Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 2938
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Będzie niezła jazda

Czwartek, 13 września 2018, 7:00
Aktualizacja: Niedziela, 16 września 2018, 11:39
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Będzie niezła jazda
Fot. Przemek Kaczałko
Prace przy budowie profilowanego toru do jazdy na rowerze i rolkach (tzw. pumptrack) powoli dobiegają końca. Nawierzchnia jest już prawie gotowa, a więc pozostaną prace związane z zielenią, małą architekturą i oświetleniem. Będzie też tor dla dzieci.

Pomysł budowy toru typu pumptrack w Jeleniej Górze zainicjował radny Leszek Wrotniewski, po czym inicjatywa była forsowana przez Komisję ds. Młodzieży Rady Miejskiej z Piotrem Iwańcem na czele. Choć początkowo Urząd Miasta chciał przeznaczyć na ten cel zaledwie 300 tysięcy złotych, osobom zaangażowanym w powstanie nowej atrakcji dla dzieci i młodzieży udało się przekonać władze miasta i projekt opiewał na kwotę ok. 1,259 mln zł.

- Nawierzchnia asfaltowa jest już wykonana w 90 procentach. W tym tygodniu planujemy to zakończyć, a następnie główny wykonawca będzie miał do zrobienia wykończeniówkę, małą architekturę i zieleń - powiedział Karol Plura z firmy BT Projekt, która w Polsce i za granicą wykonała już wiele podobnych torów.

Na budowę toru wykorzystano ponad 100 ton asfaltu. Główny tor umożliwia jednoczesną jazdę dwóch zawodników, więc będzie można ścigać się.

- Robimy testy w trakcie budowy, aby wykonać obiekt prawidłowo - zaznaczył K. Plura, który przyznaje, że tor będzie szybszy, niż pierwotnie mu się wydawało. - Pumptrack w Jeleniej Górze będzie techniczny, ma jedną naprawdę dużą hopkę i będzie wyzwaniem nawet dla zawodowców. Robiliśmy już większe tory, ale po testach stwierdzam, że tragedii nie będzie i czekam na pierwsze zawody, w których być może również wystartuję - dodał podwykonawca.

Tor pumptrack stwarza możliwości obycia z rowerem, rozwija koordynację ruchową oraz zmysł równowagi przy maksymalnym poziomie bezpieczeństwa. Jest to prosty i przyjemny sposób na aktywność sportową bez względu na wiek. Asfaltowy tor rowerowy pumptrack składa się z garbów, zakrętów profilowanych oraz małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Przeszkody toru wraz z zakrętami tworzą zamkniętą pętlę, po której można jeździć w obu kierunkach.

Parametry toru MINI PUMP:
- powierzchnia zagospodarowania: 291 m2,
- powierzchnia asfaltowa w rzucie: 109 m2,
- długość toru w rzucie: 57 m,
- szerokość warstwy jezdnej toru: min. 150 cm,
- wysokość zakrętów (band) - nasyp/asfalt: 70/50 cm,
- grubość warstwy asfaltu: 5-7 cm.
Tor projektuje się tak, by umożliwiał jazdę zarówno na deskorolkach, rolkach czy hulajnodze.

Z kolei tor Flow Track przewiduje się dla bardziej zaawansowanych użytkowników wszystkich grup wiekowych. Obiekt ma nieregularny kształt z dużą ilością przeszkód. Nawierzchnia - mieszanka mineralno-asfaltowa AC 8 o uziarnieniu do 8 mm, przeznaczona na kategorię ruchu KR 1.

Parametry toru pumptrack FLOW TRACK:
- powierzchnia zagospodarowania: 1180,50 m2,
- powierzchnia asfaltowa w rzucie: 684,70 m2,
- długość toru w rzucie: 305,00 m,
- szerokość warstwy jezdnej toru: min. 170 cm,
- wysokość zakrętów (band) - nasyp/asfalt: 130/85 cm,
- grubość warstwy asfaltu: 5-7 cm.
Tor projektuje się tak, by umożliwiał jazdę zarówno na deskorolkach, rolkach czy hulajnodze.

Twoja reakcja na artykuł?

64
84%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
4%
Nudzi
1
1%
Smuci
3
4%
Złości
5
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group