Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5880
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Akty oskarżenia dla oszustów reklamowych

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 9 stycznia 2020, 10:02
Aktualizacja: Sobota, 11 stycznia 2020, 5:38
Autor: WAC
Fot. archiwum
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała akty oskarżenia przeciwko dwóm osobom, działającym na rzecz spółki TeleOpieka24 Sp. z o.o., która doprowadziła szereg pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez oszukanie ich co do warunków oferowanych umów na usługi reklamowe.

Spółka TeleOpieka24 Sp. z o.o. została utworzona w 2016 roku w Warszawie, ale jej siedziba mieściła się faktycznie we Wrocławiu. Klientom oferowano między innymi usługi skierowane do osób starszych, których przedmiotem było wykonanie za nie prostych czynności dnia codziennego, jak pośrednictwo w uzyskaniu pomocy medycznej, usługi remontowe i tym podobne. Drugim projektem spółki TeleOpieka24 Sp. z o.o. była sprzedaż usług reklamowych drobnym przedsiębiorcom. Umowy były oferowane przez sieć telemarketerów, kurierów i przedstawicieli Spółki.

W obu przypadkach sprawcy bazowali na braku rozeznania ze strony klientów co do warunków zawieranych umów i możliwości oraz kosztów związanych z ich wypowiedzeniem, a nawet co do samego faktu zawarcia umowy. Przedstawiciele spółki dążąc do podpisania umów przez pokrzywdzonych stosowali rozmaite metody nacisku, presji i dezinformacji.

Pokrzywdzeni byli wprowadzani w błąd co do rodzaju podpisywanego dokumentu, sądząc, że jedynie kwitują odbiór umowy, z którą będą mogli się zapoznać. Zdarzało się, że umowa była im podsuwana do podpisu pośród dokumentów dotyczących zupełnie innych usług. W niektórych przypadkach, przedstawiciele spółki TeleOpieka24 Sp. z o.o. podawali nieprawdziwe informacje, twierdząc, że są studentami, a podpisywany dokument jest jedynie potwierdzeniem udziału w ankiecie, niezbędnym do zaliczenia praktyki na uczelni. Kolejnym sposobem wprowadzenia pokrzywdzonych w błąd było zapewnienie, że usługa finansowana jest ze środków Unii Europejskiej i jedyne koszty jakie ponoszą klienci to opłata w wysokości 1 zł, a ponadto po okresie 1 miesiąca mogą oni wypowiedzieć umowę bez dodatkowych kosztów. W rzeczywistości umowy nie były zawierane w ramach żadnego projektu unijnego, a ich warunki zakładały zaciągnięcie zobowiązania na okres od dwóch do trzech lat, przy kwotach sięgających kilkuset złotych miesięcznie. W sytuacji wypowiedzenia umowy przed tym okresem, przewidziane były opłaty w kwotach sięgających nawet 18 tysięcy złotych.

W kwietniu 2019 roku przedstawiono zarzuty oszustwa oraz działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej trojgu mieszkańcom Wrocławia i Warszawy kierującym spółką, którzy na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze zostali tymczasowo aresztowani - relacjonuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski. - Za popełnione przestępstwa grozi im do 15 lat pozbawienia wolności. Zarzutami objęto również kilkanaście innych osób, w tym kurierów, telemarketerów i przedstawicieli spółki, którzy na polecenie i według instrukcji udzielonych przez kierujących firmą oferowali klientom produkty TeleOpieki24. Liczba pokrzywdzonych w ten sposób osób szacowana jest obecnie na nie mniej, niż 1762. Spośród tych osób, 849 pokrzywdzonych dokonało płatności na rzecz spółki na łączną kwotę 624 tysiące złotych. Łączna wysokość zobowiązań zaciągniętych przez klientów Spółki TeleOpieka24 Sp. z o.o. szacunkowo opiewa na sumę nie mniejszą, niż prawie 13 miliony złotych.

Pod koniec listopada oraz w grudniu 2019 roku skierowano akty oskarżenia przeciwko dwóm osobom. Anna G. pracowała dla spółki jako przedstawiciel handlowy. W okresie od czerwca do lipca 2017 roku stosując opisane wyżej zabiegi doprowadziła do zawarcia niekorzystnych umów przez 42 osoby, które zaciągnęły zobowiązania w łącznej wysokości 630 tys. złotych. Oskarżona przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu i złożyła wyjaśnienia opisujące działalność spółki. W jej sprawie skierowano akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Zielonej Górze. Cezary G. pracował w firmie jako kurier. W maju 2017 roku doprowadził do podpisania umów 10 pokrzywdzonych z województwa dolnośląskiego. Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa i złożył wyjaśnienia w sprawie. Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała przeciwko niemu akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Świdnicy.

