Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 6631
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Aż 28 tys. euro na Potyczki Artystyczne w Piechowicach

Środa, 17 kwietnia 2013, 8:00
Aktualizacja: 8:34
Autor: Mea
Region: Aż 28 tys. euro na Potyczki Artystyczne w Piechowicach
Fot. POK
Piechowicki Ośrodek Kultury dostał pieniądze na realizację projektu pn. „Potyczki artystyczne”. Będzie on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Pieniądze zostaną przeznaczone na potyczki artystów z Polski i z Czech w takich dziedzinach sztuki, jak: malarstwo, szklarstwo, muzyka, filmy animowane, czy nawet moda – powiedziała Agata Mazur z POK-u.
85 % kosztów, czyli ponad 19 tys. euro sfinansuje Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, 10 %, czyli ponad 2 tys. euro będzie dofinansowane z budżetu państwa, a 5 %, czyli ponad 1 tys. euro to wkład własny POK-u.

- W ramach projektu planujemy zorganizować różne „Potyczki artystyczne” w postaci zabaw wokalnych i plenerowych oraz murali, do których swoje oferty mogą zgłaszać artyści z Polski i z Czech, gdyż naszym partnerem czeskim jest Galeria XY z Semily, z którym będziemy współpracować już po raz trzeci – mówiła Agata Mazur.

Przy pierwszym projekcie jego inicjatorzy pokazywali polsko-czeskie różnice kulturowe i to co łączy oba regiony. W drugim projekcie duży akcent położono na integrację, natomiast teraz artyści polscy i czescy będą rywalizować w różnych dziedzinach sztuki regionalnej czy też przygranicznej.

- W drugiej połowie maja planujemy „Potyczki malarskie”, polegające na wykonaniu murali na ścianie POK-u o wielkości ok. 100 m2 i ścianie Huty Szkła Kryształowego „Julia” o wielkości ok. 70 m2. Prace mają nawiązywać do tradycji szklarskich i sztuki pogranicza – wyjaśniała Agata Mazur.

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka, 5 i 6 lipca podczas Kryształowego Weekendu oraz na półkoloniach w POK-u odbędą się „Potyczki sztuki animacji”, czyli „Reksio kontra Krecik”. Będą to multimedialne pokazy bajek oraz zajęcia plastyczne dla dzieci, a wszystko prowadzone przez animatorów z Polski i Czech.

- W ramach Kryształowego Weekendu odbędą się tzw. „Letnie potyczki” w plenerze, czyli pokazy różnorodnych technik szklarskich , jak wytapianie i dmuchanie szkła, robienie mozaiki czy szklanych korali. Dla wszystkich chętnych odbędą się też warsztaty, więc każdy będzie mógł poznać tajniki wyrabiania szkła – dodała Agata Mazur.

W późniejszych terminach planowane są „Potyczki muzyczne”, na których wystąpią artyści jazzowi i bluesowi, chóry oraz zespoły ludowe. Ponadto będą „Potyczki modowe”, czyli otwarte warsztaty i projektowanie przez dwie drużyny - polską i czeską – strojów regionalnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group