie z orkiestrą. Czyżby ona była najważniejszą w relacjonowanym wydarzeniu? Dlaczego nie można zobaczyć pomnika w całej jego okazałości? Dlaczego nie można zobaczyć ile było Sybiraczek i Sybiraków, by przekazać ten obraz także przyszłym pokoleniom? Dlaczego nie ma fotografii pokazujących najmłodsze pokolenia Jeleniogórzan, tych z pocztów sztandarowych szkół i tych w harcerskich mundurkach? Jeszcze jedno pytanie, ale już nie do Redakcji Jelonki. Dlaczego organizatorzy pominęli harcerzy w warcie honorowej przy tym pomniku? Tradycje harcerstwa w sposób naturalny przeplatają się z ceremoniałem wojskowym. Za rok to pewnie harcerze będą przy tym pomniku, bo kto inny stanie? Z wypowiedzi harcerzy wiem że są oni zawiedzeni nie tylko pominięciem ich w ceremoniale, także niewłaściwym ich ustawieniem na placu. Te dzieci powinny były się znaleźć jak najbliżej, a nie „stać w kącie”. Nie dziwmy się więc niechęci dzieci do udziału w takich uroczystościach, gdzie ich obecność sprowadza się do tworzenia namiastki tłumu.
~Arek 11-11-2006 23:14
Do "Patrioty": Po twoim komentarzu zacząłem się zastanawiać, czy miałem dobry pomysł z zamiarem studiowania fotografii ;-) Nigdzie nie jest zakazane stosowanie zwyczajnego kadrowania przy poważnych uroczystościach, gdzie piony i poziomy są nienaganne. Wprowadzające więcej dynamiki, kadrowane po przekątnej zdjęcia stanowią poniżej 40% zdjęć tu przedstawionych, więc nie są znowu tak częste. Ale ja i wielu czytelników zanudziłoby się, oglądając same zwyczajne kadry. Kadrowanie z poziomu oczu, brak zniekształceń? Ok, tylko po co się ograniczać tymi zasadami? Najlepszą zasadą jest łamanie wszelkich zasad, co prowadzi do twórczych prac i odkrywania nowego. Nazywamoe moich zdjęć "impresjami" uważam za komplement - bo to prawda, że mają w sobie coś artystycznego :-) Dobrze, że nie widziałeś (albo i widziałeś, ale nie wspomniałeś) imprez w większych miastach, bo tam do jednej sytuacji pcha się kilkunastu fotografów i drugie tyle kamerzystów. Ale miej pretensje do świata o to, że tak został ułożony, że każdy chce zarobić.
~kiebitz 11-11-2006 23:30
Brawa dla fotografa za zacięcie artystyczne.
~fantom 11-11-2006 23:34
do autora zdjęć: a może by tak - idąc dalej tym tropem - zamies...ć fotografie "do góry nogami"? nie będzie nudno, doda to zdecydowanie więcej dynamiki, jeszcze więcej zasad zostanie złamanych, i artyzm zdjęć wzrośnie... polecam pomysł rozwadze i na koniec mam pytanie: co to znaczy " ...że mają w sobie coś artystycznego"?
~kapelmistrz 12-11-2006 1:33
Może jeszcze bardziej powinieneś Arku posunąć w tej "prowokacji artystycznej"? Może przykład jednej "artystki" z Gdańska służył by Ci za przykład? Czy nie masz Arku innych okazji, aby propagowac swoje wizje i prowokacje artystyczne? Widać "cieńki Bolek" jesteś w tej dziedzinie. Trzeba mieć oprócz "wizji artystycznych" choć trochę wyczucia smaku i umiaru, a w szczególności w takich okolicznościach. Może gdzie indziej Twoje gusty artystyczne zostaną bardziej docenione?
~ASA 12-11-2006 1:51
Może mu się ogniskowa wygła, albo, co nie daj Boże, złamała? Widać fotograf ma pecha, nawet pod kościołem. Kara boska?
~Patriota 12-11-2006 7:04
Do Arka. Jak śmiem przypus...ć to są Pana zdjęcia i owszem sa czasami dobre ale nie w każdej sytuacji.Już nie pierwszy raz trwa dyskusja wśrod moich kolegów fotografików na temat niektórych Pana zdjęć. Czasami powaga sytuacji wymaga aby jednak aby zastosować klasyczne wzorce w ważnych tematach. Myślę ,że jest Pan Młodym człowiekiem i na pewno studia fotograficzne,rownież z klasyki fotografii,wiele Panu dadzą. Oczywiscie należy czerpać od innych to co jest w ich pracach najlepsze, ale nie wzorować się całkowicie na nich.Fotografia nawet ta reportażowa to dziedzina artystyczna gdzie nie można jej ocenić obiektywnie. Czasami jednak trzeba uszanować rzeczy święte dla innych. Z ciekawością wczoraj ogladałem w wielu programach TV relacje ze Święta Niepodleglości,wszystkie były stosowne do powagi chwili.Życzę dalszych trafnych poszukiwań.
