Czwartek, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 12866
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ania Kaczmarczyk: jestem uzależniona od zwierząt

Niedziela, 24 stycznia 2016, 7:49
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 stycznia 2016, 13:14
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Ania Kaczmarczyk: jestem uzależniona od zwierząt
Fot. Archiwum Anny Kaczmarczyk
Serce dla zwierząt miała otwarte zawsze, ale od czterech lat bez reszty poświęca się tym najbardziej skrzywdzonym. – To my, ludzie, zgotowaliśmy zwierzętom taki los i mimo że całego świata nie da się naprawić, naszym obowiązkiem jest pomagać tym, którym możemy – mówi Anna Kaczmarczyk, jeleniogórzanka zgłoszona przez naszych Czytelników do grona „Zwykłych – Niezwykłych Jelonki.com”.

Mieszkanka Cieplic każdą wolną chwilę spędza w schronisku dla małych zwierząt. „W trudnych chwilach zamknięcia w schroniskowym boksie wspomaga psy i koty, poświęca im swój czas, serce, uwagę” - pisze osoba zgłaszająca.

Anna Kaczmarczyk to osoba bardzo skryta. Nie lubi opowiadać o sobie, swoim życiu prywatnym i działaniu. – Jeśli jednak ten artykuł może przynieść coś dobrego zwierzętom, to możemy porozmawiać – mówi nasza bohaterka. – Ze względu na zwierzaki często robię coś, czego bym nigdy nie zrobiła – dodaje. A jej miłość do zwierząt ma historię znacznie dłuższą, niż czteroletnia praca wolontariuszki w Schronisku dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze.

– U mnie w domu zawsze były zwierzęta. Nie rasowe, nie kupione za duże pieniądze, ale właśnie porzucone – opowiada Ania. Pierwszą suczkę Lisę, która miała 15 lat, wzięła ze schroniska. Drugą – Dianę, którą ma do dzisiaj, znalazła błąkającą się po osiedlu. - Ktoś ją wyrzucił, bo była w ciąży – mówi jeleniogórzanka, która stworzyła również dom tymczasowy dla psa ze schroniska o imieniu Wilku. – Być może zostanie już u mnie na zawsze – deklaruje Anna Kaczmarczyk.

Swoje życie ze zwierzakami ze schroniska Ania związała odkąd zawiozła tam karmę. – Wtedy pan ze schroniska oprowadził mnie i pokazał boksy z psami. Na ten widok nie mogłam pozostać obojętna – mówi. – Przełamałam się, by zobaczyć niedolę zwierząt zamkniętych w klatkach i od tego czasu bywałam tam coraz częściej. Poznałam dziewczynę, która obecnie jest moją przyjaciółką, a która zajmowała się m.in. prowadzeniem strony internetowej schroniska i funkcjonującej na niej adopcji wirtualnej. Dzięki temu każdy może wirtualnie adoptować zwierzaka, nadać mu imię, wpłacać pieniądze na jego utrzymanie, itp. Obecnie jest wiele takich osób, szkół i instytucji. Któregoś dnia, moja koleżanka musiała wyjechać z kraju i zapytała, czy nie bym nie przejęła prowadzenia strony. Zgodziłam się i tak już mija kolejny rok – opowiada jeleniogórzanka.

Ania Kaczmarczyk pracuje zawodowo na trzy zmiany na stacji benzynowej i nawet po przepracowanej nocy „melduje się” w schronisku, by doglądnąć swoich podopiecznych. Nie ma prawa jazdy, więc do schroniska jeździ rowerem. Również zimą. – Pracy jest sporo: od wyprowadzania zwierząt na spacery, czyszczenia boksów, pojenie, karmienie, pilnowanie czy nie zamarzła woda, po robienie zdjęć i wrzucanie ich na stronę schroniska, szukanie dla zwierzaków nowego domu, kontaktu z fundacjami, itp. – wyliczaa nasza bohaterka.

Jadąc do schroniska Ania zawsze zabiera ze sobą plecak, a w nim: „schroniskowy notes”, parówki czy coś do jedzenia dla zwierzaków, miarkę czyli tzw. metrówkę, aparat, strzykawkę do pojenia maluchów lub słabych zwierząt, smycze i obroże do wyprowadzania na spacer, krople do oczu dla kotów i kilka innych przydatnych rzeczy. – W schronisku spędzam praktycznie każdą wolną chwilę, bo to nie jest moja praca, ale moje życie. Tam czuję się spełniona. Każda adopcja, szczególnie schorowanych i starych psów, daje mi ogromną satysfakcję. Podobnie, jak każdy nawet malutki kroczek przywracający tym zwierzętom wiarę w ludzi. Kiedy trafiają do schroniska często są przerażone, mają za sobą piekło. Boją się patrzeć na człowieka. Trzeba więc włożyć ogromną pracę, by na nowo zaczęły merdać ogonami, miały radość w oczach – opowiada wolontariuszka.

Żeby zajmować się zwierzętami, Ania musiała zgłębić ich psychologię, nauczyć się fotografowania i wielu innych rzeczy. – Czerpię z tego ogromną siłę, poznałam też wspaniałych ludzi, którzy tak jak ja przeżywają to, co się dzieje w schronisku. A każdego dnia dzieje się coś wyjątkowego, czasami pełnego bólu i łez, a czasami pełnego radości, bo np. udało się uratować jakiegoś psa czy kota. Zapytana o marzenia, mówi: Nie mam wielkich marzeń. Spełnienie daje mi codzienna praca ze zwierzętami, te małe sukcesy, o których wspomniałam. Lubię podróżować, ale kiedy wyjeżdżam, po tygodniu już tęsknię za zwierzętami, jestem od nich po prostu uzależniona - - dodaje nasza bohaterka.

Komentarz autorki:
Kiedyś Anna Kaczmarczyk miała więcej czasu dla siebie, dla swoich przyjaciół. Od kiedy zaczęła poświęcać się zwierzętom ze schroniska ograniczyła swoje życie towarzyskie, ale jak mówi – niczego nie straciła. - Dobro zawsze powraca, ale nie dlatego pracuję w schronisku, tak po prostu jest i już. Doświadczam tego każdego dnia – mówi Anna Kaczmarczyk. Znajdą się zapewne tacy, którzy w naszej bohaterce niczego niezwykłego nie dostrzegą, bo przecież wielu jest wolontariuszy w schroniskach. Ale trzeba być naprawdę niezwykłym, by zamiast snu po przepracowanej nocy wybrać ciężką pracę na rzecz zwierząt, które nie przyznają dyplomów, medali, odznak czy nagród pieniężnych.
Angelika Grzywacz- Dudek

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy pójdziesz głosować w wyborach 15.10?

Oddanych
głosów
224
Tak
84%
Nie
9%
To zależy od pogody
7%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
112
Awaria na drodze
 
Aktualności
Posłuchają godów jeleni
 
Aktualności
Radni główkują
 
Aktualności
Debatują o pieniądzach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group