Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6014
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Będzie przebudowa skrzyżowania Rataja i Cieplickiej

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 19 czerwca 2014, 6:50
Aktualizacja: Piątek, 20 czerwca 2014, 7:03
Autor: Angela
Fot. Angela
Do 1 grudnia br. wykonawca wyłoniony w drodze przetargu ma przygotować projekt i kosztorys przebudowy jednego z najniebezpieczniejszych skrzyżowań w Jeleniej Górze – ul. Rataja i Cieplickiej. Pod uwagę brane są dwa rozwiązania: wskazywane przez wielu mieszkańców rondo oraz zwykłe skrzyżowanie trzywlotowe, które zdaniem zarządu dróg i mostów będzie lepszym rozwiązaniem.

Obecnie jeleniogórski urząd miejski ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy skrzyżowania wraz z kosztorysem. Zanim jednak powstanie projekt, wykonawca będzie musiał przedstawić dwuwariantową koncepcję: zwykłego trzywlotowego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną oraz skrzyżowania z ruchem okrężnym (rondo).

- Naszym zdaniem jest tam za mało miejsca by stworzyć rondo, a poza tym ruch kołowy nie rozwiąże problemu bezpieczeństwa pieszych, o który tam głównie chodzi – mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. – Chcemy jednak by dokładnie sprawdzili to fachowcy i już na podstawie konkretnych danych podejmiemy decyzję, który wariant zostanie zastosowany – dodaje.

O przebudowanie tego skrzyżowania od wielu lat wnioskowali mieszkańcy, ale przede wszystkim dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 6, której dzieci są tam najbardziej zagrożone na niebezpieczeństwo. O konieczności wykonania tego zadania przekonywała też Rada Cieplic.

