Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 4486
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Będzie dzielnica Cieplice, ale okrojona i bez władzy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 9 lipca 2008, 8:13
Aktualizacja: 8:19
Autor: JEN
Decyzja samorządowców jest raczej formalnością, bo autonomii Cieplic jako dzielnicy nie będzie.
Fot. TEJO
Radni przegłosowali zmianę w statucie Jeleniej Góry, która dopuszcza tworzenie w mieście dzielnic o statusie tak zwanych jednostek pomocniczych. Oznacza to, że nowe niby dzielnice nie będą miały uprawnień samodzielnych terytoriów miejskich.

Mówiąc wprost: reprezentanci wybranych komitetów takich jednostek nie będą mieli uprawnień decyzyjnych, a jedynie, głos doradczy. Nie będą też mieli wpływu na wysokość przyznawanych dotacji, kierunku prowadzonych w mieście inwestycji itp. Wynika to z ustawowych przepisów, które nie dopuszczają tworzenia samodzielnych dzielnic w dużych miastach z własnym samorządem.

Na razie rada ustaliła, że po akceptacji przez wojewodę dolnośląskiego i po konsultacji społecznej, czyli po pozytywnym plebiscycie wśród jeleniogórzan, stworzy się jednostkę pomocniczą Cieplice w granicach uzdrowiska, która znajdzie się w granicach rejonów ochronnych uzdrowiska: A, B i C. Czyli przebiegać będzie wzdłuż ulic: Trasa Czeska, Lubańska, terenów kolejowych oraz ulic: Wojewódzka, Francuska do Junaków. Nie będzie więc to teren dawnych Cieplic Zdrój.

Zmiany w statucie dopuszczają również tworzenie innych jednostek pomocniczych na wniosek radnych lub mieszkańców tych rejonów miasta, które wcześniej, lub od niedawna, mają swoistą odrębność (np. Sobieszów, Jagniątków, Maciejowa, Zabobrze, Czarne itp.).

- Decyzja w sprawie Cieplic była koniecznością, bo zmieniają się wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia. Gdyby radni zdecydowali inaczej, niektóre sanatoria mogłby stracić rangę uzdrowisk i kontrakty z NFZ - powiedział nam zastępca prezydetna miasta Jerzy Łużniak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Krętacz 9-07-2008 9:47
Znowu jest to pomącone, zawiłe, skomplikowane,nieprecyzyjne, nieostre, łatwe do manipulowania,niosące utrudnienia, powikłane - słowem tak ujęte, by ciepliczanom zamknąć usta, a w rzeczywistości nic z tego nie było.
~jr 9-07-2008 12:28
Świetny pomysł. Powstaną nowe miejsca pracy w komitetach i ciałach doradczych.
~ 10-07-2008 17:41
i nastała demokracja :D ciekawe ile wart będzie głos doradczy...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group