Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6459
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Baczność! wyprostować kręgosłupy

Czwartek, 12 października 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 października 2006, 11:35
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Baczność! wyprostować kręgosłupy
Fot. Jelonka.com
Blisko siedemdziesiąt procent uczniów ma wady postawy. Tak wynika z ostatnio przeprowadzonych badań. Szkoły robią, co mogą, aby pomóc dzieciom i młodzieży, ale nie zawsze się to udaje.

Nie pomagają w tym ciężkie tornistry, które najmłodsi noszą do szkoły. – Plecak mojego syna waży blisko sześć kilogramów, a chłopak ma 9 lat i musi to dźwigać – mówi Agnieszka Ratajska, matka Damina, jednego z uczniów podstawówki.

Nie we wszystkich szkołach są szafki, w których można by zostawić choćby część rzeczy. Młodzież jest przeciążona. Jak podkreślają pedagodzy, w plecakach uczniowie dźwigają nie tylko ciężkie podręczniki, ale często zupełnie niepotrzebne rzeczy: zabawki i napoje.

– Zaniknął zwyczaj porannej gimnastyki. Dziecko często rano biegnie do komputera i sprawdza, czy ma wiadomości na skrzynce – mówi Eugeniusz Sroka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11.
E. Sroka przyznaje, że w największej podstawówce w mieście problem wad postawy dotyczy około 20 procent z ponad tysiąca uczęszczających tam uczniów.

– Stawiamy na ćwiczenia prostujące w trakcie zajęć wychowania fizycznego, jest też gimnastyka korekcyjna, a przede wszystkim basen przy szkole. Pływanie to najlepsza recepta na zapobieganie wadom postawy – usłyszeliśmy od dyrektora.

Już od kilku lat bezpłatne lekcje pływania na jedynym w mieście tak dużym krytym basenie pobierają uczniowie trzecich klas większości szkół podstawowych. Program został sfinansowany przez urząd miejski.
Tyle że dzieci muszą tam dojechać specjalnymi autokarami. A za to zapłacić trzeba.

Budowę krytego basenu przewidziano w planach przy Szkole Podstawowej nr 10. Jednak na razie nie ma szans na realizację tego przedsięwzięcia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group