• Niedziela, 8 grudnia 2019
  • Godz. 17:48
  • Imieniny: Marii, Wirgiliusza, Makarego, Światozara
  • Czytających: 7196
  • Zalogowanych: 4
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Biskup do niepełnosprawnych: Jedność jest najtrudniejsza!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 22 grudnia 2010, 13:58
Aktualizacja: Czwartek, 23 grudnia 2010, 7:56
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Kilkudziesięciu członków i przyjaciół Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych podzieliło się dziś opłatkiem w ratuszu. Szef KSON Stanisław Schubert spuścił „mgłę chrześcijańskiego zapomnienia” na konflikt z poprzednią ekipą w ratuszu i wyraził radość ze współpracy i otwartości nowych władz.

W uroczystości wzięli też udział, między innymi, duszpasterz ludzi niepełnosprawnych ksiądz biskup Marek Mendyk, posłanka Marzena Machałek, starosta Jacek Włodyga, radny wojewódzki Tadeusz Lewandowski, przewodniczący rady miejskiej Jerzy Lenard oraz radni miejscy (głównie z PiS), przedstawiciele duchowieństwa jeleniogórskiego, pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych. Był prorektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej prof. Tomasz Winnicki, dyrektorka Filharmonii Dolnośląskiej Zuzanna Dziedzic, szef Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj, dyrektor Teatru im. Norwida Bogdan Koca, a także liczne grono członków i przyjaciół KSON. Gospodarz, prezydent Marcin Zawiła, przywitał gości na progu ratusza i w sali rajców, która była areną tej Wigilii. Spotkanie ubarwił kolędami zespół wokalny „Kowarzanki” z Kowar.

Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, wyraził wdzięczność za przyjęcie w ratuszu. – To chrześcijański dobry uczynek. Właśnie się przeprowadzamy. Już nas nie ma przy ulicy Grabowskiego, a jeszcze nie urzędujemy przy Osiedlu Robotniczym. Pan prezydent przyjął więc pod swój dach bezdomnych – powiedział Stanisław Schubert nawiązując do trwającej przeprowadzki KSON do nowej siedziby po dawnej spółdzielni VITA.

Perturbacje z tym związane były, między innymi, powodem nieporozumień na linii: KSON – ratusz. Teraz – jak się okazuje – konfliktów nie będzie, za to rozkwitnie współpraca. Stanisław Schubert nie chciał mówić o przeszłości „spuszczając nań mgłę chrześcijańskiego zapomnienia”. Podziękował za wsparcie w trudnych chwilach Marcinowi Zawile (w jego wcieleniu z poselskich czasów), posłance Marzenie Machałek i Jerzemu Pokojowi, przewodniczącemu Sejmiku Dolnośląskiego. Prezes Schubert zaznaczył także swoje zobowiązanie wobec duchownych i członków KSON-u, którzy aktywnie wspierali – wbrew przeciwnościom – tę organizację.

Ksiądz Marek Mendyk, legnicki biskup pomocniczy i duszpasterz środowisk niepełnosprawnych, podkreślił istotę Bożego Narodzenia, które zobowiązuje człowieka do dostrzeżenia w sobie i w bliźnich iskierki boskości. – Mamy wolną wolę i rozum, a to nas różni od pozostałego dzieła stworzenia – powiedział hierarcha. Dodał, że święta zawsze rodzą wyzwania ku poprawie i ku lepszemu. Duchowny zaznaczył, że jednym z najtrudniejszych a zarazem najważniejszych wyzwań jest dążenie do jedności, której brak często sprzyja rozkładowi więzi społecznych, konfliktom i kłótniom.

Po słowach Ewangelii, które przeczytał proboszcz parafii św. św. Erazma i Pankracego ksiądz Bogdan Żygadło, biskup Mendyk pobłogosławił opłatek, którym podzielili się zebrani, aby przełamać się tym świątecznym symbolem Chleba Powszedniego, i życzyć sobie wszystkiego najlepszego w święta i w Nowym Roku 2011.

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~od nowa! 22-12-2010 14:38
Już za chwilkę, za niedługo ... poczytamy jak Schubert najeżdża na nową władzę! bo nie sądzę, że nowa władza będzie płaciła rachunki Schuberta?
~kaleka 22-12-2010 14:43
Schubert,b.dyrektor WPGT "KARKONOSZE", członek nieboszczki PZPR stał się na starość kościelnym i wygłasza prawie homilie wałęsając się po różnych kapliczkach. Praca statutowa leży - dał się wykiwać Obrębalskiemu z siedzibą KSON, nowej nadal nie ma, a w sprawach istotnych dla osób niepełnosprawnych jest cienki, nie potrafi nic załatwić. Razem z Mendykiem przypominają sobie o kalekach z okazji świąt czy Dnia Inwalidy, bo jest to okazja do darmowej wyżerki i popijawy. Panie |Mendyk i Schubert : pocałójta w dupę wójta, c...j z wami i z duchem waszym. Amen.
