Środa, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 9716
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Będą honory dla zasłużonych

Środa, 28 października 2009, 18:37
Aktualizacja: Czwartek, 29 października 2009, 7:49
Autor: Mar
Jelenia Góra: Będą honory dla zasłużonych
Fot. Mar
Rada miasta podczas ostatniego posiedzenia zdecydowała o przyznaniu tytułów Honorowego Obywatela i Zasłużonego dla Jeleniej Góry. Czternasty nagrodzony, kompozytor Wojciech Kilar, dostał tytuł honorowego jeleniogórzanina tydzień wcześniej, żeby można było go wręczyć podczas koncertu kończącego tegoroczną edycję festiwalu Silesia Sonans.

Na początku radna Lewicy, Grażyna Malczuk dość ostro oceniła pracę komisji, statutowej, która ocenia wnioski składane przez osoby prywatne i różne instytucje, o przyznanie takich wyróżnień. – Moim zdaniem połowa tych wniosków jest tak słaba, że nie powinna być w ogóle głosowana. Teraz 14 wniosków, a wiem, że czeka jeszcze 12 na rozpatrzenie. Stajemy się śmieszni rozdając aż tyle tytułów – argumentowała.
- Komisja statutowa nie pisze tych wniosków, tylko je przyjmuje od wnioskodawców i ocenia merytoryczną zawartość – odpowiadał przewodniczący komisji statutowej, Krzysztof Mróz.

Pierwsza kandydatura od razu wzbudziła zdziwienie i głosy krytyczne. Marzenę Machałek, posłankę PiS z Kamiennej Góry do tytułu honorowy obywatel zgłosiło Jeleniogórskie Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych, argumantując, że załatwiła stowarzyszeniu lokal i uratowała połączenie Jelenia Góra – Warszawa.
- Załatwienie tego lokalu to akurat zasługa prezydenta, a nie pani Machałek – od razu odpowiedział zastępca prezydenta, Jerzy Lenard.

Te kontrowersje odzwierciedlił wynik głosowania, z 22 obecnych radnych za było 11, przeciw 6, a trójka wstrzymała się od głosu. Kolejni, zasłużeni dla Jeleniej Góry nie wzbudzali już takich emocji. Zostali nimi: goprowcy zgłoszeni przez karkonoską grupę GOPR, Waldemar Bartnicki, Jerzy Czajka i Wiktor Szczypka za którego kandydaturą głosowało tylko 8 radnych, a 6 się wstrzymało, natomiast 10 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Kilka stowarzyszeń niepełnosprawnych o tytuł zasłużonego wystąpiło dla Leszka Karbowskiego, za między innymi założenie pierwszych warsztatów terapii zajęciowej w Jeleniej Górze. Tytuł dostał jednogłośnie. Jeleniogórskie koło Dolnośląskiej Izby Lekarskiej wnioskowało o tytuł dla Adama Kuźniara, za stworzenie w Jeleniej Górze oddziału laryngologii. Stowarzyszenie Dolny Śląsk XXI wniskowało o tytuły dla: przedsiębiorcy Jensa Krögera, dyrektora firmy Jelenia Plast, za stworzenie ponad 400 miejsc pracy i aktywną działalność społeczną. Jerzego Wiklendta, znanego fotografika oraz dla Mirosława Wieczorkiewicza.

Rada Rodziców przy SP 2 wnioskowała o tytuł zasłużonej dla Elżbiety Rzemińskiej, dyrektorki tej szkoły za umiejętność pracy z uczniami i naturalny instynkt pedagogiczny. Przewodniczący rady Hubert Papaj wnioskował o ten tytuł dla Andrzeja Blusza. Radny Cezary Wiklik złożył wniosek o tytuł dla: Marianny Kurowskiej, zasłużonej tłumaczki z języka niemieckiego i nauczycielskiego małżeństwa z Sobieszowa, Zofii i Zbigniewa Popków.

Uzasadnienia czytał przewodniczący komisji statutowej, Krzysztof Mróz. Z mozołem brnął przez różne style uzasadnień i ich różny poziom językowy. Zdarzył mu się też lapsus językowy godny kabaretu, przeczytał - szczerze wierzę i zaraz poprawił się na – szerząc wiedzę. Wszyscy zaproponowani tytuły dostali, a na ocenę czeka kolejnych 12 wniosków.
- Złożyłem już przewodniczącemu rady propozycję zwołania uroczystej sesji rady miasta w grudniu tego roku, aby wszystkim wręczyć te tytuły, ale terminu jeszcze nie ma – powiedział nam Krzysztof Mróz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
596
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group