Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 7927
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Autobus jak konserwa

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 25 czerwca 2020, 6:04
Aktualizacja: Sobota, 27 czerwca 2020, 10:32
Autor: WAC
Fot. WAC
W związku z tym, że zbliżają się letnie upały chciałam się dowiedzieć, kiedy kierowcy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze są zobowiązani do włączania klimatyzacji? – pyta pani Urszula (dane do wiadomości redakcji).
Kilka dni temu jechałam z trójką dzieci autobusem linii 7 z Sobieszowa do Jeleniej Góry - opowiada nasza Czytelniczka. - Oczywiście musieliśmy mieć nałożone maski. Problem w tym, że autobus, mimo posiadanej klimatyzacji, był jak konserwa i nie było czym oddychać. Dodatkowo okna były zamknięte na cztery spusty. Prosząc kierowcę o otworzenie szyberdachu usłyszałam, że nie otworzy. Dopiero po moich głośnych komentarzach wraz z innymi pasażerami kierowca włączył klimatyzację. Wychodzi na to, że osoby z chorobami układu oddechowego muszą jeździć taksówkami lub chodzić pieszo. Wielkimi krokami zbliżamy się do upalnego lata. Teraz temperatury nie są jeszcze tak wysokie. Co więc będzie w lipcu i sierpniu? - pyta pani Urszula.
Kierowca autobusu nie ma możliwości ingerencji w system włączania i wyłączania klimatyzacji w autobusie podczas jazdy – wyjaśnia rzecznik prasowy spółek miejskich Zbigniew Rzońca. - Uruchamia się ona automatycznie, gdy temperatura w pojeździe osiąga 22 stopnie. Obecnie w klimatyzację wyposażona jest połowa autobusów MZK, czyli 37. W tych pojazdach nie ma możliwości otwarcia okien. Gdy działa klimatyzacja nie można też w nich otworzyć szyberdachu.

Jak dodaje Z. Rzońca - w okresie obowiązywania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa istniało zalecenie, aby w autobusach nie była używana klimatyzacja. Teraz sukcesywnie, w poszczególnych pojazdach urządzenia te są uruchamiane. Wcześniej jednak muszą zostać poddane dezynfekcji, a ta nie we wszystkich autobusach została jeszcze wykonana - wyjaśnia.

Twoja reakcja na artykuł?

4
4%
Cieszy
27
26%
Hahaha
2
2%
Nudzi
5
5%
Smuci
16
15%
Złości
50
48%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (74) Dodaj komentarz

~ 25-06-2020 6:21
Ostatnio jechałem jedynką na ul Wrzosową ,oczywiście klimy brak, w autobusie 40 stopni i jeszcze ktoś się zebździł .....wrażenia nieocenione
~Andrzej Andrzeju 25-06-2020 6:41
do: ~ (6:21)
To pewnie wyborcy PiS, oni zawsze zostawiają po sobie smród
~JAN BEZ TWARZY 25-06-2020 7:34
do: ~Andrzej Andrzeju (6:41)
Tak, ktoś się zebździał na twoją pr...ką głowę.
~PAPjeż 25-06-2020 7:39
do: ~Andrzej Andrzeju (6:41)
To cos jak faktyczna, ordynarna m...a okresla nieosiagalną dla siebie estetykę: mo...mi. Gdzie leży przyczyna? Zaburzenia psychiczne? W PO to jest nadzwyczaj częste. Przypadek?
~PAPjeż 25-06-2020 7:44
do: ~PAPjeż (7:39)
Cenzura okreslenia m.o.r.d.a. czy to tez nie jest czyjs problem psychiczny??
~ginger 25-06-2020 9:18
do: ~Andrzej Andrzeju (6:41)
odpowiedz typowego ci o t y bez jaj
~ 25-06-2020 15:27
do: ~Andrzej Andrzeju (6:41)
Tak jak Wy.
~ 25-06-2020 15:30
do: ~Andrzej Andrzeju (6:41)
To tak jak Wy.
