Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 7353
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Artyści kolonizują Szklarską Porębę i Kazimierz Dolny

Piątek, 8 września 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 8 września 2006, 13:20
Autor: rylit
Polska: Artyści kolonizują Szklarską Porębę i Kazimierz Dolny
Fot. B. Danielska, rylit
Co łączy te dwa miasta tak odległe od siebie? Okazuje się, że wiele. Przed wielu laty w obu miastach powstały kolonie artystyczne pod patronatem św. Łukasza. Wbrew wszystkim przeciwieństwom losu obie kolonie przetrwały i nawiązały dziś współpracę i wymianę artystyczną.

Oba miasta już od pewnego czasu współpracowały ze sobą. Niedawno, podczas wakacji doszło do wzmocnienia tej współpracy.

Latem miały miejsce dwa ważne wydarzenia. Otwarcie w salach oddziału Muzeum Karkonoskiego Domu Carla i Gerharda Hauptmannów w Szklarskiej Porębie wystawy kazimierskiej „Konfraterni Sztuki” (tak dziś nazywa się kolonia artystyczna z Kazimierza) było prawdziwym świętem w Szklarskiej Porębie.
Wystawa oferuje około stu prac artystów zrzeszonych w kolonii z Kazimierza, wykonanych w różnych technikach, pokazująca malownicze krajobrazy i architekturę tamtych okolic. Wernisaż wystawy połączono z występami artystycznymi, korowodem teatru lalek i Walończyków.

Jako rewanż w sierpniu w „Galerii Letniej” w Kazimierzu Dolnym Stowarzyszenie Artystyczne „Nowy Młyn” wystawiło kilkadziesiąt prac swoich członków. Z bardziej znanych artystów swoje prace pokazali rzeźbiarze Zbigniew Frąckiewicz oraz Krzysztof Korpal, malarze Beata Kornicka-Koneck, Janusz Konecki i Agata Roszkiewicz a także graafik Krzysztof Figielski.
Nie zabrakło także fotografów: Janiny Korpal i Zygmunta Trylańskiego.

Ponadto w innej galerii kazimierskiego rynku, pokazano najlepsze prace karkonoskich XX wiecznych pejzażystów z Muzeum Hauptmanna.

– Mam nadzieję, że współpraca między naszymi koloniami artystycznymi, nie będzie jednorazowym incydentem, a zaowocuje dalszym, coraz szerszym współdziałaniem – powiedziała animatorka przyjaźni między artystami dwóch miast Bożena Danielska, kierowniczka oddziału MK w Szklarskiej Porębie i wiceprezes 0Stowarzyszenia Artystycznego „Dolny Młyn”.

Wystawy w Szklarskiej Porębie i Kazimierzu Dolnym będzie można oglądać do 30 września.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group