~obiektywny 12-11-2006 7:39
Zdjecia to jeszcze nic, reportaż w TV Odra to jest majstersztk: 1)Niecierpliwy ks.płk Bokiej zerkajacy na zegarek z mysla kiedy skończy mówic pryncypał z Legnicy, 2) Gwiazdy niepodległosci gen. bryg. w stanie spoczynku Bronisław P. i przydupas, który nie powinen juz dawno zakładac munduru ppłk rez. Marek G.Noż sie w kieszeni otwiera kiedy patrzę na ich gęby zakłamane i fałszywe jak to okresłił w podobny sposób P. Andzrej G. w swoim felietonie. A pan panie Ginowicz nie bądź takim fachowcem fotografii, zapomniało się jak tworzony był film w 2004 roku o historii WOSR kto wtedy dał ciała jesli nie Pan. Z wyrazami szacunku.
~KrissKross 12-11-2006 9:40
A ta różyczka? Małe GO czy nieudana próba w PS?:)
~foto-reporter 12-11-2006 10:03
poleciales bo bandzie, zdjecia do bani:(:( te rozyczke to nigdzie w zadnej prasie normalnie nie zamiescisz, dobrze ze jestes na stronie tu mozesz swoje diagonalne foto pokazac, w gazecie codziennej nikt tych zdjec nie wydrukowal by Ci.
~kazimierzp 12-11-2006 10:25
"De gustibus non est disputandum", czyli już Rzymianie twierdzili, że gust nie jest sprawą dyskusyjną. W tym miejscu należy zastanowić się jaką podstawową funkcję mają w tym miejscu te zdjęcia. Jeżeli to jest galeria fotografii autora zdjęć i pokazuje swoje impresje na temat uroczystości to rację ma autor zdjęć. Jeżeli zdjęcia mają funkcję informacyjną, mającą być uzupełnieniem do tekstu to przyznać należałoby rację adwersarzom. Nie byłem na tej uroczystości z powodów rodzinnych. Widziałem relację w TVP Wrocław, oglądam te zdjęcia i pozostaje uczucie niedoinformowania!
~sarenka 12-11-2006 10:33
podoba mi się zdjęcie trzecie... reszta..- to nie ta bajka... prawem robiącego zdjęcia jest prawo wyboru: jak? dlaczego tak? po co? tutaj tego wyboru nie widać... pozdro:-) p.s.: chociaż najgorzej byłoby gdyby nikt nic o tych zdjęciach nie mówił.....
~bleg 12-11-2006 10:44
zdjęcia beznadzieja
~Henryk Jelenia Góra 12-11-2006 12:30
DO "artysty" Piekarza - uważaj bo jedna artystka śpiewała hymn państwowy po swojemu i zobacz co się z nią stało.
~Arek 12-11-2006 13:53
Dla narzekających na niewłaściwe dla tej uroczystości kadrowanie i m. in. brak pokazania pomnika w pełnej okazałości, emocji przeżywanych przez sybiraków - wstawiłem kilka nowych zdjęć. Niektóre kadry po przekątnej powstały z powodu zbyt wąskiej ogniskowej w moim obiektywie (ekwiwalent 27 mm), a wiadomo, że przekątna jest dłuższa od najdłuższego boku kadru i można dzięki temu zmieścić więcej elementów na zdjęciu. Jednak część zdjęć jest przechylona, aby w nietypowy sposób ukazać temat. Na przyszłość będę się zastanawiał nad odpowiednim przekazaniem emocji związanych z wydarzeniem poprzez odpowiednie kadrowanie i kompozycję.
~Infernal Angel 12-11-2006 14:15
moim zdaniem nie ma się co tak oburzać. Chłopak nie chce być tandetny. Sam musi poznać co i jak robić. Tu przyznam rację Sarence - "prawem robiącego zdjęcia jest prawo wyboru". Nie stępiajcie mu go sztywnymi ramami oficjalizmu. Przecież żadnych wartości tymi zdjęciami nie sprofanował, nikogo nie obraził. Wręcz przeciwnie. Pokazał, że nie wszystko musi być takie jak się tego "wymaga", bo inne juz jest gorsze. Osobiście mi to nie przeszkadza, może tylko w jednym zdjęciu zrobiłabym inaczej, ale nie JA robiłam zdjęcie. Nie patrzcie więc przez przyzmat siebie. Krytykować jest łatwo, czasami aż za bardzo.
