Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 7980
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Bezpieczne ferie, autokary pod nadzorem

Czwartek, 21 stycznia 2016, 8:26
Aktualizacja: 8:28
Autor: 112
Region: Bezpieczne ferie, autokary pod nadzorem
Fot. Archiwum
W związku z feriami zimowymi, tak jak w latach ubiegłych, do zadań wielu instytucji, w tym także policji należy podjęcie działań zmierzających do zapewnienia bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży.

Głównym celem działań jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dzieciom, które uczestniczą w zorganizowanych formach wypoczynku jak i tym, które pozostały w miejscu zamieszkania. Funkcjonariusze realizując przedsięwzięcie m.in. organizują spotkania z wychowawcami lub opiekunami oraz dziećmi poświęcone zasadom bezpieczeństwa, występującym zagrożeniom i sposobom ich unikania.

W okresie ferii policjanci ponadto:
- kontrolują miejsca pozostawione bez nadzoru, a stwarzające różnego rodzaju zagrożenia, zwłaszcza zbiorników wodnych oraz miejsc zimowych zabaw,
- kontrolują miejsca zorganizowanego wypoczynku,
- kontrolują miejsca sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych pod kątem sprzedaży osobom nieletnim, jak również miejsca, gdzie może dochodzić do handlu lub zażywania środków odurzających.

Realizując powyższe przedsięwzięcia policjanci współpracują z organizatorami wypoczynku zimowego oraz przedstawicielami innych służb oraz instytucji, w tym m.in. GOPR, strażami miejskimi.

Szczególne znaczenie w tym okresie ma bezpieczeństwo przewozu dzieci i młodzieży, dlatego też policjanci podczas ferii prowadzą kontrole stanu technicznego autokarów. W okresie zimowego wypoczynku kontrole takie również realizowane są na jeleniogórskich drogach podczas wzmożonych działań drogowych. Funkcjonariusze realizujący działania oprócz stanu technicznego i wyposażenia pojazdów, szczególną uwagę zwracają na:

- stan trzeźwości kierowców,
- przekraczanie dopuszczalnej prędkości,
- nieprawidłowe wyprzedzanie,
- stosowanie pasów bezpieczeństwa prze kierujących i pasażerów,
- zapisy tachografów celem sprawdzenia norm czasu odpoczynku i kierowania,
- prawidłowość załadunku bagażu i sprzętu zimowego.

- Dodatkowo uruchomiony zostanie stały punkt kontroli autobusów wyjeżdżających z dziećmi z naszego regionu. Punkt ten znajduje się przy ul. Sobieszowskiej w Jeleniej Górze (parking dla autobusów) i będzie czynny w dniach od 29.01.2016 roku 14.02.2016 roku w godzinach od 07.00 do 10.00. (Kontrolę należy wcześniej uzgodnić z oficerem dyżurnym KMP pod nr 997 lub z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego KMP) – informuje podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy KMP w Jeleniej Górze.

- Wzorem lat ubiegłych istnieje możliwość zgłoszenia przez organizatorów, nauczycieli, rodziców wyjazdów dzieci i młodzieży policjantom w celu sprawdzenia stanu technicznego autobusów, uprawnień i stanu trzeźwości kierujących pod numer 997 bądź do Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jeleniej Górze pod numerami : 75/75-20-581, 75/75-20-337.
W przypadkach zaistnienia utrudnień w ruchu, policjanci podejmują czynności zmierzające do przywrócenia płynności oraz udzielają kierującym informacji o zaistniałych utrudnieniach w ruchu i zorganizują objazdy - dodaje.

Ponadto istnieje możliwość sprawdzenia autobusu, którym dzieci i młodzież wyjeżdża na zimowy wypoczynek. Informacje dostępne są na stronie internetowej bezpiecznyautobus.gov.pl, gdzie istnieje możliwość uzyskania podstawowych informacji technicznych, w tym o dacie produkcji pojazdu, ważności badania technicznego, liczby miejsc przeznaczonych dla pasażerów oraz polisie OC.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group