- My również uważamy, że jest to zadanie priorytetowe, więc po przygotowaniu dokumentacji będziemy wnioskować o zapisanie samej przebudowy w przyszłorocznym budżecie – dodaje wicedyrektor Jerzy Bigus.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~AD966 19-06-2014 7:06
Projekt ,pieniądze ! Przecież takich skrzyżowań w kraju nad Wisłą i Odrą jest bez liku ,wystarczy poszukać w internecie i zaadoptować .można zapłacić za już istniejącą dokumentację ,znów będą wyważać otwarte drzwi.
~luk 19-06-2014 7:19
Bigus śmierdzi Tuskiem i PO
~rumcajs54 19-06-2014 7:46
Kurczę, zasada jest prosta - pokazuje się to o czym się pisze czyli należałoby tak sfotografować skrzyżowanie, jak widzi sytuację pieszy, kierowca, szczególnie wjeżdżając na nie z kierunku Cieplicka-Os. Orle. A tak wyszło jak zawsze. Podobnie było niedawno, gdy pisano o punktach przesiadkowych - tylko dworzec PKP, a przecież ma być ich więcej.
~x 19-06-2014 8:06
Głupota ! wcale to skrzyżowanie nie jest trudne ! trzeba myśleć trochę, po za tym nie przypominam sobie żeby w obrębie szkoły zostało potrącone dziecko lub ktokolwiek... Więc kolejny poroniony pomysł i pieniądze wyrzucone w błoto. Jeśli już szkoła tak się upiera to można zainstalować światła działające w godzinach szkolnych na tzw "przycisk" kiedy ktoś chce przejść przez jezdnie wciska guzik i wtedy ma zielone a kierowcy czerwone, dużo tańsze i praktyczniejsze, korków nie będzie i każdy by był zadowolony
~1! 19-06-2014 8:12
Panie Bigus tam jest wystarczająco miejsca na rondo.
~Ninna 19-06-2014 9:04
Rondo rozwiąże problem ( jeśli w ogóle jest) i tyle w temacie.
~ 19-06-2014 9:44
nie widziałem tam wypadku ani żeby ktoś został potrącony,jest wiele gorszych skrzyżowań w JG nad którymi należało by popracoać
~mario53 19-06-2014 9:55
rzeczywiście miejsca na rondo jest dosyć,ale o wiele lepszym rozwiązaniem jest koncepcja "X" z przyciskiem dla pieszych !!!
~Marcin1984 19-06-2014 10:36
Dobrze, że wreszcie coś ruszyło w tej sprawie - Oczywiście na rondo jest wystarczająco dużo miejsca. Rondo rozwiązuje również problem dla pieszych, ponieważ auta zbliżające się do ronda muszą siłą rzeczy zwolnić, więc zwiększa się również bezpieczeństwo pieszych. Skrzyżowanie trzywlotowe - przecież to najzwyklejsze na świecie skrzyżowanie - jeszcze gorsze rozwiązanie niż jest teraz. Jak zwykle wszystko od d.... strony się robi w tym mieście
~zbych 19-06-2014 11:55
Irytujące są decyzje naszego zarządu dróg,ale można domniemać,że ktoś ma korzyści z budowy skrzyżowań z sygnalizacją świetlną.Szkoda słów lepiej wyjechać z tego miasta.
rymcycymcy 19-06-2014 12:25
test5 ..
~jan.kowal 19-06-2014 12:40
"Naszym zdaniem jest tam za mało miejsca na rondo "Jeżeli takie słowa mówi "ktoś " z MZDiM to podejrzewam że jest to Zakład Pracy Chronionej. Zatrudnione są tu osoby niewidome ,chore na " rondowstręt " nie znające najbliższych sąsiadów.Wystarczy pojechać do Zielonej Góry ,co krok rondo , mało miejsca ? jest rondo najazdowe .Ostatni popis to skrzyżowanie na Lubańskiej ,w sam raz dla transportu konnego .O modernizacji 1 Maja /Krakowska nawet nie chce się komentować ,dlaczego nie pomyślano o połączeniu z Al.Solidarności ? No i dlaczego niewidome ? ,są w JG dwa skrzyżowani z trójkątną wysepką którą omija się LEWĄ stroną ,każdy kierowca z inną tablicą rejestracyjną jedzie przepisowo i ma "pod prąd " .Zaraz ktoś będzie wyjaśniał ,oznakowanie prawidłowe a że nielogiczne ,nieważne.
~ 19-06-2014 13:01
Cała Wielka Brytania jest usłana rondami ale w pyrolandzie się nie da. Trzeba robić projekty, montawać sygnalizację świetlną, kamerki zliczajace natężenie ruchu, zlecać konserwacje wymienionych systemów. Jak w "Misiu" - u nas ten helikopter będzie latał od rana do wieczora za pełną stawkę godzinową bo im drożej tym lepiej.
~jannet 19-06-2014 13:12
To skrzyżowanie jest niebezpieczne przez ilość samochodów szkoleniowych nauki jazdy. Ten horror w Cieplicach trwa od momentu kiedy powstał WORD. Panie Bigus tylko niech Pan nie przenosi kretyńskiego pomysłu z Osiedla Robotniczego z progami spowalniającymi !!!!!!!!!!
~meloman 19-06-2014 13:13
Ronda rozwiązują płynnośc i bezpieczeństwo ruchu drogowego w wielu polskich miastach, a nawet wsiach. Nie wpomnę o innych państwach, np Szwajcaria, gdzie ronda są wszechobecne. Nic lepszego człowiek nie wymyślił. Opór władz Jeleniej Góry przed niestosowaniem tych rozwiazań powinny zbadać odpowiednie służby. Na jeleniogórskiej sygnalizacji świetlnej "ktoś" kręci niezłe lody. Założę się, że na Rataja będzie skrzyżowanie z sygnalizacją. Za mało miejsca na rondo - śmieszne. Chodzi o to, że po wybudowaniu ronda, prócz koszenia trawy i w wersji ekskluzywnej, plewieniu kwiatków, nic ono nie kosztuje. Chodzi o "lody" a nie o bezpieczeństwo i płynność ruchu. Przy kolejnych wyborach, a może to być niespodziewanie szybko, uważaj wyborco gdzie postawisz krzyżyk.
