Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 4987
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: "Big blue" na ławie oskarżonych

Piątek, 6 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 6 lipca 2007, 8:47
Autor: anzol
Jelenia Góra: "Big blue" na ławie oskarżonych
Fot. Archiwum
Z premedytacją oszukiwali turystów – twierdzi prokuratura.

Nawet 10 lat w więzieniu mogą spędzić Marcin K. i Paweł M., byli szefowie biura podróży „Big blue”. Jak informuje prokurator Ewa Węglarowicz-Makowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, zostali oskarżeni o oszustwa na szkodę turystów i zagranicznych gestorów turystyki.

Śledczy potwierdzili, że obaj panowie przez ponad rok ukrywali przed kontrahentami i klientami pogarszającą się sytuację finansową spółki.
Mieli świadomość, że prowadzonemu przez nich biuru zagraża bankructwo. Mimo to brali pieniądze i organizowali wypoczynek wiedząc, że nikt na wakacje z nimi nie pojedzie. W sumie zebrali w ten sposób cztery miliony złotych.

Dochodzenie prokuratorskie było wyjątkowo długie: trwało cztery lata. Tyle czasu trzeba było, aby zebrać dowody i postawić byłym zarządcom biura zarzuty. Wśród poszkodowanych są także zagraniczni gestorzy turystyki oraz turyści. W sumie ponad 100 osób.
Wielu letników z myślą o wymarzonych wakacjach zaciągało kredyty i zapożyczało się prywatnie. Okazało się, że albo ich pobyt za granicą był skrócony, bo nie został opłacony do końca hotel, albo – w ogóle nie wylatywali z Polski, mimo że za wszystko zapłacili.

Afera wyszła na jaw w 2003 roku. Prokuratura stwierdziła, że biuro powinno ogłosić upadłość rok wcześniej.

Zainteresowani nie zgadzają się z częścią zarzutów. Jeszcze w 2003 roku, kiedy biuro oficjalnie ogłosiło upadłość, skierowali do klientów list z przeprosinami. Zapewnili też, że turyści byli ubezpieczeni od ewentualnych kłopotów związanych ze zorganizowanymi przez „Big blue” imprezami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group