~ 25-06-2020 15:50
do: ~ (15:30)
p.i.s.o.w.s.k.i.e zakazane r.y.j.e zamknąć, t.ę.p.a.k.i p.i.s.o.w.s.k.i.e głosu nie mają
~Towarzysz 25-06-2020 16:10
do: ~ (15:50)
kwiiiiii, kwiiiiiii
~oko proroka 26-06-2020 18:29
do: ~Andrzej Andrzeju (6:41)
Po Tobie ten smród nawet przez okno widać. Dobrze, że Czajka jest daleko od Bobru, ale jak pojedziesz nad morze nie zapomnij wykąpać się przy ujściu Wisły. Ręczę, wodę tam masz z filtrem UV, to co na dnie to POmadka do ust.
~2020 25-06-2020 6:44
Bo w tym MZK Ci pseudo kierowcy to zwykle buraki i hamy i tyle ,szkoda się rozpisywać na ich temat i sposób jazdy odnoszenia się do ludzi swoich klientów.
~drata 25-06-2020 18:03
do: ~2020 (6:44)
Uważaj patologio, bo tydzień temu jeden taki mądry co obrażał w internecie kierowców musiał szybciutko i grzecznie ich przepraszać. No chyba że wolisz być włóczony po sądach w celu zaliczenia bardzo wysokiej grzywny
~2020 25-06-2020 20:49
do: ~drata (18:03)
Buhahaha
~Czytelnik_7 25-06-2020 6:52
Pytanie do Pana Rzecznika- nagle po komentarzach i głośnej reakcji temperatura wzrosła do 22 stopni? co roku słyszy się o upale w autobusach , a upał to nie 22 stopnie. Czarowanie na ekranie. Spółka miejska kasuje mieszkańców za bilety a wyposażenie jakie jest nawet w części autobusów wyłączone na 4 spusty. Dziwie się, że nie zostało niby zdezynfekowane. Nawet jak czasookres nie minął to można jej używać-ale wytłumaczenie na nie pracującą klime trzeba przecież znaleźć. Proponuje Panu pojeździć autobusem w tym swoim sweterku czy marynarce w okresie letnim....szybko Pan zrozumie o co chodzi . Pozdrawiam!
~PAPjeż 25-06-2020 8:00
do: ~Czytelnik_7 (6:52)
Tak, bo Rzonca to patologiczny klamca. Klamstwo to jego zawod. Za to mu placa...
~Hfhy 25-06-2020 9:15
do: ~Czytelnik_7 (6:52)
Arogancja rzecznika poraża nie tylko w tym temacie. Zamiast wypowiedzieć się, że sprawdzimy, poprawimy, zainteresujemy się problemem to zawsze znajdzie 100 powodów, żeby zbagatelizować sprawę, poniekąd sprowadzić jakikolwiek problem do błachostki. Argumentacja, że kierowca nie może ingerować w temp., że przeglądy itp. są żałosne. Traktowanie mieszkańców jak id...ów. Brak słów, w JG nadal żyjemy w prl.
~ 25-06-2020 10:42
do: ~Hfhy (9:15)
Wszyscy potraficie tylko narzekać i tak większość jeździ na gape a burakami sami jesteście
~Bbb 25-06-2020 7:06
Szkoda słów zawsze mają wytłumaczenie buraki z MZK
~ 25-06-2020 16:50
do: ~Bbb (7:06)
Sam jesteś burak do kwadratu
~ 25-06-2020 7:16
Dlaczego ''gnojki''15+ jeżdzą bez masek? Gdzie jest Policja i Straż Miejska .Jeźdzą za darmo rozwaleni na miejscach dla niepełnosprawnych a masek nie noszą Karać bydło w rurkach ...
~Mko 25-06-2020 7:20
Slowo tajemnice głuchy nagrody złoty
~Gość 25-06-2020 7:28
A kierowcy z MZK to zwykłe betony
~Lgpd 25-06-2020 7:31
Bydło jeleniogorskie zawsze będzie bydłem.
