Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 3641
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Barwy niepodległości przy aromacie czekolady

Niedziela, 9 listopada 2008, 17:57
Aktualizacja: Poniedziałek, 10 listopada 2008, 8:20
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Barwy niepodległości przy aromacie czekolady
Fot. TEJO
Kilkunastu jeleniogórzan w różnym wieku, w tym posłanka, były senator i dwóch radnych Prawa i Sprawiedliwości, wzięło udział w pierwszym z cyklu spotkań „I love Niepodległość”, które gościła w przyjaznych wnętrzach Galeria Czekoladowa.

Cykl zorganizowany przez Młodych Konserwatystów RP oraz Oliwera Kubickiego przy wsparciu posłanki Marzeny Machałek ma na celu przybliżenie młodzieży kulis odzyskania przez Polskę niepodległości i poruszenie dyskusji o patriotyzmie 90 lat po tamtym listopadzie 1918 roku.

Dziś w Galerii Czekoladowej przybyłych powitała sama posłanka Marzena Machałek. Wśród gości spotkania byli głównie ludzie młodzi, ale nie zabrakło też nieco „dojrzalszych”. Pojawił się były senator Prawa i Sprawiedliwości Tadeusz Lewandowski. Byli też radni miejscy: Ireneusz Łojek i Krzysztof Mróz. Bohaterem wieczoru był jednak świadek historii, 84-letni pułkownik Michał Sumisławski.

Urodzony na kresach wojskowy jest saperem i służył na frontach II Wojny Światowej. Jednak znakomicie orientuje się w całej historii Polski i dziejach wojskowości. Przedstawił zgromadzonym długą gawędę o tym, w jakim klimacie rodziła się niepodległość. Przytoczył też swoje najwcześniejsze wspomnienia z niezawisłej już ojczyzny.

Opowieść pana Michała poprzedził koncert pieśni o patriotycznym wydźwięku. W towarzystwie gitarzysty Kuby zaśpiewała Marcelina Bienkiewicz. Nagrodzono ją oklaskami, między innymi, za „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Na zakończenie spotkania recytowano wiersze patriotyczne.

Na jutro zaplanowano debatę o patriotyzmie w filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (początek godz. 15, ul. 1 Maja 43), a na wtorek, w Dzień Niepodległości, spotkanie o godz. 18 przy pomniku Wolność i Niepodległość przed Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego. – Złożymy kwiaty i w świetle biało-czerwonych rac będziemy śpiewali hymn – zapowiada Oliwer Kubicki. Zachęcił też wszystkich do uczestnictwa w miejskich obchodach święta narodowego, które zaczynają się 11 listopada o godz. 11 na placu Ratuszowym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group