Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7796
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Będzie nowa siedziba ODK

Piątek, 24 lipca 2020, 7:35
Aktualizacja: Piątek, 31 lipca 2020, 9:18
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Będzie nowa siedziba ODK
Fot. Przemek Kaczałko
Prezydent miasta Jeleniej Góry rozstrzygnął przetarg na renowację zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego na Zabobrzu, gdzie docelowo ma się przenieść Osiedlowy Dom Kultury.

W pierwszym postępowaniu najtańsza z trzech ofert opiewała na 12 061 650,20 zł, a Miasto chce przeznaczyć na ten cel 9,5 mln zł. Przy drugim podejściu wpłynęło aż 10 ofert, ale jedna mieściła się w założeniach budżetowych miasta. To właśnie oferta konsorcjum wrocławskich firm: LK INWEST sp. z o.o. KB INWEST sp. z o.o., które zaproponowały cenę 9 492 128,66 zł została wybrana przez prezydenta Jeleniej Góry. Co ciekawe, najdroższa z ofert to ponad 19,3 mln zł.

Przedmiotem zamówienia są roboty budowlane polegające na przebudowie zespołu obiektów zabytkowych (budynek główny – A, budynek gospodarczy – B, altana – C) zlokalizowanych w Jeleniej Górze przy Al. Jana Pawła II 18, wraz z zagospodarowaniem terenu. Budynek główny będzie pełnił funkcję budynku użyteczności publicznej (zostanie tu przeniesiony Osiedlowy Dom Kultury).

Jak czytamy w ogłoszeniu o zamówieniu, budynki są wpisane do rejestru zabytków. Teren, na którym zlokalizowane są przebudowywane obiekty, nie jest wpisany do rejestru zabytków. Obiekt obecnie jest nieużytkowany, a znajdujące się na działce przyłącza: wodociągowe, kanalizacji sanitarnej, gazowe, elektroenergetyczne, kanalizacji deszczowej, telekomunikacyjne oraz rurociąg ciepłowniczy są nieczynne.

W ramach zamówienia planuje się przeprowadzić roboty budowlane w obiektach zabytkowych (budynek główny, budynek gospodarczy oraz altana), a także niezbędne prace związane z zagospodarowaniem terenu. W ramach robót budowlanych przewiduje się wykonanie następujących prac:

A) budynek główny: roboty rozbiórkowe i demontażowe (ściany działowe, stropy, schody, kanały wentylacyjne), roboty budowlane wewnątrz budynku, roboty instalacyjne (instalacja elektryczna, wodna, kanalizacyjna, c.o., ciepłej wody użytkowej, p.poż., wentylacja i klimatyzacja), roboty wykończeniowe (wewnętrzne i zewnętrzne);
B) budynek gospodarczy: naprawa tynków wewnętrznych, wymiana lub renowacja stolarki okiennej i drzwiowej, malowanie ścian wewnątrz, odnowienie elewacji, renowacja elementów drewnianych więźby na zewnątrz, naprawa ubytków pokrycia dachowego, wykonanie opaski
żwirowej wokół budynku;
C) altana: naprawa/wykonanie nowych tynków wewnętrznych w piwnicy pod altaną, renowacja/odtworzenie elementów drewnianych poprzez oczyszczenie, impregnację i malowanie, wymiana wtórnych elementów drewnianych na odpowiednie stylowe, wykonanie rynien i rur spustowych, renowacja podłogi drewnianej, renowacja wieżyczki, w tym elementów stalowych.
D) zagospodarowanie terenu: wykonanie ogrodzenia terenu z renowacją bramy wjazdowej, wykonanie alejek pieszych oraz wjazdu głównego do obiektu wraz z placem manewrowym, oświetlenie terenu i montaż małej architektury (ławki, kosze na śmieci).

Zadanie ma być wykonane do 30 września 2022 roku.

Dawna willa Maxa Erfurta niszczeje odkąd od Politechniki Wrocławskiej przejęło ją Miasto Jelenia Góra. Wyremontowano dach, a w 2019 roku MPGK za kwotę ok. 200 tys. zł uporządkowało teren parku przy willi. Władze miasta trzykrotnie bezskutecznie ubiegały się o dofinansowanie na remont obiektu. Teraz jest szansa na realizację zadania. Po remoncie do XIX-wiecznego zespołu pałacowo-parkowego przeniesie się Osiedlowy Dom Kultury. Obecnie placówka kulturalna wynajmuje pomieszczenia od Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (jak informował pod koniec ubiegłego roku prezydent Jerzy Łużniak, roczny koszt wynajęcia obiektu w kiepskim stanie to dla Miasta ok. 360 tys. zł).

Twoja reakcja na artykuł?

32
70%
Cieszy
2
4%
Hahaha
2
4%
Nudzi
2
4%
Smuci
4
9%
Złości
4
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group