Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 8074
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piechowice: Bezimienni Bohaterowie – wystawa w Piechowicach

Sobota, 17 lutego 2018, 10:44
Aktualizacja: Niedziela, 18 lutego 2018, 4:45
Autor: WAC
Piechowice: Bezimienni Bohaterowie – wystawa w Piechowicach
Fot. WAC
W Piechowickim Ośrodku Kultury 16 lutego odbyło się otwarcie wystawy „Bezimienni Bohaterowie – historia Stalagu VIII A”.

Prezentowane eksponaty i plansze zostały przygotowane przez działające na rzecz kultywowania pamięci o położonym na terenie Zgorzelca niemieckim obozie jenieckim Stalag VIII Europejskie Centrum „Pamięć, Edukacja, Kultura”.

Początkowo stalag funkcjonował on jako przejściowy obóz z namiotami i umiejscowiony był w północno-wschodniej części Zgorzelca, jednak w grudniu 1939 przeniesiono go w pobliże poligonu Wehrmachtu przy drodze do Bogatyni.

Obóz macierzysty budowany był m.in. przez polskich jeńców, uczestników wojny obronnej Polski w 1939 r. Stalag był wielokrotnie rozbudowywany ze względu na powiększającą się liczbę więźniów. Początkowo przewidywano ich liczbę na 3 tysiące, a maksymalne - na 15 000. W rzeczywistości w obozie znajdowało się jednocześnie nawet blisko 50 tysięcy jeńców. Szacuje się, że przez całą historię działania obozu trafiło tu ponad 100 tys. osób.

Przypomnijmy, że jeden z pododdziałów Stalagu VIII A istniał również w Piechowicach. Mimo że niewiele zachowało się o nim materiałów źródłowych szacuje się, że przywieziono tu około 900 osób, w tym również biorących udział w Powstaniu Warszawskim.

Otwarcie wystawy było połączone z inauguracją obchodów w Piechowicach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość miały uświetnić swoim występem dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2. Niestety mali artyści się rozchorowali i nie mogli zaprezentować na scenie swoich talentów aktorskich i tanecznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group