Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 4378
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Baczność! wyprostować kręgosłupy

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 12 października 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 października 2006, 11:35
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Blisko siedemdziesiąt procent uczniów ma wady postawy. Tak wynika z ostatnio przeprowadzonych badań. Szkoły robią, co mogą, aby pomóc dzieciom i młodzieży, ale nie zawsze się to udaje.

Nie pomagają w tym ciężkie tornistry, które najmłodsi noszą do szkoły. – Plecak mojego syna waży blisko sześć kilogramów, a chłopak ma 9 lat i musi to dźwigać – mówi Agnieszka Ratajska, matka Damina, jednego z uczniów podstawówki.

Nie we wszystkich szkołach są szafki, w których można by zostawić choćby część rzeczy. Młodzież jest przeciążona. Jak podkreślają pedagodzy, w plecakach uczniowie dźwigają nie tylko ciężkie podręczniki, ale często zupełnie niepotrzebne rzeczy: zabawki i napoje.

– Zaniknął zwyczaj porannej gimnastyki. Dziecko często rano biegnie do komputera i sprawdza, czy ma wiadomości na skrzynce – mówi Eugeniusz Sroka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11.
E. Sroka przyznaje, że w największej podstawówce w mieście problem wad postawy dotyczy około 20 procent z ponad tysiąca uczęszczających tam uczniów.

– Stawiamy na ćwiczenia prostujące w trakcie zajęć wychowania fizycznego, jest też gimnastyka korekcyjna, a przede wszystkim basen przy szkole. Pływanie to najlepsza recepta na zapobieganie wadom postawy – usłyszeliśmy od dyrektora.

Już od kilku lat bezpłatne lekcje pływania na jedynym w mieście tak dużym krytym basenie pobierają uczniowie trzecich klas większości szkół podstawowych. Program został sfinansowany przez urząd miejski.
Tyle że dzieci muszą tam dojechać specjalnymi autokarami. A za to zapłacić trzeba.

Budowę krytego basenu przewidziano w planach przy Szkole Podstawowej nr 10. Jednak na razie nie ma szans na realizację tego przedsięwzięcia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Mama 12-10-2006 12:36
Bezpłatne lekcje pływania dla trzecioklasistów to bardzo cenna inicjatywa. Mam jednak zastrzeżenie- te zajęcia nie powinny odbywać się kosztem lekcji. Nauczyciel rozliczany jest z tego, co dzieci nauczył- nie z basenu, tylko z matematyki, polskiego i wiedzy o środowisku. Klasy dojeżdzające na basen z Sobieszowa i Cieplic straciły w ciągu roku szkolnego średnio 120 godzin dydaktycznych.W tym- 80 zmarnowanych na dojazd i suszenie, a tylko 40 na zajęcia w wodzie. Może wreszcie ktoś pomyśli o tym.
~nikt nie pomysli 12-10-2006 16:04
nikt nie pomysli bo obecna władza nie używa mózgu.
~ZADOWOLONA MAMA 12-10-2006 18:53
LEPIEJ żEBY BYłY ZGARBIONE?CO SIę MAJą NAUCZYć TO SIę NAUCZą.JA JESTEM BARDZO WDZIęCZNA ZA TA AKCJę.NIE MAM MOżLIWOśCI WOżENIA SYNA NA BASEN.NAUKA PłYWANIA JEST BARDZO WAżNA.TYLE DZIECI NIEPOTRZEBNIE TONIE.KONDYCJA FIZYCZNA NASZYCH DZIECI DZIęKI PłYWANIU TEż BęDZIE LEPSZA.POZDRO
~koszt dojazdu 12-10-2006 21:26
Fajnie, że dzieci mają okazje chociaż raz w tygodniu być na basenie i to za darmo...., szkoda tylko, że za dojazd trzeba płacić, z Cieplic to około 4 zł tygodniowo. Jezeli lekcje są w programie szkoły to chyba szkoła powinna za darmo wozić tam dzieci. Przynajmniej w normalnym kraju tak by było.
~nie mieszczanin 12-10-2006 22:30
Wiecie co troche dziwia mnie wasze komentarze.Powinniscie sie cieszysz ze macie chociaz basen za darmo.Mieszkam na wsi i z tego co sie orientuje to nasze dzieci nie maja dostepu do basenu.A jak kiedys miały to za wszsytko musiały płacic(dojazd- 20km i bilet na basen).Rodzice pokrywali wszsytkie koszty i nie narzekali!Wiec cieszcie sie z tego co macie!!Pozdrawiam
~ghu 13-10-2006 8:36
A po co zlikwidowano Osrodek gimnastyki korekcyjnej? Nasze dzieci mialy gimnastykę prowadzoną przez fachowców a szkoły tego niestety nie robia.!!
~bob 13-10-2006 11:51
Niestety na tych lekcjach pływania dla klas 3 niewiele instruktorzy uczą. Miałem okazje to doświadczyć. Na początku roku w grupie było 15 dzieci nie umiejących pływać, na koniec roku szkolnego było ich tyle samo. Najciekawsze są lekcje tz. luźne, wtedy instruktorzy mają taki luzik, że nawet nie patrzą na dzieciaki. Polecam rodzicom przekonać się naocznie. Jedno jest pewne, wobec panującego tam brudu będą miał dzieciaki problem z grzybicą
~do zadowolonej mamy 13-10-2006 17:31
kobieto! jak twoje dziecko słabo napisze testy na koniec trzeciej klasy, to kto bedzie winien? NAUCZYCIELKA.Nikt nie bedzie wtedy pamietał o tym, ze dzieciom przepadało tyle lekcji.
~to jest prawda 13-10-2006 17:35
to prawda, że instruktorzy się opierniczają i właściwie niczego te dzieci nie uczą. to prawda, że w szkołach nie ma gimnastyki korekcyjnej, a jak jest, to z reguły prowadzona przez osoby '" przeszkolone" na byle kursie. w szkole mojego syna korekcyjną prowadzi grube babsko w butach na obcasie.
~Ciepliczanka 13-10-2006 20:37
A może zamiast basenu w "10-tce" pomyśleć o basenie w Cieplicach, np przy Szkole Podstawowej nr 3 , a może z wodą termiczną? Skoro sprawa Aqwaparku nie wypala, a chyba jeszcze przez 10 lat nie wypali czy nie warto pomyśleć o małej inwestycji. Co z tego, że nasze dzieci jeżdżą do "11-tki". Ale w okresach chłodnych w autobusach są narazone na przeziębienia, sama przeżywałam to z moją trójką małolatów.A tak chciałam, żeby pływały, a potem przekonywałam się ile kosztują leki w aptece.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group