~Clitoris 22-12-2010 14:57
kaleko - Bardzo trafne słowa pod adresem pana Mendyka i jego osiągnięć na polu pomagania osobom niepełnosprawnym.
~ 22-12-2010 15:14
"Mamy wolną wolę i rozum, a to nas różni od pozostałego dzieła stworzenia – powiedział hierarcha"....czyli co? stawiamy czlowieka ponad np. zwierzeta? ja mysle, ze to jest jednak odwrotnie: zwierze jest czesto bardziej ludzkie, niz sam czlowiek. W swiecie zwierzat nieznane jest np. zjawisko pedofilii. W niektorych LUDZKOPODOBNYCH kregach mile widziane. Wesolych Swiat.
Piipi Jelonkowa 22-12-2010 15:20
.. teraz KK jest za niepełnosprawnymi ? ... ale DOPIERO w roku 1588 niemiecki lekarz Johann Weyer wystąpił przeciw nieludzkiemu traktowaniu upośledzonych i kalekich !
~ 22-12-2010 15:27
Dziennikarze "Uwagi!" TVN dotarli do szokującego filmu, na którym widać jak jedna z sióstr z Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek w Studzienicznej bije po twarzy i szarpie za włosy swojego niepełnosprawnego podopiecznego.http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20091015/KRAJSWIAT/239921836
~do kaleki 22-12-2010 15:35
apropo's wpisu z 14.43 - A tobie kochany zastanów się co piszesz
~ 22-12-2010 15:55
Skandaliczne zachowanie jednej z sióstr zostało nagrane przez przebywającego na urlopie w sąsiedztwie placówki przypadkowego turystę. - Któregoś dnia zobaczyłem jak zakonnica idzie za dzieckiem. Nagle dziecko zatrzymuje się i ściąga buty. Zakonnica zaczyna na dziecko wrzeszczeć. Następnie bierze buty i zaczyna nimi dziecko okładać po głowie. Zaczęła je targać za włosy, bić po twarzy - mówi świadek, który nagrał wydarzenie.
~ 22-12-2010 16:00
jaka wielka szkoda, ze Jelonka zlikwodowala po jakis 10 minutach moj komentarz....jestescie pod presja kosciola? komu chcecie sie przypodobac? CO bylo w moim wpisie niestosownego? (moge miec tylko cicha nadzieje, ze niektorzy Czytelnicy zdazyli moj komentarz przeczytac). Wesolych Swiat!
~ 22-12-2010 16:26
Smutna instytucja...najpierw rozrabia (patrz link), a potem udaje, ze kocha niepelnosprawnych. Hipokryzja czy glupota?
~ 22-12-2010 16:52
ja sie chyba wsciekne...wstawilam linka o molestowaniu niepelnosprawnych dzieci przez ksiezy i myk! juz go nie ma...a byl. A moze Redakcja mysli, ze nikt nie umie przez internet takich stron (jest ich setki!!!) poszukac??? Cenzura jak za Jaruzelskiego.
~kaleko 22-12-2010 16:54
Gratuluję dwóch ostatnich linijek postu z godz. 14:43. W tym przypadku wulgarność jak najbardziej uzasadniona. Rewelacja. Oby więcej tak prawdziwych komentarzy pod adresem tych, którzy na to zasługują.
~ 22-12-2010 17:21
Polska marionetką WikiLeaks ujawniło kolejne, szokujące informacje. Dziennik „The Guardian” opublikował na swoich łamach kolejne depesze z demaskatorskiego serwisu. • Watykan odmówił swoim urzędnikom składania zeznań przed irlandzką komisją śledczą w sprawie wykorzystywania dzieci przez księży. • Papież jest głównym odpowiedzialnym za oporność Watykanu w sprawie przystąpienia Turcji do UE i bronił się tym, że Europa ma chrześcijańskie korzenie zawarte w konstytucji UE. • Watykan chciał wykorzystać Polskę niczym konia trojańskiego do szerzenia chrześcijańskich wartości w całej Unii Europejskiej. Jeden z amerykańskich dyplomatów pisał w swoich depeszach, że Benedykt XVI jest „pochłonięty narastającym psychicznym dystansem Europy od swoich chrześcijańskich korzeni. Papież ciągle skupia się na Polsce, jako potencjalnemu narzędziu do przeciwdziałania temu zjawisku.”
