Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 3951
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bezpieczni, bo widoczni… na jeleniogórskich drogach

Piątek, 31 października 2014, 13:38
Aktualizacja: 13:39
Autor: SM
Przez najbliższe dni jeleniogórscy strażnicy miejscy będą wręczać pieszym odblaskowe opaski. Obecnie akcja będzie prowadzona w okolicach cmentarzy. – Jesienna aura i szybko zapadający zmrok przyczyniają się do stwarzania niebezpiecznych sytuacji na drodze. Wzmożony ruch pieszych, zarówno przed jak i czasie Święta Zmarłych, to powód wielu potrąceń pieszych przez pojazdy – informuje Artur Wilimek, rzecznik Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Strażnicy przypominają, że zgonie z nowymi przepisami, każdy pieszy, również dorosły, poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Ci, którzy się do tego nie stosują, muszą liczyć się z mandatem karnym w wysokości od 20 do 500 złotych. Natomiast dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.

- W normalnych warunkach drogowych, w nocy, kierowca zauważy pieszego dopiero z odległości 30 metrów. W niesprzyjających warunkach i mokrej nawierzchni odległość ta spada do 10-15 metrów. Każdy element odblaskowy może więc nam uratować życie. Poprzez tą akcję zachęcamy wszystkich do noszenia odblasków również w mieście i nie tylko przez dzieci. Elementy odblaskowe mogą być umieszczone na tornistrze, rowerze, na ubraniach czy na obuwiu. Takie oznaczenie w ogromnym stopniu podnosi bezpieczeństwo na drodze. Po raz kolejny apelujemy również do rowerzystów o stosowanie po zmroku oświetlenia przedniego i tylnego. Przypominamy, że za brak przepisowego oświetlenia rowerzysta może otrzymać 100 złotowy mandat – dodaje A. Wilimek.

Pomysłodawcą jeleniogórskiej akcji jest Prezydent Miasta Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group