Oboje oskarżeni złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej. Z uwagi na ich współpracę z organami ścigania, uzgodnione z nimi zostały kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania oraz grzywny. Sprawcy to 29-letnia mieszkanka powiatu polkowickiego oraz 23-letni mieszkaniec Wrocławia. Nie byli dotychczas karani sądownie.

Śledztwo co do pozostałych podejrzanych w dalszym ciągu pozostaje w toku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
31%
Złości
8
62%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~` 9-01-2020 9:12
Złapią jakiś żołnierzyków a właściciel zniknie z kasą.
~zaboberek 9-01-2020 9:19
Ależ granda,grozi im do 5 lat odsiadki,więc oni za namowa dobrego papugi,poddają się dobrowolnej karze i otrzymują zawiasy.Dlaczego nic się nie pisze jakie są dalsze dzieje tych pieniędzy,które poszkodowani im wpłacili.
~No, tak 9-01-2020 12:12
do: ~zaboberek (9:19)
Pieniądze są za granicą, a kiedy sprawcy wyjdą na wolność po odsiadce, żyją, jak pączki w maśle. To samo będzie z oszustami Amber Gold. W III Rzeszy Hitlerowcy zostawili Szwajcarię w spokoju, która stała się krajem neutralnym mlekiem i miodem płynącym. Tam właśnie deponowali zrabowane złoto Żydów, które zostało przetopione. Po wojnie Niemcy o ironio zdani byli na pomoc Amerykanów, a Szwajcaria i jej mieszkańcy mieli się doskonale.
~T*E*J*O 9-01-2020 9:29
Macie strasznie przerąbane,aż mi was żal . Posiedzicie że 25 lat 😮 W naszym regionie jednynie małe wyroki albo zawiasy ewentualnie uniewinnienia tylko za za zabójstwa popełnione na drodze za pomocą samochodu😏 A nie za takie zbrodnie jakie wy dokonaliście....biada wam 😶
~ 9-01-2020 10:04
i co im zrobią Pani z pod Sądu w ubezpieczeniach kradła ile wlezie i co cisza bo klienci borykają się fu.gwarancyjny rąbie po 5.000 tys kary poszkodowanym a sprawczyni jest pod ochroną
~do 10.04 9-01-2020 14:16
do: ~ (10:04)
Czy ta pani "z pod sądu" jak piszesz, kradła w piwnicach sądu? 5000 tys to 5 milionów PLN kary. Chyba nie znasz matematyki nieuku?
~DJ 9-01-2020 11:15
A kto normalny rozmawia z telemarketerem??Jak dzwonią to odbierasz ale nie kończysz rozmowy,kładziesz telefon na stole i idziesz sobie np. zrobić sobie kawę a mongoł gada i produkuje się kilka minut aż zakuma że go nikt nie słucha. Polecam ten sposób,nie dzwonią nigdy więcej.
~No, tak 9-01-2020 12:16
do: ~DJ (11:15)
Ja odbieram, a gdy słyszę te "wypociny", krótko mówię, że mnie to nie interesuje i się rozłączam, po czym blokuję numer i jest to najlepsza metoda.
~ 9-01-2020 13:41
do: ~No, tak (12:16)
Nie do końca najlepsza, bo niektórzy mają kilkadziesiąt numerów tel. i mimo blokad dzwonią po czasie z innego.
~No, tak 9-01-2020 14:15
do: ~ (13:41)
Tak, mają, ale czynność zablokowania numeru jest dziecinnie prosta, a numerów taka firma, spółka też nie posiada nieskończoną ilość
~gość45 9-01-2020 12:05
Takich mącików jest na pęczki postacie obracają taką gotówką że głowa boli stawiają domy kupują auta za kilkaset tyaięcy i nikt ich nie tyka a skarbówka ściga nastolatka który podjął pracę na wakacje w cukierni za to że nie podał kontrolerce do łapy paragonu na 5 złotych

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group