Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 2516
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Anna Poręba: Społeczniczka z krwi i kości

Niedziela, 18 września 2016, 7:32
Aktualizacja: Wtorek, 20 września 2016, 8:05
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Anna Poręba: Społeczniczka z krwi i kości
Fot. Użyczone
„Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali” – te słowa Jana Pawła II są drogowskazem dla Anny Poręby z Sobieszowa, zgłoszonej przez naszych Czytelników do grona „Zwykłych – niezwykłych Jelonki.com”.

To społeczniczka walcząca o swoją dzielnicę Sobieszów, sportsmenka nie tylko trenująca biegi, karate i narciarstwo, ale również współorganizująca różnego rodzaju zawody sportowe. To w końcu pasjonatka, podróżniczka, autorka książki o Sobieszowie…

Najważniejsza dla Anny Poręby jest rodzina. Za nią nasza „Zwykła – niezwykła” oddałaby życie, z wzajemnością. Całym sercem i duchem wspiera ją bowiem mąż Tadeusz i córka Paulina. Oczkiem w głowie A. Poręby jest wnuczek Wojtuś. A pomaganie innym, społecznictwo i pasje są w ich rodzinie przekazywane z pokolenia na pokolenie.

- Potrzebę pomagania innym przekazała mi moja mama Teresa (75 lat), która nigdy nie potrafiła przejść obojętnie obok potrzebującego – opowiada Anna Poręba. – Pracowała z dziećmi i młodzieżą w szkole przy ul. Leśnej. Zawsze dla wszystkich miała otwarte serce i dobre słowo, a także pomocną dłoń. To od niej przejęłam ten dar zauważania ludzkich potrzeb. Część osób przychodzi do mnie i mówi mi o swoich problemach, ale są tacy, którzy nie przyjdą, a ja widzę, że jest im ciężko. Wtedy nie mogę nie pomóc. Oddam ostatni grosz i nie oczekuję niczego w zamian. Słowo „dziękuję” i uśmiech, jest dla mnie najcenniejszą zapłatą – dodaje mieszkanka Sobieszowa.

Po mamie Anna Poręba nie odziedziczyła jedynie pięknego głosu (mama pani Anny śpiewała w Zespole Mazowsze, obecnie śpiewa w chórach kościelnych), za to jej ojciec Ryszard zaszczepił w niej miłość do sportu i podróży. - Kiedy żył mój tata, braliśmy namiot i jechaliśmy na dwumiesięczne wyprawy po Polsce, Czechach i Niemczech - opowiada Anna Poręba. – Tak mi zostało do dzisiaj. Teraz jeżdżę z mężem i wnuczkiem, głównie pociągami. Bardzo dużo też łazikujemy. Uwielbiam chodzić po górach, bo to przynosi mi wytchnienie i radość – dodaje.

Anna Poręba uczyła się najpierw w Szkole Podstawowej nr 2 w Sobieszowie, a następnie (po połączeniu szkół) w SP nr 15. Jest też absolwentką Szkoły Sportowej w Karpaczu i Technikum Mechanicznego, gdzie podjęła naukę pracując w Zakładzie Karelma w Piechowicach (przepracowała tu ponad 20 lat).

- W szkole podstawowej miałam wspaniałych nauczycieli, którzy rozwinęli we mnie miłość do sportu – opowiada. – Byłam nawet mistrzynią Dolnego Śląska w biegu na 100 metrów. Trenowałam też narciarstwo biegowe, karate. Dzisiaj też chętnie biegam (również na nartach), wędruję po górach, jeżdżę na rowerze. I taki tryb życia udało mi się zaszczepić w mojej córce i w moim wnuku. Ja już nie startuję w zawodach, ale za to startuje mój Wojtuś – dodaje.

Anna Poręba, jako członek Stowarzyszenia Sympatyków Sobieszowa (gdzie działa od kilkunastu lat), współorganizuje ze Szkołą Podstawową nr 15 i jej dyrektorem Zbigniewem Stępniem różnego rodzaju zawody sportowe. Jako wolontariuszka pomaga co roku w organizacji Biegu Piastów. Jej Stowarzyszenie od wielu lat kontynuuje organizację rodzinnych festynów sportowych w Sobieszowie.

Jednak nie tylko z organizacji imprez i festynów znana jest Anna Poręba. Przede wszystkim kojarzona jest z bezkompromisowości w walce o rozwój swojej dzielnicy. Trzyma pieczę nad każdą inwestycją, reaguje na każdą fuszerkę i zgłasza wszystkie postulaty mieszkańców Sobieszowa, których jest nieformalną przedstawicielką. Często jest krytykowana i podziwiana za bezpośredniość i mówienie głośno tego, co myśli.

- Sobieszów jest moją drugą miłością, zaraz po mojej rodzinie – mówi społeczniczka. – Tu mieszkam od urodzenia. Tu się wychowałam. Pamiętam, jak wyglądał Sobieszów jeszcze jako odrębne miasteczko. Był piękny, tonął w kwiatach. Teraz staram się walczyć o to, by ten obraz tu powrócił. Moim zdaniem nowe życie w to miejsce by tchnęło reaktywowanie sobieszowskich basenów. Za dwa lata, wspólnie z KPN-em chcemy powrócić do organizacji Dni Sobieszowa. Kocham to miejsce i dlatego o nie walczę. Jako Stowarzyszenie Sympatyków Sobieszowa co roku organizujemy konkurs na najładniejszy ogród, sprzątamy naszą rzekę, staramy się integrować mieszkańców, bo mieszkają tu naprawdę wspaniali i dobrzy ludzie – mówi.

W minionym roku Anna Poręba została uhonorowana tytułem „Zasłużony dla Sobieszowa”. Nadało jej ten tytuł Stowarzyszenie Sympatyków Sobieszowa w uznaniu zasług i działalności społeczno-sportowych i kulturalno- oświatowych na rzecz lokalnej społeczności Sobieszowa - dzielnicy Jeleniej Góry. Obecnie Anna Poręba pracuje nad książką o Sobieszowie. Pisze o latach od 1945 do lat obecnych. W jej ponad 300 stronnicowym dziele znajdą się opowiadania mieszkańców Sobieszowa, opisy i zdjęcia miejsc, które się tu zmieniły, lub których już nie ma. Wydanie książki zaplanowane jest na przyszły rok. A z każdym dniem liczba materiałów do książki staje się coraz większa, bo Anna Poręba stara się być zawsze tam, gdzie dzieje się coś ważnego dla jej dzielnicy i miasta.

Komentarz autorki:
Anna Poręba to postać nietuzinkowa nie tylko ze względu na mnogość swoich działań, pośrednich czy bezpośrednich. Nie tylko ze względu na swoje wielkie serce, liczne akcje na rzecz ubogich dzieci i dorosłych. Nie tylko ze względu na niezliczone pasje. Ale przede wszystkim ma zdolność dzielenia się swoją energią i wiarą w to, że wszystko jest możliwe. To kobieta, która w lot podejmuje się działania na rzecz innych. To w końcu jeleniogórzanka, która nigdy nie dała się upolitycznić ani przypisać do jednej instytucji. Nasi Czytelnicy znają ją również z licznych zdjęć oraz relacji z zawodów, wydarzeń, przedsięwzięć. Ze względu na swoją skromność, nie podpisuje się nazwiskiem. Tym bardziej cieszę się, że Czytelnicy zgłosili ją do grona „Zwykłych – niezwykłych Jelonki.com”, a my spełniając ich wolę możemy jej podziękować także za dotychczasową, wzorową współpracę z Jelonką.com.
Angelika Grzywacz- Dudek

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group