Wtorek, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 4678
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bazarowa przeszłość zamknięta w fotografii

Sobota, 15 stycznia 2011, 8:30
Aktualizacja: 8:31
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Bazarowa przeszłość zamknięta w fotografii
Fot. Agrafka
W Galerii Hall Osiedlowego Domu Kultury na Zabobrzu odbył się wernisaż fotografii Jakuba Lechowskiego pt. „Radomsko na starej fotografii”, które ukazują życie chłopów na starym targowisku w 1962 roku.

Jak napisała Jadwiga Synowiec w broszurce dotyczącej kolekcji, prezentowane na wystawie czarno-białe zdjęcia stanowią swoisty wehikuł czasu przenoszący w świat minionego już wiejskiego obyczaju, szczególnej kroniki folkloru, który po latach nie stracił swojej świeżości i wartości.

Swoim obiektywem Jakub Lechowski wyłapywał scenki rodzajowe jak to handel nabiera rumieńców wśród ludzi z charakterem, bez zbędnych ceregieli, a po sąsiedzku niewymuszenie rozwiązują się języki. Na radomszczańskim targu można było nie tylko uciąć pogawędkę, ale i chłonąć wrażenia, bo dla wielu rynek stanowił okno na świat. I choć widać, że to chude lata i znać po ludziach twardą szkołę, potrafili czerpać radość ze swojego zajęcia.

Autor jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej i ma tytuł Zasłużonego Działacza Kultury. Fotografią zajmuje się od 58 lat i uwiecznia na zdjęciach głównie krajobraz i architekturę. Swoje prace wystawiał już na 70 wystawach, w tym 10 indywidualnych oraz publikował zdjęcia w albumach, prasie, wydawnictwach promocyjnych, reklamowych i w formie widokówek.

Był inicjatorem amatorskiego ruchu fotograficznego w Radomsku i zorganizował pierwszą wystawę fotograficzną w tym mieście w 1959 roku, a także współtworzył Towarzystwo Fotograficzne w Radomsku w 1962 roku, noszącego obecnie imię Edmunda Osterloffa, a zarazem jego prezesem w latach 1967 – 1995.

W wernisażu prowadzonym przez Stanisławę Ciechanowską z ODK uczestniczyli, między innymi, członkowie Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego z prezesem Tadeuszem Biłozorem na czele. Może warto pokusić się o przeszukanie negatywów w poszukiwaniu podobnych ujęć z nieistniejących już targowisk jeleniogórskich?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group