• Piątek, 26 kwietnia 2019
  • Godz. 7:54
  • Imieniny: Klaudiusza, Marii, Marzeny, Marceliny
  • Czytających: 3152
  • Zalogowanych: 4
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Asamblaże młodego artysty w Muflonie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 8 października 2009, 8:21
Aktualizacja: 8:22
Autor: rylit
Fot. rylit
Trójwymiarowe kompozycje tworzone z przedmiotów gotowych, codziennego użytku, bezużytecznych form, przedmiotów niepotrzebnych, można od wczoraj oglądać w Galerii „Muflon”. Te „asamblaże” są dziełem jeleniogórzanina i studenta Akademii Sztuk pięknych we Wrocławiu Grzegorz Łoznikowa.

Grzegorz Łoznikow, 21 letni absolwent Liceum Plastycznego w Jeleniej Górze, obecnie student trzeciego roku wrocławskiej ASP (rzeźba) w pracowni prof. Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej, zetknął się z tym rodzajem twórczości na pierwszym roku studiów.

Wówczas zainicjował swoje eksperymenty z malarstwem materii, dyscypliną ready-made, czyli gotowymi przedmiotami, znajdowanymi na wysypiskach, opuszczonych budynkach czy na wyprzedażach wykorzystywanymi w jego twórczości. Są to formy plastyczne, które zmuszają do zastanowienia nad ich wykorzystaniem w obrazach i ich zestawienia ze sobą w celu osiągnięcia efektu „asamblażu” (z francuskiego – zbieranina)

Potocznie takie dzieła nazywają się „hasioryzmami” bowiem prekursorem tego kierunku sztuki w Polsce był Władysław Hasior. Jednak dla Grzegorza Loznikowa najważniejszym twórcą tego kierunki sztuki jest Joseph Beuys, niemiecki twórca, rzeźbiarz, rozszerzający formułę tego medium na działania w czasie i procesy społeczne. Prekursorem był Marcel Duchamp, innowator tego kierunku w sztuce, twórca terminu ready-made, którego słynna fontanna przedstawiająca przykręcony do stołka pisuar, stał się najbardziej rozpoznawalnym dziełem tego kierunku.

W Sobieszowskim „Muflonie” umieścił swoje najważniejsze dzieło poświęcone właśnie temu artyście w centralnej części ekspozycji. Zwykły obserwator, nieobeznany z tymi nowoczesnymi formami, wchodzący pierwszy raz na wystawę widzi ciekawe dzieła sztuki przestrzennej, na dobrze zaaranżowanej wystawie.

Przyglądając się jednak z bliska, zaczyna zauważać zwykle przedmioty znane każdemu z codziennego życia, jednak w nietypowych zestawieniach, kompozycji i kolorystyce. Zastanawia się wtedy nad sensem ich użycia ich symbolice i zestawieniu z innymi zwykłymi przedmiotami. Na wernisaż przybyło bardzo wielu młodych ludzi w wieku artysty.

Zapraszamy do zobaczenia tej bardzo ciekawej wystawy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~LP 8-10-2009 8:55
Dresiek dajesz rade!!!
~. 8-10-2009 11:18
zgrabne
~ 9-10-2009 5:32
Grzesiu, powodzenia!
~ 9-10-2009 5:32
I wielkie gratulacje!
~kagu 9-10-2009 14:22
Dziękujemy!Jeśli podoba Wam się twórczość Grzegorza i innych Artystów naszego regionu, zapraszam na wystawę "Nowego Młyna"(w Listopadzie)do Muzeum C. i G. Hauptmannów w Szklarskiej Porębie
~do kagu 11-10-2009 17:44
Kasia, lepiej byś podała dokładną datę i godzinę tego listopadowego wernisażu - jeśli możesz.
~adela 15-10-2010 15:43
Wspaniałe asamblaże-Uwielbiam je pasjami!www.adelaaaa.carbonmade.com

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
789
Tak
67%
Nie
30%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
25.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Trwa remont Wieży Książęcej w Siedlęcinie  
Aktualności
Wraca temat Sołtysiej Góry  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group