Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 5394
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ankieta: jeleniogórzanie źle oceniają włodarzy. Prezydent: to niewiarygodne wyniki

Wtorek, 5 lutego 2013, 7:00
Aktualizacja: Czwartek, 7 lutego 2013, 18:13
Autor: Red
Jelenia Góra: Ankieta: jeleniogórzanie źle oceniają włodarzy. Prezydent: to niewiarygodne wyniki
Fot. Angela
Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowych przeprowadziła w Jeleniej Górze ankietę na temat jakości dialogu społecznego pomiędzy samorządem i mieszkańcami. Wyniki dla władz miasta są porażające. Wczoraj (4 lutego) odbyło się w siedzibie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych spotkanie podsumowujące to badanie. Zaproszony prezydent Marcin Zawiła nie pojawił się, bo uznał wyniki za niewiarygodne.

O co chodzi? Według prezydenta Zawiły ankieta została przeprowadzona z wieloma błędami metodologicznymi, więc trudno o jej wiarygodność. Członkowie koalicji podkreślali, że nie są specjalistami w tej dziedzinie, ale odpowiedzi na zadawane pytanie były takie, jakie były. A jakie były? Między innymi takie, że tylko 9 proc. badanych jest zadowolona z pracy Rady Miasta, a 16 proc. z pracy prezydenta, 55 proc. wyraziło niezadowolenie z realizacji obietnic wyborczych.

- Ankietę przeprowadziliśmy w październiku i listopadzie. Jej celem była pomoc samorządowi miasta w poprawie komunikacji z mieszkańcami. Miała też ona pomóc w ukierunkowaniu dalszej działalności naszej Koalicji – mówił wczoraj członek zarządu Stowarzyszenia Allternatywa Jakub Thauer, referent prezentacji multimedialnej uzyskanych wyników.

Pytania w ankiecie obejmowały trzy grupy: komunikację władzy z mieszkańcami, ocenę rządzących miastem i zadowolenie ze zrealizowanych inwestycji oraz poprawę jakości życia i problemy do rozwiązania. Ocena komunikacji z mieszkańcami wypadła niezadawalająco, jeleniogórzanie narzekają na brak komunikacji oraz sposób informowania przez samorząd o sprawach miasta. Ankietowani chcą więcej wiedzy o tym, kiedy i gdzie mogą się spotkać z radnymi oraz prezydentem, chcą takich informacji na tablicach ogłoszeń i w internecie.

Jeszcze gorzej wypadły dla samorządowców wyniki w kategorii: ocena rządzących miastem. Tylko 9 proc. jest zadowolonych z pracy radnych, a 16 proc. z pracy prezydenta. Co do poprawy jakości życia, wyniki też były kiepskie, bo większość ankietowanych takiej poprawy nie zauważyła, krytykowano też nieudolność w prowadzeniu miejskich inwestycji. Tutaj jako pozytywy wskazywano tylko: obwodnicę, boiska, place zabaw oraz remonty kamienic. Natomiast połowa ankietowanych nie zauważyła, żeby władze w swojej polityce uwzględniały problemy osób niepełnosprawnych, młodzieży oraz seniorów.

A jaki problem wymaga w mieście natychmiastowych działań? Na pierwszym miejscu jest tworzenie nowych stanowisk pracy, potem respektowanie prawa, następnie służba zdrowia oraz zatrzymanie młodych w mieście.

- Taką samą prezentację przedstawiliśmy 23 stycznia panu prezydentowi, zapraszając go jednocześnie na dzisiejsze spotkanie – mówił prowadzący konferencję szef Stowarzyszenia Allternatywa Paweł Gluza. Członkowie Koalicji podawali też liczne przykłady, jak poprawić współpracę między organizacjami pozarządowymi i miastem tak, aby jak najlepiej służyła ona mieszkańcom.

Prezydent Marcin Zawiła wyniki ankiety uznał za niewiarygodne. Jego zdaniem, po zasięgnięciu opinii u jeleniogórskich naukowców, jest ona obciążona licznymi błędami metodologicznymi, dlatego postanowił zlecić przeprowadzenie takich badań profesjonalistom.