~ech... 22-12-2010 17:53
Wy tu i o gruszce , i o pietruszce.Dajcie spokój,jeśli ktoś pamięta o niepelnosprawnych tylko z okazji swięta...to smutne i godne potępienia,ale nie mieszajcie wszystkiego:Boga,wiary, i ludzkiego szacunku w kotle złośliwości.Myślę,że tylko Ktoś ,kto jest kaleką i został opuszczony-jedynie On ma do tego prawo,żeby wykrzyczeć obłudę swiatu.Wszystkim-zdrowia,dobrych Świąt,dobrych to naprawdę dużo!!!Co nie?Buźka,jeleniogórzani kochani.
~clown 22-12-2010 18:11
"Jedność jest najtrudniejsza". Dla pana Schuberta wręcz nieosiągalna, o ile wie co to słowo oznacza. Jak zwykle wazelinka do nowych władz, a jak władza powie- płać długi sam, boś sam ich narobił- to znów będzie pan Schubert obrażony. Wesołych Świąt, a w pana przypadku - bogatych - jak zwykle.
~Mieszkaniec 22-12-2010 18:45
A ja mam tylko jedno jedyne pytanie: - czy pan legnicki biskup to osoba wierząca? Chociaż właściwie ten artykuł ilustruje, o czym ten człowiek głosił. Serce jego daleko jest od Niego. Daremnie jednak cześć oddaje, głosząc nauki, które sa ludzkimi nakazami. Bez zmrużenia oka ignoruje Słowo? Wyniósł tradycję wg kalendarza gregoriańskiego i ani słowa o Nim? No tak, ślepi idziecie i ślepych prowadzicie. Ludzie Ci potrzebują modlitwy i miłości... Dobra, zostawiam ich! To są ślepi przewodnicy ślepych. Lecz jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną. No to Wesołych Świąt!!!
~znajomy 22-12-2010 19:23
Patrzę na te zdjęcia i widzę tyle zakłamania na niektórych twarzach. Po co robić szopkę i "sztukę dla sztuki". Ja tego nie akceptuję.
~traktorzysta 22-12-2010 19:56
Sejmik to twór stworzony przez byłego działacza komitetu PZPR - Stanisława Schuberta - on jest mistrzem w wyciaganiu pieniedzy z budżetu - dlatego poprzednia władza sie na nim poznała - pod litościwa przykrywka "dla niepełnosprawnych " kreci swój interes. Przeciez dla niepełnosprawnych jest ustawa i różne instytucje do tego powołane - nie musi to być jakaś przylepka typu sejmik Schuberta . W innych mistach takich samozwańczych posad i organizacji nie ma jak w biednej Jeleniej Górze. Zapytajcie o opinię szefow zakładów pracy chronionej - co o tym tworze myslą. .
~Drupi -6 22-12-2010 20:05
W tej naszej Jeleniej Górze to są same spotkania, opłatki ,biesiady , życzenia , wyżerki - ale systematycznie w tych imprezach bierze udział ta sama drużyna ludzi ,te same twarze , aż do znudzenia chociaż teraz przyplatał sie bezrobotny biskup- tylko kto za nich robi jakakolwiek robote w urzędach i w innych państwowych instytucjach.- ponoć odpowiedzialną. Ciekawe jak niebawem zaczną sztafete spotkań noworocznych z wyżerką , teraz żegnaja stary udany dla nich rok.
~czytelnik... 22-12-2010 20:37
Jak już Kościół zniża się do takiego poziomu... Księże Bogdanie nie wstyd popierać Schuberta który ma za nic drugiego człowieka? To takie chrześcijańskie? Jak to się ma do Prawdy, o której mówi Ksiądz na ambonie... No chyba, że ambona i życie to dwie rożne sprawy...
~amboniak 22-12-2010 20:47
Świetna ambona jest obok Góry Wapiennej koło Jeżowa Sudeckiego. Piękny widok na Kotlinę Jeleniogórską. Stamtąd dopiero widać życie. Kto był, ten wie.
~kizior 22-12-2010 20:57
...Ksiądz nawet jest , brakuje jeszcze tylko murzyna.
~Brunner 22-12-2010 21:44
Ale ten Schubert to brzydki typ...
~blinka 22-12-2010 22:14
księża bardzo nisko zeszli.Ale ten Szubert ma przełożenie.
~mano mano 22-12-2010 22:58
A pracy dla niepełnosprawnej jak nie było tak nie ma. a od pana Sch.z dala!
Piipi Jelonkowa 23-12-2010 1:07
..do - [~Autora postu z godz.17:21] ~ "Adwokat Diabła" - David A.Yallop jest bliżej prawdy !
~socjalista 23-12-2010 7:14
Niepokojące jest to że żadne spotkanie nie może się odbyć bez udziału funkcjonarjusza watykańskiego.Nic dodrego to nie wróży PO objęciu władzy przez PO-owców to już krok do dyktarury.Po 89 wytworzono sztuczną a następnie realną biedę ,ateraz nam pomagają,niech będą warunki MY sami zadbamy o swój los i Zbawienie.Biskupie kiedy powrucicie do II przykazania Biblijnego?