~freju 12-11-2006 18:40
Tego typu kadry bardziej nadają się na paradę równości. A co do telewizji ODRA: Dlaczego highlights'y nie zostały wyemitowane w chronologicznej kolejności?? Najpierw mamy odsłonięty pomnik, później ks. Bokieja, jeszcze wcześniej Apel Poległych, a na samym końcu wmaszerowanie orkiestry na plac :P Pozdrowienia i dla fotografa (nawiasem mówiąc gdybyś troche pomyślał to więcej zarobiłbyś na piątkowym koncercie we Wrocławiu wraz z ROGACEWICZ BaND) no i dla operatora telewizji ODRA PS Nie wiedziałem, że operatorzy telewizji używają rękawczek kolarskich :D
~harcereczka xD 12-11-2006 18:47
nei nio ten pomnik... ja bym zrobila napewno lepszy :D:D::D:D a tak ogolnie to byly brechty z.. takiej pani a wogole...to poltorej godziny stania..tsz....
~fantom, tym razem inaczej 12-11-2006 19:09
do autora zdjęć w świetle powyższych postów: nie przejmuj się Stary, tymi komentarzami krytykantów ulicznych (z wyjątkiem sarnki), siedzą tacy w chałupach przed monitorami i się wymądrzają :) ; zdjęcia mają swój styl i charakter, nie są drętwe i nadęte, widać też w nich swoistą wrażliwość, są jakby zapisem różnych chwil, widzowi z wyobraźnią mówią wiele, a innymi szkoda sobie głowę zawracać, powodzenia więc życzę :)
~Adam 12-11-2006 19:17
Kto był na tej podniosłej uroczystości - z sztandarami kombatanckimi i jg szkół, z podniesieniem na maszt przy wtórze hymnu narodowego - Polskiej Flagi, zauważył pewnie, iż wśród sponsorów, dzięki którym (oprócz składek wiernych) - postawiono pomnik - inicjator historycznego dla miasta i regionu przedsięwzięcia : proboszcz A. Bokiej - nie wymienił miasta Jelenia Góra. Prezydent niestety przemawiał jednak... czyli wykazał kolejny raz - obłudę tej władzy ! Czy wybory samorządowe wreszcie coś u nas zmienią - oby, bo wstyd !!!
~kazimierzp 12-11-2006 19:36
Gratuluję refleksu, ładnie złapałeś jak z lufy idzie przy salwie ogień wystrzału. Zastanawia mnie dlaczego tylko z jednej lufy, czyżby strzelali nierówno! Cieszę się też, że nie nadymasz się jak czasami inni tylko konstruktywnie reagujesz!
~sarenka 12-11-2006 19:56
"blask orła"... i nawet jak sie przyjrzeć to pojawia się on jako motyw niektórych zdjęć a to fajne jest... p.s.:witaj jelonku tutaj...
~sarenka 12-11-2006 19:57
"blask orła"... i nawet jak sie przyjrzeć to pojawia się on jako motyw niektórych zdjęć a to fajne jest... p.s.:witaj jelonku tutaj...
~..chwała bohaterą.. 12-11-2006 20:18
i tym reżyserą lokalizacji miejsca ,głównym aktorą tej marnej inscenizacji tylko statystów żal tych "sybiraków" w wieku podeszłym odznaczonych krzyżem ..jakiej wolnośćito dla nich było pochówkiem za życia na byłym poniemickim cmentarzu mając w tle kapliczki cmentarne i nowo wybudowany zakład usług pogrzebowych oj panie Kusiak ma pan cholerną wyobrażnie
~anzelmo 14-11-2006 9:24
Ty, chwała bohaterą" - naucz się pisać po polsku! I co ma do tego Kusiak? Przecież to flaszka- bokiej prowadził tę całą dyskotekę pod kościołem!
~elixirka 14-11-2006 14:20
Arek robis fantastyczne zdjecia i nie słuchaj jakis p...l rob to co robisz dobrze bo robisz to swietnie...!!! gratuluje rewelacyjnych fotek :)
~sylwia ruchała 15-11-2006 9:22
elixirka, spałaś z nim?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group