W najbliższym czasie Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze, które przygotowało program i złożyło na wniosek na jego dofinansowanie, podpisze z Urzędem Marszałkowskim umowę.
– Będzie realizowany od maja do września br. w sześciu wytypowanych miejscowościach: Stara Kamienica, Podgórzyn, Piechowice, Jeżów Sudecki, Janowice Wielkie i Mysłakowice - mówi Robert Pietryszyn, przełożony pielęgniarek Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.
Pracownicy wyposażeni w ambulans specjalistyczny i z całym osprzętem diagnostycznym pojawią się w tym miejscowościach w określonych datach i miejscach i w ciągu ośmiu godzin będą świadczyć diagnostykę dla wszystkich chętnych. – Lekarz i zespół pogotowia wykona pełne spectrum badań, w tym pomiar tętna, ciśnienia krwi, temperatury ciała, saturacji, pomiar glukozy, EKG łącznie z interpretacją lekarza. To pozwoli na wstępną ocenę diagnostyczną danego pacjenta. W razie potrzeby lekarz karetki będzie kierował pacjentów na leczenie lub dalsze, szczegółowe badania. Każdy z pacjentów po badaniu otrzyma od nas kartę informacyjną z opisem wszystkich parametrów, łącznie z EKG do dalszego wykorzystania – dodaje R. Pietryszyn.
Szczegóły dotyczące terminów i miejsc badań będą ustalane z lokalnymi władzami gmin. Celem tych badań jest szybkie wykrycie chorób cywilizacyjnych i określenie, czy pacjent należy do grupy ryzyka, czy nie.
Na realizację projektu Pogotowiu Ratunkowemu udało się pozyskać 12 tys. zł.