~Lgpd 25-06-2020 7:32
Szkoda kierowców.... Współczuję im wozić takie bydło.
~Miłościwy 25-06-2020 7:32
Nie wiecie o co chodzi? Jak zwykle o kase! Tajemnicą poliszynela jest tylko ile kto z tego ma! Włączona klimatyzacja równa się WIĘKSZE zużycie paliwa! Ot, i zagadka rozwiązana:-) Kierowcy są rozliczani ze "spalania" , więc robią wszystko by te złomy spalił najmniej. Szyby pozamykane? Opór powietrza podczas jazdy, kto kumaty ten wie o co chodzi. W skali miesiąca te pare litrów diesla przekłada się albo na premie dla kierowcy, albo na brak obciążenia za "przepał".... Dziękuję za uwagę, Pozdrawiam AMEN
~Kierman 25-06-2020 10:30
do: ~Miłościwy (7:32)
Bzdura totalna. Oszczędzać to sobie można było na migach albo ikarusach.
~JAN BEZ TWARZY 25-06-2020 7:36
Zwyczajnie te klimy nie działają i to jest cała tajemnica. To co oni tam robią na zajezdni, że nie mogą uruchomić klimy w autobusach? Przyznacie, że nie jest sprawna.
~ 25-06-2020 7:40
Jak wsiądzie śmierdzący lump z drugim cuchnącym lumpem to żadna klimatyzacja nie pomoże ...a takich brudasów w Jeleniej Górze są setki....
~PAPjeż 25-06-2020 7:41
Rzonca to tez ten od Wodnika?? To genetyczny klamca
~Hose 25-06-2020 7:43
Autobusy są z założenia pozbawione wentylacji, co drugi jest pozbawiony klimatyzacji, która i tak, gdyby była się nie włącza, gdy nie ma czym oddychać przy 20'C, okna się nie otwierają. Do tego nie można otworzyć szyberdachu, gdy działa klimatyzacja, ale wiadomo, że nie działa, bo jest zaduch i nie ma czym oddychać. Nasza cywilizacja musi upaść.
~ 25-06-2020 7:44
Lubię jeździć z tą facetką z autobusu ''Hybryd',' prowadzi bardzo pewnie ....
~am 25-06-2020 7:46
Zgadzam się, że jazda autobusem bez włączonej klimatyzacji jest uciążliwa. Często jest tak, że latem jest w nich za gorąco gorąco, a zimą niestety często autobusy są nieogrzewane wystarczająco. Natomiast jak zawsze jestem pod "wrażeniem" osób komentujących. Jak łatwo jest obrażać innych będąc anonimowym.
użytkownik facebook 25-06-2020 7:56
Teźtak miałam myślałam źe ni dojade do celu
~Patrykos 25-06-2020 7:57
Połowa tej ch...ty orbituje na gape, a gó...ze dzięki darmowemu biletowi od Doniczkarza buja się bez celu, chyba ludzie zapomnieli że za przejazd się płaci ,karać surowo nawet po 500 wtedy dwa razy się zastanawią czy warto
~Tyle w temacie 25-06-2020 15:58
do: ~Patrykos (7:57)
Orbituje na gapę, jak to ująłeś, bo kontrolerzy nie radzą sobie z tymi ludźmi. Byłam naocznym świadkiem dwóch zdarzeń w ciągu jednego kursu linii 7 do miasta. Wsiadła młoda kobieta. W autobusie była już kontrolerka. Podeszła do niej, by sprawdzić, czy ma bilet. Odwrócona w kierunku drzwi odparła, że nie ma biletu. Na wyraźne kilkukrotne polecenie kontrolerki - proszę kupić bilet, odparła, nie kupię. Dyskusja trwała, a młoda nie raczyła kupić biletu. Wysiadła bez ważnego biletu i bez mandatu. Na Oś. Robotniczym wsiadł młodzian. On także nie miał biletu i na wyraźne polecenia kontrolerki nie raczył kupić biletu. Jak się sprawa dalej potoczyła, nie wiem, bo w międzyczasie wysiadłam. Problem istnieje, ale nie rozwiąże go jedna kobieta, której nikt nie słucha. Jadąc tramwajem w Görlitz, przednimi i tylnymi drzwiami wsiadło dwóch kontrolerów. Byli to rośli mężczyźni.. Nikt im nie umknął. Złapali gapowicza, ale nie było mowy o wymigiwaniu się od płatności. Nie miał biletu - mandat, a u nas? Przecież to uwłaczające, by kontrolerka prosiła, by jeden z drugim kupił bilet. Nie masz biletu, płacisz mandat. Nie potrafią tego rozwiązać, jak należy.
