Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 5229
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Biało–niebieski Rynek – próba generalna przed wielką ceremonią

Środa, 3 września 2008, 12:39
Aktualizacja: Czwartek, 4 września 2008, 9:32
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Biało–niebieski Rynek – próba generalna przed wielką ceremonią
Fot. TEJO
Takiego ceremoniału Jelenia Góra dawno nie widziała: trzy kompanie reprezentacyjne mundurowych, orkiestra i zaproszone „szychy”. Areną tych wydarzeń z okazji nadania sztandaru Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze będzie w nadchodzący piątek plac Ratuszowy. Dziś policjanci mieli próbę generalną.

Biało-niebiesko zrobiło się w środowe przedpołudnie w rynku. Próba miała zacząć się o godz. 10, ale kompania honorowa Komendy Wojewódzkiej Policji z Wrocławia miała kłopoty w drodze i spóźniła się kilkanaście minut. Wcześniej komendant miejski policji w Jeleniej Górze insp. Zbigniew Ciosmak, prezydent Marek Obrębalski, kapelan policji ks. Jerzy Gniatczyk oraz inni, rozpracowywali strategię uroczystości.

Piątkowa ceremonia rozpocznie się o godz.10. 30 mszą świętą w kościele św. Erazma i Pankracego koncelebrowaną przez ks. bp. Stefana Cichego, ordynariusza legnickiego z udziałem kapelanów policji z Warszawy, Wrocławia i Jeleniej Góry: księży Jana Kota, Stanisława Stelmaszyka oraz Jerzego Gniatczyka oraz wielu innych przedstawicieli duchowieństwa. Po nabożeństwie wszyscy przejdą na plac Ratuszowy.

Niestety, zabraknie wielu zaproszonych gości, w tym wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji Grzegorza Schetyny. Wszystko przez wyznaczone na piątek posiedzenie Sejmu. Mieli być obecni parlamentarzyści z Jeleniogórskiego, ale przysłali listy z gratulacjami i przeprosinami za nieobecność.

Przybędzie za to na pewno komendant główny policji, inspektor generalny Andrzej Matejuk. To on odbierze honory od kampanii reprezentacyjnych KWP we Wrocławiu, Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej z Lubania oraz wojskowych z Bolesławca. Rangi ceremoniałowi nada orkiestra policyjna ze stolicy Dolnego Śląska.

Ceremonia wręczenia sztandaru wiąże się ze ściśle określonym przebiegiem określonym w ministerialnym rozporządzeniu. Dlatego trzeba czuwać na każdym szczegółem. Jeleniogórskich policjantów i część ceremonii poprowadzi naczelnik wydziału prewencji podinsp. Tomasz Szczurowski. – Nie ukrywam, że mam tremę – mówi nam policjant. Jego koledzy z kampanii reprezentacyjnej musztrę ćwiczą na co dzień. Głównym spikerem będzie Dariusz Maląg.

– Prace logistyczne zaczęliśmy już w lutym – mówi nadkom. Edyta Bagrowska z KMP w Jeleniej Górze. Sztandar policjantom z tutejszego garnizonu ufundowali darczyńcy i mieszkańcy. Honorowym przewodniczącym komitetu, który się tym zajmował, jest Marek Obrębalski, prezydent miasta. Sztandar, wyhaftowany ręcznie przez jedną z warszawskich pracowni, po przekazaniu policjantom, trafi do specjalnej gabloty w Komendzie Miejskiej Policji przy ul. Nowowiejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group