Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 12305
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Baśnie jak malowanie

Środa, 16 grudnia 2009, 10:49
Aktualizacja: 20:47
Autor: jj
JELENIA GÓRA: Baśnie jak malowanie
Fot. jj
Beata Zdęba mieszka i pracuje we Wrocławiu. Tworzy, posługując się ołówkiem, komputerem i plasteliną. Ilustruje, projektuje, Rysuje, maluje, szyje, lepi, konstruuje makiety pomieszczeń fotografuje, przygotowuje do druku. Od wczoraj jej fascynujące prace można oglądać na dwóch wystawach w Książnicy Karkonoskiej

Projektuje książki i plakaty. Redagowała autorskie pisemko dla dzieci Nasze okienko (PWN). Wykonuje ilustracje do książek i podręczników. Ilustruje zarówno klasyków literatury dla dzieci, takich jak choćby Wanda Chotomska, jak i też najmłodszych autorów – zdobywających coraz większy rozgłos i popularność jak Grzegorz Kasdepke.

Beatę Zdębę odkryła dla jeleniogórskiej publiczności Ania Gałkowska. To ona wraz z Jankiem Lercherem wymyśliła przed rokiem Galerię w Tle. Gdy tylko zobaczyła ilustracje Beaty do Baśni Dolnego Śląska Mariusza Urbanka, wystawa w Jeleniej Górze była już tylko kwestią czasu.

Choć prezentowane w Książnicy prace, różnią użyte techniki, od rysunku przez kolorowe obrazy po przedmioty i formy plastyczne szyte i montowane z różnych materiałów, już na pierwszy rzut oka rozpoznajemy, że to dzieło jednego autora. W dzisiejszym natłoku technik obrazowania, własny wyraźny styl, - odcisk, w tym wypadku bardziej pędzla niż palca - to rzecz niezwykle cenna. Tej niecodziennej wystawie towarzyszy kalendarz z ilustracjami do Baśni Dolnego Śląska. Goście wernisażu mieli okazję do rozmowy z autorką i zdobycia autografu na kalendarzu pięknie wydany przez Książnicę.

Beata Zdęba, autorka rysunków, obrazów, ilustracji ręcznie wykonywanych postaci i przedmiotów, urodzona w Lubaczowie na Podkarpaciu, po Liceum sztuk Plastycznych w Jarosławiu, skończyła projektowanie plastyczne na PWSSP – dziś ASP we Wrocławiu. Tutaj też zaczynała, jako redaktorka w wydawnictwie Europa. – Pierwsze ilustracje zrobiłam do podręcznika nauki hiszpańskiego. Ludzie dziwili się podobno, że wydawnictwo to puściło – powiedziała nam artystka. – Pewnie, że trzeba znać i kochać dzieci, mówi Beata Zdęba- matka 20.letniego Michała, – ale wiadomo, że rysujemy, piszemy, głównie dla siebie – dodaje. Zapewnia jednak, że ilustruje przede wszystkim książkę, nie siebie.

Na co dzień artystka współpracuje warszawską Bajką, łódzką Literaturą i obchodzącym jubileusz 60.lecia Świerszczykiem, w którym ilustruje stałą rubrykę, a także wiersze i bajki. Współpracowała też z wrocławskim wydawnictwem Europa.

Wystawa w Galerii Małych Form, Książnica Karkonoska, III p, czynna do 31 stycznia
Wystawa w Galerii w Tle, przestrzeń monitorów czytelni Książnicy, do 15 stycznia

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group