Piątek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 6704
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artyści kolonizują Szklarską Porębę i Kazimierz Dolny

Wiadomości: Polska
Piątek, 8 września 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 8 września 2006, 13:20
Autor: rylit
Fot. B. Danielska, rylit
Co łączy te dwa miasta tak odległe od siebie? Okazuje się, że wiele. Przed wielu laty w obu miastach powstały kolonie artystyczne pod patronatem św. Łukasza. Wbrew wszystkim przeciwieństwom losu obie kolonie przetrwały i nawiązały dziś współpracę i wymianę artystyczną.

Oba miasta już od pewnego czasu współpracowały ze sobą. Niedawno, podczas wakacji doszło do wzmocnienia tej współpracy.

Latem miały miejsce dwa ważne wydarzenia. Otwarcie w salach oddziału Muzeum Karkonoskiego Domu Carla i Gerharda Hauptmannów w Szklarskiej Porębie wystawy kazimierskiej „Konfraterni Sztuki” (tak dziś nazywa się kolonia artystyczna z Kazimierza) było prawdziwym świętem w Szklarskiej Porębie.
Wystawa oferuje około stu prac artystów zrzeszonych w kolonii z Kazimierza, wykonanych w różnych technikach, pokazująca malownicze krajobrazy i architekturę tamtych okolic. Wernisaż wystawy połączono z występami artystycznymi, korowodem teatru lalek i Walończyków.

Jako rewanż w sierpniu w „Galerii Letniej” w Kazimierzu Dolnym Stowarzyszenie Artystyczne „Nowy Młyn” wystawiło kilkadziesiąt prac swoich członków. Z bardziej znanych artystów swoje prace pokazali rzeźbiarze Zbigniew Frąckiewicz oraz Krzysztof Korpal, malarze Beata Kornicka-Koneck, Janusz Konecki i Agata Roszkiewicz a także graafik Krzysztof Figielski.
Nie zabrakło także fotografów: Janiny Korpal i Zygmunta Trylańskiego.

Ponadto w innej galerii kazimierskiego rynku, pokazano najlepsze prace karkonoskich XX wiecznych pejzażystów z Muzeum Hauptmanna.

– Mam nadzieję, że współpraca między naszymi koloniami artystycznymi, nie będzie jednorazowym incydentem, a zaowocuje dalszym, coraz szerszym współdziałaniem – powiedziała animatorka przyjaźni między artystami dwóch miast Bożena Danielska, kierowniczka oddziału MK w Szklarskiej Porębie i wiceprezes 0Stowarzyszenia Artystycznego „Dolny Młyn”.

Wystawy w Szklarskiej Porębie i Kazimierzu Dolnym będzie można oglądać do 30 września.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Bożena 10-09-2006 16:24
Lubie wchodzić na tą stronę w internecie ,bo dowiaduję się dużo o moim rodzinnym mieście i jego przepięknych okolicach.Niektóre artykuły mnie bulwersują zwłaszcza te wydarzenia jak gdyby z kroniki kryminalnej.Pisane są ku prezestrodze innych mieszkańców.
~SUL przez "U" otwarte 11-09-2006 7:21
Tak bardzo władze Jeleniej Góry interesują się naszymi artystami,że Ci muszą uciekać w celach zarobkowych za granicę jak i inni.Kiedyś w na Placu Ratuszowym można było przysiąść na rzeźbionej ławeczce a dziś?!!!Szkoda gadać!!!Piwsko,Piwsko i jeszcze Piwsko!!!!
~kakakamukaka 5-06-2007 17:38
ale ....szajskie;]<lol>??:}

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group