Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 3972
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Będą zmiany w statucie RJP „Uzdrowisko Cieplice”

Czwartek, 27 października 2016, 9:25
Aktualizacja: 9:27
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Będą zmiany w statucie RJP „Uzdrowisko Cieplice”
Fot. Przemek Kaczałko
W środę (26.10) w jeleniogórskim Ratuszu odbyło się posiedzenie Komisji Statutowo–Organizacyjnej, podczas którego analizowano propozycje zmian w statucie Rady Jednostki Pomocniczej „Uzdrowisko Cieplice”.

Ciepliccy radni przyznają, że oczekiwania mieszkańców wobec nich są znacznie większe, niż przydzielone kompetencje, dlatego starają się o zmiany w statucie RJP „Uzdrowisko Cieplice”. Wśród propozycji były m.in. kwestie planów zagospodarowania przestrzennego dla rejonu uzdrowiska, ale tym zagadnieniem będzie się zajmować nowo powstała komisja stała Rady Miejskiej, czyli Komisja Uzdrowiskowa, której przewodniczy poprzednia szefowa cieplickiej rady, Anna Bałkowska. - Do tej pory nie było takiej komisji, to nie my wymyśliliśmy – przyszło pismo z Ministerstwa Zdrowia z prośbą o powołanie stałej komisji uzdrowiskowej. Zadania Komisji są bardzo czytelnie zapisane w ustawie o lecznictwie uzdrowiskowym – powiedziała Anna Bałkowska podkreślając, że Rada Jednostki Pomocniczej, Rada Miejska i spółka Uzdrowisko Cieplice muszą współpracować dla wspólnego dobra. - Uważam, że jako Rada Jednostki Pomocniczej będziemy współpracować. Jest ogromna wola z każdej strony i myślę, że nie będzie problemu – stwierdził przewodniczący społecznej rady. Chociaż głosować w komisji stałej mogą tylko radni Rady Miejskiej Jeleniej Góry, to radni jednostki pomocniczej będą zapraszani na każde posiedzenie, by mieli wpływ na podejmowane opinie.

Wszyscy uczestnicy środowego spotkania podkreślali, że jest dobra wola z obu stron i zawsze władze miasta – prezydent, przewodniczący Rady Miejskiej i radni, na zaproszenie – brali udział w sesjach cieplickiej rady. Wśród poruszanych tematów był też budżet RJP, który wynosi 5 tysięcy złotych rocznie. Mimo skromnej kwoty nie wnioskowano o jej zwiększenie, a o doprecyzowanie zadań, jakie można z tej puli finansować. - Zależy nam na integracji środowisk. Pierwsza kadencja wspierała wiele działań, chcemy iść tym samym torem – chciałbym tylko wiedzieć, czy mogę wydać pewne środki. Czy one będą wyodrębnione, czy będą w budżecie miasta to sprawa drugorzędna. Chciałbym móc powiedzieć, że zorganizujemy fajną imprezę w Cieplicach i kupimy za to nagrody, bo to element integracji – powiedział szef RJP „Uzdrowisko Cieplice”. Z kolei radca prawny oraz sekretarz miasta podkreślali, że takie doprecyzowanie może zrodzić więcej problemów, niż korzyści. Anna Bałkowska wspomniała, że podczas pierwszej kadencji, gdy przewodniczyła społecznej radzie, w razie potrzeb wnioskowała do władz miasta o wsparcie finansowe różnych działań. - Trzeba rozmawiać – zaznaczyła radna.

Cieszę się, że Rada Miejska w Jeleniej Górze podjęła kwestie, która dzisiaj padła wielokrotnie, że statut RJP nie jest adekwatny do zmian, które zaszły w jednostce pomocniczej i zadań, które jednostka ma określone w statucie. Mieszkańcy Cieplic będą mieli jasny obraz umiejscowienia RJP w systemie samorządu lokalnego – dodał Leszek Malinowski.

W statucie cieplickiej rady, zgodnie z sugestia mecenasa Romana Słomskiego najprawdopodobniej dojdzie też do zmiany nazwy. Będzie to Rada Jednostki Pomocniczej Dzielnicy Uzdrowiskowej Cieplice.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group