~Turysta 25-06-2020 8:33
W Warszawie klimatyzacja normalnie działa, w Jeleniej jak zwykle wszystko inaczej
~Xxx 25-06-2020 8:49
Jak jest gorąco dziewczynki się rozbierają, a kierowcy podniecają... Proste...
~Swoj 25-06-2020 9:19
Ale Warszawie masz wszystkie autobusy wyposażone w klime....
~Swoj 25-06-2020 9:22
Zamim coś napiszesz to pomysł, że Ty tylko połowa autobusów ma klime.....
~Logik 25-06-2020 9:23
Właśnie.... Możesz zamieszkać Warszawie.
~Rumcajs 25-06-2020 9:39
Wielka mi afera. Z igły widły. Że też ludzie nie mają lepszego zajęcia tylko zajmowanie się takimi pi...mi.
użytkownik facebook 25-06-2020 9:44
Hmm.. To pewnie dlatego ostatnio jechałam autobusem bez otwieranych okien w temperaturze 31 stopni...
użytkownik facebook 25-06-2020 20:42
Renata Szczepanska spoko klima włącza się od 22 stopni coś nas.ten rzecznik w balona robi hahah
~Mig 25-06-2020 9:48
A jak oni liczą ilość pasażerów skoro część autobusu jest zasłonięte a ilość miejsc np 28 a na drzwiach 49. Porażka
~18 sqandal 25-06-2020 10:03
........... oj tam , poprostu brak kasy żeby pasażerowie jechali w komfortowych warunkach . Bedzie kasa ( dopłaty z miasta ) będzie kilma , proste prawda ?
~Logik 25-06-2020 10:40
Mig poj...usie sam licz. Od kiedy kierowca ma liczyć... Śmieszny ido....
~Mig 25-06-2020 10:51
do: ~Logik (10:40)
Fr...ze nie chodzi o to by kierowca liczył ale jak mak wylicza ilość dostępnych miejsc skoro część autobusu jest wyłączona.
~Logik 25-06-2020 14:16
do: ~Mig (10:51)
Takich fraj... . Ów znam nie zapomnij biletu kupić...
~Zwykła Baba Katoliczka 25-06-2020 10:48
W autobusach śmierdzi sp...ą,kałem , moczem i wali większości z pod pach jak w chlewni . Wolę pociąg !
~chory naród 25-06-2020 10:54
Chcesz ciemna babo klimę to zarób sobie na samochód albo woź się taksówkami babo a nie żądasz cudów wioząc się w mpk za 3zł,gdzie jeszcze podatnik musi dopłacać kilka milionów rocznie.
~Tyle w temacie 25-06-2020 14:51
do: ~chory naród (10:54)
Nikt cudów nie żąda, tylko normalnego podejścia. Nakupili nowoczesne autobusy, a teraz odmawiają ludziom ochłody w upalne dni. Nie pleć o kupnie samochodu, bo nie każdy ma prawo jazdy. Ci ludzie nie jadą za darmo, tylko za ustaloną przez miasto kwotę, więc nie komentuj uwag tej Pani w tak cha.mski sposób, bo ma rację.
