Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9404
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Będą atrakcyjne zajęcia dla osób niepełnosprawnych

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 4 lutego 2013, 7:36
Aktualizacja: Wtorek, 5 lutego 2013, 7:10
Autor: Mea
Fot. Mea
Uroczyste podpisanie porozumienia o przekazaniu środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na dofinansowanie wyposażenia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kowarach odbyło się w piątek, w Centrum Integracji i Tradycji Miasta w Kowarach. – Koszt utworzenia warsztatów wyniesie 150 tys. zł – powiedział Leszek Karbowski, prezes oddziału jeleniogórskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.

- 104 tys. zł zostało przyznanych z dotacji PFRON-u, natomiast pozostałe 45 tys. zł chcemy pozyskać od gmin, których mieszkańcy będą uczestniczyć w zajęciach – dodał Leszek Karbowski.

Porozumienie zostało podpisane przez starostę jeleniogórskiego Jacka Włodygę i Leszka Karbowskiego. Warsztaty zostaną uruchomione i będą prowadzone na mocy porozumienia między TWK, a Miastem Kowary, reprezentowanym przez burmistrza Mirosława Góreckiego.

- Budynek Centrum Integracji i Tradycji Miasta Kowary został wyremontowany w ramach programu „Odnowa zdegradowanych obszarów miejskich w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców”, a koszt remontu wyniósł prawie 3 mln zł, z czego ok. 1,5 mln zł są to środki z Unii Europejskiej – powiedział Mirosław Górecki.

W obiekcie znajdują się m.in. Urząd Stanu Cywilnego, Sala Ślubów, rejestracja działalności gospodarczych oraz Centrum Organizacji Pozarządowych, gdzie w sali konferencyjnej odbywają się spotkania różnych organizacji. Powstaje też Muzeum Miasta Kowary, przedstawiające pięć wieków jego historii.

- Na pierwszym piętrze powstaną Warsztaty Terapii Zajęciowej dla 30 osób niepełnosprawnych nie tylko z Kowar, ale również z Karpacza, Podgórzyna i Mysłakowic. Będzie to drugi taki warsztat w regionie, gdyż jeden działa już prężnie w Jeleniej Górze. Planujemy utworzenie sześciu pracowni m.in. komputerową, ogrodniczą, plastyczną, czy rękodzieła, w których chcemy zatrudnić ok. 10 instruktorów i pracowników – mówił Leszek Karbowski.

Sale będą wyposażone w odpowiedni sprzęt do końca czerwca m.in. zostaną kupione komputery. Między lipcem a wrześniem będą wybrani i zatrudnieni pracownicy, w tym też czasie osoby niepełnosprawne będą mogły składać podania o przyjęcie na zajęcia.

- Warsztaty są etapem przejściowym między rentą, a zatrudnieniem w rynku pracy, bowiem osoby niepełnosprawne będą uczyły się tu umiejętności potrzebnych do odnalezienia się w przestrzeni społecznej oraz zaistnienia w niej. Najważniejsze, by nie popadać w depresję, ale dążyć do realizacji własnych marzeń – dodał Leszek Karbowski.

WTZ powstaną m.in. dzięki staraniom Barbary Nadolskiej, która była szefową Kowarskiego Koła Dzieci Specjalnej Troski, a obecnie jest pełnomocnikiem burmistrza do spraw osób niepełnosprawnych. - To ona namówiła mnie, by w wyremontowanym budynku Urzędu Miasta Kowary powstały warsztaty dla osób niepełnosprawnych – podkreślił Mirosław Górecki, burmistrz Kowar.

- Jest mi bardzo miło, że mogę podpisać tak ważne porozumienie, dla wielu mieszkańców powiatu. Pomoc dla osób potrzebujących musi być dobrze wykorzystywana. Pozostało jeszcze pięć gmin w regionie, dla których również w przyszłości musimy stworzyć punkt warsztatów – powiedział Jacek Włodyga.

Wiele osób już cieszy się, że wkrótce będą mogły poszerzać swoje umiejętności na atrakcyjnych zajęciach. – Jestem bardzo szczęśliwa, że będę mogła przychodzić tu na warsztaty, zamiast siedzieć w domu. Szczególnie interesują mnie zajęcia komputerowe, bo dobra znajomość różnych programów to dziś podstawa – mówiła Karolina Jakubowska, mieszkanka Kowar.

- Cieszę się, że moja córka będzie uczestniczyć w zajęciach, które pozwolą jej dalej rozwijać swoje pasje i umiejętności. Przydałoby się więcej takich punktów w regionie jeleniogórskim – podkreśliła Henryka Maliga, założycielka Koła Dzieci Specjalnej Troski w Kowarach, mama Karoliny Jakubowskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~mama 7 4-02-2013 13:50
Basiu Nadolska i znowu Cię serdecznie pozdrawiam i wszystkich pomysłodawców.Serce się raduje na tak dobre wieści,zapewne przyjadę was odwiedzic w tych Waszych kowarskich warsztatach z odległej Jeleniej Góry.Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich biorących udział w tym przedsięwzięciu i życzę powodzenia-oby tak dalej.
~mama 7 4-02-2013 14:16
Kochany Adaśku Nadolski zapomniałam całkiem o tobie,ciebie również pozdrawiam i mocno całuję,do zobaczenia.
~pero 4-02-2013 14:53
Zobaczcie co się stało w tym "bogatym" kraju. Tu się tworzy warsztaty a tam się odbiera możliwość normalnej rehabilitacji. O co tutaj chdzi.
~ 4-02-2013 19:27
DOLNOŚLĄZAK. To prawda. W Kowarach jest wiele niewykorzystanych lokali użytkowych. To półturystyczne miasteczko ma niepowtarzalną szansę zaistnieć na mapie nie tylko przemysłowej i uzdrowiskowej części Kotliny Jeleniogórskiej. Park Miniatur, sprywatyzowany Szpital Bukowiec /wraz z częścią sanatoryjną w Parku Kulturowym Kotliny Jeleniogórskiej/, pouranowe sztolnie, grobowiec księżniczki Fedory oraz możliwość utworzenia PARKU TECHNOLOGICZNEGO w halach po fabryce dywanów. Trakt kolejowy z antycznym dworcem jak z Dzikiego Zachodu. Starosta wie co robi. Widać,że facet orientuje się w terenie. Brawo Panie Jacku! Tu jest cały potencjał
~Duchowny 4-02-2013 22:23
90% komentujących ze mną włącznie powinno dołączyć do tych zajęć.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group