Czwartek, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 9748
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Będą atrakcyjne zajęcia dla osób niepełnosprawnych

Poniedziałek, 4 lutego 2013, 7:36
Aktualizacja: Wtorek, 5 lutego 2013, 7:10
Autor: Mea
Region: Będą atrakcyjne zajęcia dla osób niepełnosprawnych
Fot. Mea
Uroczyste podpisanie porozumienia o przekazaniu środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na dofinansowanie wyposażenia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kowarach odbyło się w piątek, w Centrum Integracji i Tradycji Miasta w Kowarach. – Koszt utworzenia warsztatów wyniesie 150 tys. zł – powiedział Leszek Karbowski, prezes oddziału jeleniogórskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.

- 104 tys. zł zostało przyznanych z dotacji PFRON-u, natomiast pozostałe 45 tys. zł chcemy pozyskać od gmin, których mieszkańcy będą uczestniczyć w zajęciach – dodał Leszek Karbowski.

Porozumienie zostało podpisane przez starostę jeleniogórskiego Jacka Włodygę i Leszka Karbowskiego. Warsztaty zostaną uruchomione i będą prowadzone na mocy porozumienia między TWK, a Miastem Kowary, reprezentowanym przez burmistrza Mirosława Góreckiego.

- Budynek Centrum Integracji i Tradycji Miasta Kowary został wyremontowany w ramach programu „Odnowa zdegradowanych obszarów miejskich w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców”, a koszt remontu wyniósł prawie 3 mln zł, z czego ok. 1,5 mln zł są to środki z Unii Europejskiej – powiedział Mirosław Górecki.

W obiekcie znajdują się m.in. Urząd Stanu Cywilnego, Sala Ślubów, rejestracja działalności gospodarczych oraz Centrum Organizacji Pozarządowych, gdzie w sali konferencyjnej odbywają się spotkania różnych organizacji. Powstaje też Muzeum Miasta Kowary, przedstawiające pięć wieków jego historii.

- Na pierwszym piętrze powstaną Warsztaty Terapii Zajęciowej dla 30 osób niepełnosprawnych nie tylko z Kowar, ale również z Karpacza, Podgórzyna i Mysłakowic. Będzie to drugi taki warsztat w regionie, gdyż jeden działa już prężnie w Jeleniej Górze. Planujemy utworzenie sześciu pracowni m.in. komputerową, ogrodniczą, plastyczną, czy rękodzieła, w których chcemy zatrudnić ok. 10 instruktorów i pracowników – mówił Leszek Karbowski.

Sale będą wyposażone w odpowiedni sprzęt do końca czerwca m.in. zostaną kupione komputery. Między lipcem a wrześniem będą wybrani i zatrudnieni pracownicy, w tym też czasie osoby niepełnosprawne będą mogły składać podania o przyjęcie na zajęcia.

- Warsztaty są etapem przejściowym między rentą, a zatrudnieniem w rynku pracy, bowiem osoby niepełnosprawne będą uczyły się tu umiejętności potrzebnych do odnalezienia się w przestrzeni społecznej oraz zaistnienia w niej. Najważniejsze, by nie popadać w depresję, ale dążyć do realizacji własnych marzeń – dodał Leszek Karbowski.

WTZ powstaną m.in. dzięki staraniom Barbary Nadolskiej, która była szefową Kowarskiego Koła Dzieci Specjalnej Troski, a obecnie jest pełnomocnikiem burmistrza do spraw osób niepełnosprawnych. - To ona namówiła mnie, by w wyremontowanym budynku Urzędu Miasta Kowary powstały warsztaty dla osób niepełnosprawnych – podkreślił Mirosław Górecki, burmistrz Kowar.

- Jest mi bardzo miło, że mogę podpisać tak ważne porozumienie, dla wielu mieszkańców powiatu. Pomoc dla osób potrzebujących musi być dobrze wykorzystywana. Pozostało jeszcze pięć gmin w regionie, dla których również w przyszłości musimy stworzyć punkt warsztatów – powiedział Jacek Włodyga.

Wiele osób już cieszy się, że wkrótce będą mogły poszerzać swoje umiejętności na atrakcyjnych zajęciach. – Jestem bardzo szczęśliwa, że będę mogła przychodzić tu na warsztaty, zamiast siedzieć w domu. Szczególnie interesują mnie zajęcia komputerowe, bo dobra znajomość różnych programów to dziś podstawa – mówiła Karolina Jakubowska, mieszkanka Kowar.

- Cieszę się, że moja córka będzie uczestniczyć w zajęciach, które pozwolą jej dalej rozwijać swoje pasje i umiejętności. Przydałoby się więcej takich punktów w regionie jeleniogórskim – podkreśliła Henryka Maliga, założycielka Koła Dzieci Specjalnej Troski w Kowarach, mama Karoliny Jakubowskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1028
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
112
Nawet 10 lat więzienia za podpalenie łąki lub lasu!
 
112
Strażacy dbają o bezpieczeństwo kierowców
 
112
Zadymienie i ewakuacja
 
Aktualności
NASA docenia naszych fotografów!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group