Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 2678
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Akwarium na Śnieżce

Piątek, 27 lipca 2007, 0:00
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Akwarium na Śnieżce
Fot. Dudyński
Kontrowersyjna budowla na najwyższym szczycie Karkonoszy.

Drewniana konstrukcja, której powstawanie od jakiegoś czasu obserwują spacerujący po szczycie Śnieżki turyści, to szkielet nowego schroniska po czeskiej stronie góry.

O wybudowaniu obiektu Czesi mówili już od dawna. Stare schronisko groziło zawaleniem i kilka lat temu zostało wyburzone. Teraz powstaje nowe o dość kontrowersyjnym prostokątnym kształcie, ścianami ze szkła oraz z płaskim dachem W placówce ma się znajdować lokal gastronomiczny, poczta oraz punkt widokowy.

Jak informuje czeski dziennik Dnes, nasi południowi sąsiedzi mieli sporo kłopotów z uzyskaniem pozwolenia na taką budowlę. Krkonosski Narodni Park sam wskazał pracownie architektoniczne, którym zlecił opracowanie projektu. Powstało aż dziewięć propozycji. Wskazano na dzieło architektów Rajnise i Hoffmana.
– Specjalne pozwolenie na budowę schroniska w ścisłej strefie ochrony czeskiego KPN wydać musiało tamtejsze ministerstwo ochrony środowiska – donosi Dnes.

Obiekt będzie całkowicie przeszklony. Między grube i podwójne szyby wpuszczony zostanie specjalny płyn, który do minimum ograniczy straty ciepła. Po zainstalowaniu szyb, jeszcze w sierpniu, mają się rozpocząć prace wewnątrz nowego schroniska. Być może uda się je ukończyć jeszcze w tym roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group