~Anonim 25-06-2020 11:54
Trafione w 10!!!! Co za p...b daje do uzytku publicznego autobus w ktorym nawet nie ma mozliwosci otwarcia okien bo takowych poprostu nie ma pozostaja dwa szyberdachy do jakiego kolwiek.wlotu powietrza. W tym go...e napewno nie.ma tez klimy albo wlancza sie nie przy 22stopniach a chyba k...a 32. Radze komus.kto o.tym decyduje przejechac sie takim.autobusem w ciagu slonecznego i goracego dnia. Po...y je...e!!!
użytkownik facebook 25-06-2020 14:40
Zeszłego lata pandemii nie było i klimatyzacja też nie była włączana. To nie jest problem jednego sezonu, tak się dzieje co roku. Na dłuższych trasach idzie umrzeć
~Tyle w temacie 25-06-2020 14:46
"Kierowca autobusu nie ma możliwości ingerencji w system włączania i wyłączania klimatyzacji w autobusie podczas jazdy wyjaśnia rzecznik prasowy spółek miejskich Zbigniew Rzońca. - Uruchamia się ona automatycznie, gdy temperatura w pojeździe osiąga 22 stopnie. Obecnie w klimatyzację wyposażona jest połowa autobusów MZK, czyli 37. W tych pojazdach nie ma możliwości otwarcia okien. Gdy działa klimatyzacja nie można też w nich otworzyć szyberdachu. Jak dodaje Z. Rzońca - w okresie obowiązywania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa istniało zalecenie, aby w autobusach nie była używana klimatyzacja. Teraz sukcesywnie, w poszczególnych pojazdach urządzenia te są uruchamiane." Jak więc w końcu jest? Czy klimatyzacja włącza się automatycznie, czy jednak ręcznie? Panie Rzońca, coś się Panu plącze. Wystarczy, że słońce wyjrzy zza chmur i już mamy o wiele więcej niż 22 stopnie Celsjusza. Chce Pan, by ludzie wskutek przegrzania padali, jak muchy mdlejąc?
Zdzich 25-06-2020 17:12
do: ~Tyle w temacie (14:46)
No to może wyjaśnię bo pan rzecznik to więcej namieszał niż odpowiedział.Kierowca może włączyć lub wyłączyć klimatyzację ale nie ma wpływu na jej działanie kiedy jest uruchomiona.To jest automatyczne.Żeby włączyć klimatyzację kierowca musi wcisnąć na panelu sterowania przycisk z napisem AUTO.W większości autobusów z klimatyzacją w Jeleniej Górze są otwierane okna,jednak normalnie są one zablokowane.Miały być odblokowane na czas wyłączenia klimy ale kilka razy np w 836 czy w 825 były zamknięte.Wozy o numerach 802-809 nie mają w ogóle otwieranych okien.Niektóre pojedyncze numery natomiast mają tyko otwierane po dwa okienka na końcach.Obecnie zalecenie GIS oraz MANa jest takie aby ustawiać pobieranie powietrza do klimy z zewnątrz pojazdu.Dzisiaj jechałem 838 na 12 i klimatyzacja chodziła bardzo dobrze.Mimo że było sporo osób w autobusie było przyjemnie.Można było spokojnie oddychać w maseczkach.Pozdro dla kierowcy :)
użytkownik facebook 25-06-2020 15:16
kiedyś okna się otwierało
~Anonim 25-06-2020 17:23
Wszyscy jeżdżą bez biletów to nie ma siana dla klime proste. Szkoda mi tylko tych kierowców co codzienie muszą te bydło wozić, ostatnio jechałam to widziałam co tam się dzieje,A Ci kontrolerzy to zeczywiscie nie radzą sobie
~Tyle w temacie 26-06-2020 0:25
do: ~Anonim (17:23)
Wszyscy nie jadą na gapę. To, że jadą jest m. in. winą MZK. Po co publikować, gdzie pojawią się kontrolerzy? Inna rzecz, to konieczność pojawiania się dwóch kontrolerów w autobusie, ale takich, którzy nie cackają sięz gapowiczami, prosząc, by łaskawie kupili bilet. Nie masz biletu = mandat i tego należy konsekwentnie przestrzegać.