~rattlehead 19-06-2014 13:21
To skrzyżowanie jest bezpieczne; dobra widocznosć !!! , tylko jak pieszy jest niepełno sprawny umysłowo to nie rozgląda się !!!!!!!.
~... 19-06-2014 13:25
Jak to wielu trolli internetowych leczy swe kompleksy obrzucając innych inwektywami. Każdy sądzi według siebie niedowartościowani dyskutanci!
~Ehh 19-06-2014 13:41
Meloman masz calkowita racje! O wiele niebezpieczniejsze skrzyzowanie jest na wicka pola przy bwodnicy! Zamiast zrobic nadal glowna ulica W.Pola to zrobiona wjazd i wyjazd z wiaduktu... A aby na wiadukt skrecic to i tak trzeba spowolnic... Parodia... A wypadkow bylo nie malo..,
~Karol 19-06-2014 14:05
Zgadzam się z tym że to skrzyżowanie należy do niebezpiecznych i ze słabą widocznością, szczególnie dla kierowców chcących skręcić w lewo z ul. Rataja w ul.Cieplicką - przy dużym nasłonecznieniu w lustrze widać jedynie plamę światła. Fakt, że jest niebezpiecznie jest potęgowany przez ilość "Elek", ale każdy kiedyś wyjeżdżał na miasto po raz pierwszy.
~asik 19-06-2014 14:19
Rondo jest rewelacyjnym rozwiązaniem, spowolni ruch, wiec piesi bez problemu zdążą przejść. Dzieciaki będą bezpieczni . Auta na łuku się napędzają a potem pieszy boi się przejść. Oczywiście i wymuszajacych pieszych tez nie brakuje, zwłaszcza panie z wózkami, nie patrzy, Wypycha wózek na siłę, a potem niby wina kierowcy. Zderzaki z wózków chcą zrobić, szkoda ze o dziecku nie pomysla.
~Przerzutka 19-06-2014 19:05
Od dawna wiadomo, że kierownictwo MZDiM w Jeleniej Górze jest przeciwne wszelkim logicznym, stosowanym w całym świecie rozwiązaniom. Mnie się wydaje że mają kolesiów w firmach montujących system świateł i trzeba im nadać robotę.Trzeba to najpierw zaprojektować,potem wykonać a następnie przecież zawrzeć umowę na eksploatację, naprawy, regulację itd itp. To chyba jasne jak słońce skoro od lat nie powstało żadne skrzyżowanie typu rondo, na którym nie zarobi żadna firma od elektroniki ruchu drogowego.
~Arbiter 19-06-2014 22:09
Na rondo Cieplicka - Rataja nie ma miejsca? Ot ciekawe. Jakoś na skrzyżowaniu Zamoyskiego/Tabaki miejsca na kleksa zwanego "Rondem" wystarczyło.
~atoszelma 19-06-2014 23:14
hahaha " mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. – Chcemy jednak by dokładnie sprawdzili to fachowcy"...czyli co u nich w MZDiM nie ma fachowców wszyscy z...a propo niebezpiecznych skrzyżowań dodać należy Ceglana Wojewódzka-mimo dostawienia tam dodatkowych znaków...wystarczy tam wymalować farbą linię P13 od wylotu z Celwizkozy a jeszcze linie po łuku
~ 19-06-2014 23:38
Cała Wielka Brytania jest usłana rondami ale w pyrolandzie się nie da. Trzeba robić projekty, montawać sygnalizację świetlną, kamerki zliczajace natężenie ruchu, zlecać konserwacje wymienionych systemów. Jak w "Misiu" - u nas ten helikopter będzie latał od rana do wieczora za pełną stawkę godzinową bo im drożej tym lepiej.
~JESTEM 20-06-2014 19:49
Ktoś napisał że nie widział tam potrąconego. Otóż o mało nie tylko byłabym potracona ale może i unicestwiona tam na przejściu dla pieszych. Byliśmy na pasach a samochód tak szybko wyjechał z zakrętu że przedtem nie było go w ogóle widać . Uciekliśmy na szczęście ale też kierujący hamował okrutnie przed nami i o mało że nie dachował. A gdyby tak jechały inne samochody np. 7-ka . Strach pomyśleć. Więc może wreszcie cos się poprawi bo strach przechodzi ć przecz ulice . zczęście y etu jefsmy s ilśmy na lesmy na pasach o co a nie aconego.
~Zielone 20-06-2014 19:56
Tam sygnalizacja świetlna na Osiedlu Orle jest potrzebna nie tylko dzieciom ale wszystkim. Tam nie można w ogóle przechodzić . Wszyscy już zapomnieli że nie tak dawno na pasach zginęły 3 osoby. a innych wypadków też było dość.
~dssdss 22-06-2014 11:05
Niema na co kasy wydawać. Najlepiej światła i ronda robić i ograniczać kierowców. Zróbcie przejścia pod drogą albo kładki nad drogą dla pieszych. Problem zniknie nikt nie będzie musiał czekać na przejazd czy przejście. Drogi pieszych i samochodów nie będą się krzyżować i problemu nie będzie, ale czy ktoś myśli lepiej tłuc to samo wszędzie i kasa brać.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group