W miniony piątek (1. lutego) do mediów trafił komunikat z Urzędu Miasta o treści: „Do Urzędu Miejskiego dotarło opracowanie ankiety sygnowanej przez Karkonoską Koalicję Organizacji Pozarządowych na tematy relacji między mieszkańcami i samorządem w różnych aspektach tych kontaktów. Respondenci (organizatorzy informują, że rozesłali ankietę do 1000 osób, a ponad 400 ją wypełniło) odnoszą się do różnych sfer kontaktów, m.in. źródeł pozyskiwania informacji o mieście, Biuletynu Informacji Publicznej, internetu jako nośnika tej informacji, i przeróżnych innych ocen. Jednym z szerszych akapitów są oceny dot. pracy Rady Miejskiej. Wyjątkowo interesująca jest analiza odpowiedzi na pytania: Czy jesteś zadowolony z pracy radnych Rady Miasta? Tak – 36 głosów (9%), nie – 217 (57%) – nie mam zdania – 149 (37%) odpowiedzi. Interesujące jest, że ankieterzy nie zapytali, z jakichś źródeł respondenci czerpią wiedzę o pracy Rady Miejskiej. Autorzy ankiety zapytali jednak, który z radnych – zdaniem respondentów pracuje najlepiej. Aż 105 głosów otrzymał Józef Sarzyński (SLD), drugim jest Wojciech Chadży (SLD). Nie podano też kryterium oceny pracy (nie zadano pytania – dlaczego tak uważasz?). Z pewnością nie jest kryterium częstotliwość indywidualnych wystąpień radnych, bo jeden z radnych wyjątkowo często występujący – Krzysztof Mróz – nie otrzymał ani jednego pozytywnego wskazania, śladowe (1 – 2 głosy) otrzymali też przewodniczący klubów, czy komisji, którzy z racji funkcji muszą często zabierać głos (Ireneusz Łojek – 1, Piotr Miedziński – 1, Miłosz Sajnog – 2). Nie ma konsekwencji w budowie tej ankiety. Na pytanie: Prace którego radnego oceniasz najgorzej? – wymieniono tylko 16 nazwisk. Wydawałoby się, że choćby „dla porządku” powinien być tam komplet 23 nazwisk. - Ankietowanie jest jednym z ważnych narzędzi w pozyskiwaniu wiedzy o opiniach społecznych – powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry – i dlatego wszystkie profesjonalne firmy w sposób wyjątkowo ostrożny i precyzyjny układają struktury ankiet. Cenię zapał przedstawicieli Koalicji w zbieraniu informacji, nie odnoszą się do ich spostrzeżeń i wyników tej pracy, choć niektóre oceny uważam za zaskakujące. Urząd sam stosuje ankietowanie w procesie pozyskiwania informacji, ale nasze wyniki odbiegają od tych, które zaprezentowała Koalicja. Jako, że niemała część ankiety dotyczy Rady Miejskiej, przekazałem egzemplarz Przewodniczącemu Rady, który zapewne zechce przedyskutować wyniki ankiety z klubami radnych.”

- Radnym, który otrzymał najwięcej negatywnych głosów jestem ja – stwierdził na wczorajszym spotkaniu szef Klubu Radnych PO Leszek Wrotniewski. - Uważam to za normalne, mam swoich przeciwników, ale jednocześnie to mnie dopinguje do dalszej pracy – stwierdził. Co do ankiety – powiedział (podkreślając podwójny udział w spotkaniu, bo działa także w Jeleniogórskim Forum Pozarządowym) - to sondaż, a nie badanie naukowe. Prezydent je może zlecić profesjonalistom i ma takie prawo, my takiej możliwości nie mamy – podkreślił.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele organizacji pozarządowych, wchodzących w skład Koalicji podkreślali, że chcą stać z władzami miasta w jednym rzędzie, jeśli idzie o poprawę jakości życia mieszkańców Jeleniej Góry. – Pewnie nasza ankieta w sferze metodologii zawiera różne błędy, ale przecież badała określony wycinek życia miasta. Chodzi nam o to, żeby to poprawić. Mamy nadzieję, że tak się stanie – to była konkluzja wczorajszego spotkania…

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (153)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
852
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
10 pytań do...
Moje ulubione jedzenie to... pyry z gzikiem
 
Edukacja
Festyn w KANS
 
Kultura
Urodziny Leniwca
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group