Sobota, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 7820
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Barokowy ołtarz świętego Józefa po konserwacji

Poniedziałek, 29 sierpnia 2011, 9:31
Aktualizacja: 9:32
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Barokowy ołtarz świętego Józefa po konserwacji
Fot. KC
Do Bazyliki Mniejszej pw. Św. Erazma i Pankracego powrócił ołtarz św. Józefa z 1753 roku. Nadgryziony zębem czasu został pieczołowicie odnowiony i zakonserwowany.

Zabytkowy ołtarz znajdujący się w północnej nawie bazyliki udało się odnowić dzięki datkom wiernych Parafii świętych Erazma i Pankracego, a także pomocy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Całość pochodzi z 1753 roku i została ufundowana przez rodzinę Ruefferów w czasach, kiedy gospodarzami fary jeleniogórskiej byli jezuici. – W centrum widnieje obraz przedstawiający śmierć św. Józefa autorstwa miejscowego artysty P. Salice. Powyżej wyobrażenie świętej Gertrudy, a na dole płaskorzeźba ukazująca ucieczkę św. Rodziny do Egiptu – pisze Ivo Łaborewicz na kartach albumu „Jelenia Góra na dawnych pocztówkach. Historia obrazem pisana”.

To ostatni z ołtarzy bocznych tej świątyni, który wymagał takich zabiegów. Poprzednio w pracowni konserwatorskiej był ołtarz świętej Barbary, znajdujący się w nawie południowej najstarszej jeleniogórskiej świątyni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group