~ 23-12-2010 8:29
Do 17:53 (ech): a wiec twierdzisz, ze czlowiek chodzacy na dwoch nogach po ziemi nie ma nic do powiedzenia, jesli widzi krzywde i bezprawie? Ze tylko niby ten "ON" ma prawo "wykrzyczec oblude" ? a co z ludzmi niewierzacymi, do ktorych ja na ten przyklad naleze? Idac tokiem twojego myslenia nalezaloby zlikwidowac swieckie sady, jesli i tak ON ma wylacznosc do sadzenia...sredniowieczne myslenie, ktorego w PL niestety nie brakuje. Ni z gruszki ni z pietruszki? komentarze jak najbardziej na temat: na temat hipokryzji i obludy w KK. Wszedzie ich pelno w tych sukienkach. Oplatki, przyjecia, wyzerki, prasa. A co sie naprawde w tej organizacji dzieje mozna poczytac w niezaleznych zrodlach (ktorych tu-nota bene przytaczac nie mozna, bo beda kasowane). Chcecie pomagac biednym i niepelnosprawnym? robcie to bez pompy, bez prasy, bez "spotkan na szczycie". Watykan jest bogaty. Pomagajcie w zaciszu.
~Obserwator 23-12-2010 9:12
A może spuścić:''mgłę chrześcijańskiego zapomnienia'' na tow.S.Schuberta?Jak długo jeszcze będzie ten koniunkturalista wpychać się na salony władzy politycznej/teraz PiS/i do kolejki przy całowaniu biskupiej dłoni?Wyhamuj Stasiu i daj sobie spokój, bo już niczego większego nie zwojujesz, a jedynie przypominasz ludziom o swoim irytującym istnieniu.
~Jagusia 23-12-2010 9:18
Dorzućmy jeszcze żonkę tow. Stanisława pomagającą pilnować interesu, co robi pani wydmuszka w firmie - folwarku p. Prezesa, bo nie wierzę ,że jest tylko wolontariuszką?
~ 23-12-2010 9:59
Na bogato Unijne miliony na stołeczny kościół. Zakończyły się prace renowacyjne w barokowym kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Zarząd Województwa Mazowieckiego przekazał na ten cel 16,3 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Warto dodać, że całość inwestycji kosztowała 19 mln zł, czyli Unia pokryła znaczną część kosztów. Budynek oczyszczono, zamontowano windę, nowe instalacje elektryczne itd. Kościół od kilku tygodni nawołuje do pomocy najuboższym w nadchodzące święta, Caritas wszem wobec ogłasza zbiórkę starych banknotów, a warszawscy hierarchowie odnawiają swoje świątynie za wyjątkowo potężne sumy… Ot, cała kościelna pomoc biednym…
~ 23-12-2010 10:45
Kto chce naprawde pomagac, pomaga po cichu i w skromnosci. Jesli KK pomaga to mysli o sobie. Takie artykuly jak ten powyzej maja za zadanie wygladzenie nadszarpnietej reputacji KK. Jasne, ze Kosciol robi pare dobrych rzeczy (Caritas), ale robi tyle samo zlych. Bilans wychodzi na zero. Nie ma sie co nad nimi rozczulac, trzeba pisac prawde. Im sie krzywda nie dzieje. Krzywda dzieje sie w PL biednym, niepelnosprawnym, starcom, bezrobotnym bez winy, molestowanym dzieciom. Nad nimi trzeba sie rozczulac i pomagac. I czas najwyzszy, zeby odrzucic myslenie sredniowieczne. Kazdy, kto ma uszy i oczy otwarte widzi co sie w KK dzieje. Kto temu zaprzecza jest glupi i podly.
~obłudnicy 23-12-2010 14:56
Biskup te słowa "Jedność jest najtrudniejsza" powinien skierować do Marcina Zawiły a nie nioepełnosprawnych...
~IGA 23-12-2010 16:07
Panie Schubert wszystkiego najlepszego z Okazji Swiąt, dziękuje Panu za społeczną i bezintersowną postawę w niesieniu pomocy osobom niepełnosprawnym, niech Pan się nieprzejmuje tymi głupoimi zawistnikami .Jako emeryt poświęca Pan swój czas dla innych ,a pańska żona służy panu swoimiu oczami i pomaga Panu w trudnych sytuacjach. Osoby ,które ciągle coś krytykują , niech chociaż w wigilię zrobią własny rachunek sumienia ,i pomyślą co sami zrobili bezinteresownie dla innych. Dla tych wszystkich niespełnioinych i zawistnych również życzę Wesołych Świąt
~obserwa 23-12-2010 22:18
A na sali byli niepełnosprawni??? Raczej sama \"elyta\". a tak z ciekawości: jakie są osiągnięcia sejmiku jeśli chodzi o problemy niepełnosprawnych ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group