Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 4341
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Akcja w Rynnie Śmierci

Czwartek, 24 lutego 2022, 11:27
Aktualizacja: 11:34
Autor: WAC
Karkonosze: Akcja w Rynnie Śmierci
Fot. GOPR Karkonosze
Wczoraj (23.02) doszło w górach do kolejnej akcji ratowniczej z udziałem śmigłowca z 1. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej ze Świdwina, stacjonującego w naszym regionie w ramach współpracy z Grupą Karkonoską Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Około godziny 14:00 ratownik dyżurny GOPR odebrał zgłoszenie o osobie, która obsunęła się północnym zboczem Śnieżki w tzw. Rynnie Śmierci. Do akcji został natychmiast zadysponowany zespół śmigłowcowy. Podczas lotu ratownicy otrzymali kolejne informacje, że w rejonie miejsca obsunięcia pierwszej osoby znajduje się kolejna, która nie jest w stanie samodzielnie się wydostać z eksponowanego terenu.

Ratownicy po dolocie na miejsce akcji zlokalizowali z powietrza obie osoby i zdesantowali się w pobliżu każdej z nich. 65 - letnia kobieta mimo założonych raczków nie była w stanie poruszać się w tak stromym i twardym terenie. Wychłodzoną bez obrażeń ratownicy wciągnęli na pokład śmigłowca. Mężczyzna, który obsunął się kilkaset metrów Rynną Śmierci, poobijany z licznymi otarciami i urazem ręki został zaopatrzony i wciągnięty za pomocą dźwigu na pokład śmigłowca po czym przetransportowany do szpitala w Jeleniej Górze.

Szlak, na którym znaleźli się poszkodowani jest w sezonie zimowym zamknięty z powodu zagrożenia lawinowego i ryzyka obsunięcia - przypominają GOPR - owcy. - Apelujemy więc o przestrzeganie wszelkich zasad poruszania się po Karkonoskim Parku Narodowym. Należy poruszać się tylko otwartymi szlakami turystycznymi. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Szlaki okresowo zamykane są z powodu zagrożenia lawinowego, ekspozycji, a także z uwagi na ochronę unikatowej fauny i florę. W tak eksponowanym i nachylonym terenie raczki, pół-raczki, łańcuszki na obuwie nie są wystarczającym wyposażeniem, aby poruszać się bezpiecznie. W obecnych warunkach przy dużym oblodzeniu i utwardzeniu szlaków w stromym terenie w miejscach dopuszczonych do poruszania się, należy wyposażyć się w raki i czekan do asekuracji oraz co najważniejsze trzeba się umiejętnie tym sprzętem posługiwać.

Twoja reakcja na artykuł?

1
3%
Cieszy
5
13%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
3%
Smuci
11
28%
Złości
21
54%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group