Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 3551
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Atrakcje skrywane przez Kraj Wschodzącego Słońca

Wtorek, 14 kwietnia 2020, 11:36
Aktualizacja: Środa, 20 maja 2020, 8:53
Autor: ts
Polska: Atrakcje skrywane przez Kraj Wschodzącego Słońca
Fot. ts
Japonia jest krajem o bogatej tradycji. To tutaj narodzili się znani na całym świecie samuraje oraz piękne gejsze. Z tego miejsca wywodzi się manga oraz ulubione przez dzieci anime. Tradycja picia herbaty stała się tutaj integralną częścią życia społeczności, która z jednej strony zanurzona jest w tradycji, a z drugiej niezwykle nowoczesna, w której na światło dzienne wychodzą najbardziej skrywane pragnienia mieszańców.

Japonia – charakterystyka państwa
Terytorium Japonii obejmuje archipelag liczący blisko 300 wysp i wysepek. Najwyższy odsetek ludności zamieszkuje cztery największe wyspy: Hokkaido, Honsiu, Sikokui Kiusiu. Położenie na styku płyt tektonicznych naraża kraj na liczne trzęsienia ziemi, natomiast majestatyczne wulkany wznoszące się nad linią morza, powoli budzą się do życia. Mimo to każdego roku Japonia odwiedzana jest przez miliony turystów z całego świata.
W zapisie kanji, czyli znakami japońskimi nazwa państwa oznacza Kraj Wschodzącego Słońca. To znane określenie pochodzi z Chin i odnosi się do położenia Japonii względem kontynentalnej Azji. Ciekawostką jest to, iż Japonia w 90% pokryta jest górami, w tym górami wysokimi. Wynika to z faktu, iż wyspy, na których wzniesiono kraj, stanowią część potężnego łańcucha górskiego, który wznosi się z dna oceanu, a jego wysokość szacuje się na blisko 12000 metrów.

Rytuał picia herbaty
Japonia słynie z rytuału picia herbaty. O ile w Wielkiej Brytanii picie herbaty jest zwyczajem, o tyle w Japonii czynność ta stała się ceremonią o walorach filozoficznych i estetycznych. To za sprawą tego niezwykłego rytuału w Japonii powstały nowe dziedziny sztuki, do których należy ikebana, czyli charakterystyczny sposób układania kwiatów, a także haiku, czyli reprezentatywna dla okresu Edo japońska forma poetycka. Wnętrze japońskich domów, o czym wie niewielu Europejczyków, również zawdzięczamy herbacie. Chanoyu określana mianem ,,drogi herbaty’’ łączy w sobie dwie znane estetyki japońskie – shibui i sabi. Jeśli chodzi o biuro podróży - Japonia posiada w swojej ofercie uczestnictwo w jednej z niezwykłych uroczystości i możliwość skosztowania prawdziwej zielonej herbaty.

Miejsce gejsz w kulturze japońskiej
Bez wątpienia jedną najsłynniejszych dzielnic w Japonii jest Gion. To tutaj żyją oraz pracują znane na całym świecie gejsze. Wbrew ogólnemu mniemaniu gejsze nie były oraz nie są prostytutkami. W kulturze japońskiej określane są mianem geiko – dziecko sztuki. W Gion podtrzymywana jest tradycja, w której niezwykle piękne i elokwentne dziewczęta, stanowią uosobienie elegancji, potrafią tańczyć oraz grać na tradycyjnym trzystrunowym samisenie. Dziś większość gejsz pracuje w eleganckich herbaciarniach, ekskluzywnych gospodach i zajazdach, w których ceny przyprawiają o ból głowy.

Fudżi – największy aktywny wulkan Japonii
Japonia, z czego słynie ten niezwykły kraj? Odpowiedzią jest Fudżi. Usytuowany na wyspie Honsiu mierzy obecnie 3776 m n.p.m. Fudżi położony jest na styku trzech płyt tektonicznych. Jego średnica mierzy blisko 500 metrów, a głębokość sięga 250 metrów. Chętni, którzy chcieliby wspiąć się na jego szczyt, powinni pamiętać, iż Fudżi jest czynnym wulkanem, którego komora magmowa mierząca 1400 kilometrów sześciennych leży na głębokości 56 kilometrów. Obecnie na szczyt prowadzą cztery szlaki turystyczne, w których pobliżu działa 10 płatnych schronisk. Ciekawostką jest to, iż do wysokości 2400 metrów można dojechać drogą asfaltową. Niemniej jednak osoby, które pragną dołączyć Fudżi do listy zdobytych szczytów, powinni zacząć od jego podstawy. Nieopodal wulkanu znajduje się pięć pięknych jezior oraz zapierające dech w piersiach wodospady. Zimą po stronie północno-zachodniej mieszczą się tereny narciarskie.

Na terenie Parku Narodowego Fudżi-Hakone-Izu znajduje się skrywający wiele tajemnic Las Aokigahara Znany w kulturze las samobójców. Las wznosi się na magmie, która w przeszłości wydobyła się z Fudzi. Las Aokigahara jest tak gęsty, że w jego wnętrzu panuje całkowita cisza. Ze względu na wulkaniczne podłoże, szaleją w nim nadajniki GPS oraz kompasy. Z tego względu niezwykle ważne jest poszanowanie zakazów i nieopuszczanie wytyczonych ścieżek. Nie ma w nim wiatru, ani co zastanawiające ptaków. Spacer po jednej z wytyczonych tras może stać się duchowym przeżyciem. Blisko trzydzieści kilometrów kwadratowych usytuowanych pośród dwóch okazałych jezior, skrywa wiele tajemnic.

Japonia jest tylko 1,2 raza większa od terytorium Polski. Pomimo niewielkiego rozmiaru uznawana jest za jedną z największych gospodarek na świecie. Wskaźnik średniej długości życia jest tam najwyższy na świecie. Obecnie wynosi 82 lata. Duży wpływ na to ma specyficzna dieta, w dużej mierze składająca się z owoców morza, a także kultura dbania o ciało poprzez codzienne ćwiczenia. W pogodne dni większość Japończyków w pobliskich parkach ćwiczy sztukę medytacji poprzez Tai-Chi. W mentalności narodu nie istnieje pojecie kradzieży. Z tego względu pozostawienie rzeczy w miejscu, w którym znajdują się wyłącznie Japończycy, jest względnie bezpieczne.

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group