Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 8375
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Basen przy „Dziesiątce” już nie wirtualny

Wtorek, 22 lipca 2014, 7:36
Aktualizacja: Środa, 23 lipca 2014, 7:46
Autor: Angela
Jelenia Góra: Basen przy „Dziesiątce” już nie wirtualny
Fot. Angela
Są pieniądze na projekt nowego basenu, planowanego przy Szkole Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze przy ul. Morcinka. Na ostatniej sesji radni przyznali na ten cel 115 tys. zł. Inwestycja ma być gotowa do 2016 roku. Jak podkreślają wiceprezydent Jerzy Łużniak oraz naczelnik jeleniogórskiej oświaty Paweł Domagała, ten obiekt ma ogromne znaczenie dla dzieci i młodzieży ze śródmieścia.

O potrzebie wybudowania basenu przy Szkole Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze mówiło się od lat. Co do samej inwestycji, nikt z radnych nie miał zastrzeżeń. Jednak na ostatniej sesji (8.07.) radny Wojciech Chadży pytał czy szacowana cena projektu nie jest zbyt wysoka. - W Internecie znalazłem taki projekt za 30 tys. zł – mówił radny SLD. Wiceprezydent Jerzy Łużniak wyjaśniał wówczas, że miasto nie chce zamawiać autorskiego projektu, którego koszt to około 200 tys. zł, ale tzw. projekt gotowy, który trzeba będzie dostosować do potrzeb i jeleniogórskiej lokalizacji i to dostosowanie tyle kosztuje.

Jak mówi z-ca prezydenta Jerzy Łużniak, wartość zadania szacuje się na ok. 2,5 – 3 mln zł i Miasto ma już pomysł, skąd wziąć takie pieniądze.

- Samorząd Województwa miał pomysł na tworzenie wspólnego projektu z miastami budowy basenów przyszkolnych dofinansowywanych w 50 procentach, ale obecnie został on zarzucony – mówi Jerzy Łużniak. – Mam nadzieję, że nowy zarząd województwa do tego pomysłu wróci, ale jeśli nie, mamy inną drogę. 30 procent zadania możemy zdobyć z Ministerstwa Sportu. Taki obiekt w tym miejscu jest bardzo potrzebny, dlatego powalczymy o pieniądze na jego realizację i mam nadzieję, że do 2016 roku nowy basen powstanie – dodaje wiceprezydent.

Naczelnik oświaty natomiast podkreśla, że oczekiwania związane z budową basenu przy Szkole Podstawowej nr 10 od lat są ogromne zarówno ze strony mieszkańców, jak i nauczycieli.

– Dzięki tej inwestycji zaspokoimy w pełni potrzeby miasta dotyczące nauki pływania dla dzieci i młodzieży, co jest bardzo istotne z punktu widzenia liczby utonięć nieletnich w Polsce - mówi Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu w Jeleniej Górze.

- Dzięki nauce pływania prowadzonej przez wyspecjalizowanych ratowników, młodzi ludzie wyzbędą się brawury w wodzie, która jest najczęstszą przyczyną tragicznych utonięć. Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy. Chodzi bowiem o zrównoważony dostęp do takich obiektów, które mamy już na Zabobrzu przy „Jedenastce” i w Cieplicach w postaci Term Cieplickich. Takiego basenu w śródmieściu brakuje. To ważna inwestycja w odniesieniu również do planowanego otwarcia klas pływackich, które powstaną w naszych szkołach. Jedną chcemy uruchomić już od najbliższego roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 11. Po wybudowaniu tego obiektu kolejna taka klasa mogłaby powstać w „Dziesiątce”, a to wiąże się z większą liczbą godzin pływania – dodaje naczelnik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group