~Manek 25-06-2020 19:08
Klima jest nabijana systematycznie, w niektórych klimy nie ma i wszyscy mamy gorąco, a co do biletów to te wasze krzywe m...y gapowicze widać z daleka, ale jak usiądzie w wozie menel śmierdzący szczochem to go nie wywale, sami robicie przyzwolenie że się do was dosiada to będziecie jeździć z śmierdzielem
użytkownik facebook 25-06-2020 20:03
Klimatyzacja nie jest tylko do wysokich temperatur!
użytkownik facebook 25-06-2020 20:29
Mamy drugą połowę czerwca a klimatyzacja jeszcze nie została odgrzybiona i ogólnie nie są sprawne autobusy w ten standard? Czyli albo oszczędza MZK albo niech nie kupuje autobusów nowoczesnych i niech się władze miasta nie chwalą więcej jaki to sprzęt został zakupiony. W ubiegłym roku pandemii nie było i był problem podobny z klimatyzacją. Jakie władzę miasta taka m in komunikacja.
użytkownik facebook 26-06-2020 0:47
jak nie pasuje na piechote za...aj
użytkownik facebook 26-06-2020 6:56
Sebastian Rabczak zaimponowałeś mi intelektem
użytkownik facebook 25-06-2020 21:34
A ile razy prosi sie kierowce o włączenie klimy a klamia ze zepsuta dopiero jak sie ludzie zaczynaja kłócić to nagle klima dziala, malo tego wszytskie ku..... a okna zablokowane i tylko sie zrzygać
użytkownik facebook 25-06-2020 22:12
Ciekawe co mądrego napisze rzecznik
~PAPjeż 25-06-2020 22:42
do: użytkownik facebook (22:12)
Nic. Bo to patologiczny kłamca
~Tyle w temacie 26-06-2020 0:28
do: użytkownik facebook (22:12)
Już się zaplątał w swoich wypocinach, co można przeczytać w artykule :/
użytkownik facebook 26-06-2020 0:08
Prawie Darmowa sauna i narzekają
użytkownik facebook 26-06-2020 0:47
Niech za...la na rowerze, kr...ka, będzie miała klime automatyczną
~Abc 26-06-2020 11:03
Wczoraj jechałam " 17" .Oczywiście w maseczce , duchota w autobusie niesamowita i dodatkowo ogrzewanie było włączone! .U p.kierowcy okno otwarte , folia powiewała - rozumiem trud pracy kierowcy , ale pasażerom też się coś należy . Trochę empatii, nie utrudniajmy sobie życia .
~ 26-06-2020 12:27
radze przeczytac instrukcję obsługi tam jest taki przełącznik od klimy na ręczny i automat
~aktualizacja 26-06-2020 15:15
"Jak dodaje Z. Rzońca - w okresie obowiązywania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa istniało zalecenie, aby w autobusach nie była używana klimatyzacja. Teraz sukcesywnie, w poszczególnych pojazdach urządzenia te są uruchamiane. Wcześniej jednak muszą zostać poddane dezynfekcji, a ta nie we wszystkich autobusach została jeszcze wykonana - wyjaśnia". Gościu. Mamy to na piśmie teraz.Jak ktoś załapie wirusa będzie wiadomo,że autobus był bez dezynfekcji i stąd zarażenie. W razie dalszych problemów wiadomo już kto będzie płacił odszkodowanie- dziękujemy za informację !!!
~Miasto cudów 26-06-2020 23:06
Uwielbiam czytać mądrości jeleniogórskiego Światowida, rzecznika wszelkich miejskich spółek. Gdybym prowadził firmę, wstyd by mi było posiadać takich reprezentantów jak on. Ale cóż, o wizerunku firmy najlepiej świadczy zatrudnianie pewnej narwanej kontrolerki, która zwraca się do wszystkich per "ty" i zawsze posiada w pogotowiu wianek uszczypliwych komentarzy. Ufam, że ktoś wreszcie rozliczy to mentalne dziadostwo, bo przy takim "teamie" cała praca ogarniętej pani prezes idzie na marne.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group