Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 6771
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ankieta pomoże oczyścić powietrze

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 11 marca 2009, 9:19
Aktualizacja: 9:20
Autor: Angela
Fot. .....
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Jeleniej Górze przygotowuje projekt, dzięki któremu poprawi się stan czystości powietrza w mieście. Dofinansować to przedsięwzięcie ma szwajcarsko–polski program współpracy. W realizację projektu mogą włączyć się również sami mieszkańcy. W jaki sposób? Wypełniając i odsyłając ankietę, którą lada dzień dostaną od PEC– u pocztą.

Program szwajcarski daje możliwość znacznego dofinansowania zmiany dotychczasowego systemu ogrzewania na miejską sieć ciepłowniczą. Główny nacisk jest położony na likwidację małych kotłowni lokalnych oraz pieców kaflowych, które nie posiadają żadnych instalacji oczyszczania, przez co emitują bezpośrednio do atmosfery szkodliwe substancje. Te natomiast kumulując się w kotlinie jeleniogórskiej powodują znaczne przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczeń.

– Przygotowywany projekt będzie realizowany w ramach celu nr 2, polegającego na zwiększeniu wydajności energii i redukcji emisji, w szczególności gazów cieplarnianych i niebezpiecznych substancji. Zalicza się on do obszaru tematycznego „Odbudowa, remont, przebudowa i rozbudowa podstawowej infrastruktury oraz poprawa stanu środowiska”. Przewidywana wartość realizowanego projektu to ponad 30 mln zł – mówi Andrzej Latuszek, prezes PEC Sp. z o.o. w Jeleniej Górze.

Jeleniogórskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przygotowało ankietę. Została ona wysłana w minionym tygodniu do mieszkańców Cieplic w bezpośrednim sąsiedztwie Uzdrowiska i Parku Zdrojowego oraz osób mieszkających w centrum Jeleniej Góry.

– Są to obszary szczególnie istotne ze względu na znaczne przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza. Celem ankiety jest zebranie informacji użytecznych w procesie tworzenia zarysu projektu oraz ocena zainteresowania mieszkańców możliwością zmiany systemu ogrzewania czyli przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej w ramach SPPW – mówi Andrzej Latuszek.

Pomysłodawcy liczą na odzew mieszkańców, bowiem uzyskane informacje będą dla PEC-u bardzo istotne w kontekście dalszych działań inwestycyjnych w ramach szwajcarsko-polskiego programu współpracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Meg 11-03-2009 10:51
a ul. Złotnicza też dostanie taką ankietę? chętnie zamieniłabym piec kaflowy na centralne ogrzewanie, oczywiscie gdyby roboty w całosci wykonało Przedsiębiostwo Energetyki Cieplnej
~aristo 11-03-2009 10:57
Zapanowała w mediach, szczególnie prasowych moda na wyszukane tytuły zamieszczanych artykułów. Bo już sam tytuł ma zachęcić do natychmiastowej lektury, a już lepiej do zakupu posługującego się tymi metodamu brukowca. Niektóre tytułów świadczą o zupełnym braku logiki, czy też sensu. Również Jelonka stara się dorównać obowiązującej modzie. Choćby obecny przykład. W jaki sposób ankieta może oczyścić powietrze? Może to nastąpić ewentualnie (jeśli takie zostaną podjęte) na skutek działań związanych z wnioskami wynikającymi z a...lizy ankiety.
~portier 11-03-2009 12:07
dobry pomysł, przecież im więcej ludzi się przyłączy, tym tańsze będzie to ciepło... nie jest najtańsze, ale zalet sporo: bez noszenia opału, palenia popiołu z pieca, smrodu i czadu. Dzięki Bogu ktoś przytomny w JSM'ce podpiął Zabobrze do sieci :)
~zenonek 11-03-2009 12:57
Tylko jakiś nikt nie widzi, że za ciepło z PECu płaci się ponad 10x drożej niż paląc węglem w piecu czy drewnem w kominku!
~lokator 11-03-2009 13:03
w jeleniej gorze 3/4 pieców kaaaaaaflowych w tym cześć pali czym się da kto to unicestwi
~qw 11-03-2009 13:06
też bym się przyłączył mimo że mam własne co gazowe, ale przy obecnych cenach gazu myślę że ciepło z PEC byłoby tańsze
piipi 11-03-2009 13:58
..samochody rowniez zanieczyszczaja powietrze !.
diablica 11-03-2009 14:24
bardzo dobry pomysł! zenonek - z tym, że 10 razy to już nie przesadzaj:))
~MieszkankaWojskaPolskiego 11-03-2009 15:29
Ja tam wole swój piec kaflowy. Mam go już rozpracowanego. Pale tymi zbitymi trocinami, popiół wybieram raz na tydzień i jest spoko!
ciotkaz 11-03-2009 16:10
Nasza oczyszczalnia ścieków - “emituje bezpośrednio do atmosfery szkodliwe substancje” - cały rok! Piece tylko sezonowo. Kiedy skończy się to systematyczne zatruwanie nas?
~ago od kosmosu 11-03-2009 17:44
To bardzo dobra wiadomość, chyba najlepsza w dzisiejszym dniu! Bardzo chętnie przejdę na ciepło z PEC.
~jelinek 11-03-2009 21:22
Mieszkam w granicach strefy uzdrowiskowej wg. kryterium nie tak dawno wymyślonego przez urzędników. Minął tydzień, jakoś ankiety nie otrzymałem, sąsiedzi też o tym nic nie wiedzą. Wyjdzie z tego pomysłu to co zawsze.
Pro publico bono 12-03-2009 8:35
Ankieta jest dostępna również na stronie PECu --> www.pecjg.pl, zakładka Program Szwajcarski. Jeśli są zainteresowani tematem to mogą się wypowiedzieć.
Pro publico bono 12-03-2009 8:51
I znajdują się tam również ciekawe informacje o programie. A z tego co widzę to ankietę wysłali tylko do niektórych. Przynajmniej wiadomo gdzie się jej spodziewać.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group