Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 5929
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Akademia policyjna w natarciu

Środa, 14 stycznia 2009, 10:58
Aktualizacja: Czwartek, 15 stycznia 2009, 8:03
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Akademia policyjna w natarciu
Fot. TEJO
Ubrani w policyjne uniformy, w czapkach z orzełkiem i w większości dziewczyny – to uczniowie klasy o profilu policyjnym lubomierskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, którzy dziś odwiedzili Komendę Miejską Policji w Jeleniej Górze. Miejsce pracy tych, których zawód jest przedmiotem marzeń licealistów.

To jedna z nielicznych tego typu klas w regionie i na Dolnym Śląsku. Uczą się tam młodzi ludzie, którzy zamierzają przyszłość związać z mundurem i z walką z przestępczością. Jak na razie większość nie zamierza zmienić planów. – Będę policjantką. Zawsze fascynował mnie ten zawód i dlatego wybrałam szkołę w Lubomierzu. Tu mogę zrealizować swoje marzenia – powiedziała nam Izabela Knapp.

O ile młodzie mają swoją wizję wykonywania zawodu policjanta, na którą nie rzadko wpływają filmy kryminalne i ogólne wyobrażenie, o tyle rzeczywistość bywa zupełnie różna. O tym mieli okazję przekonać się dziś podczas wycieczki do Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. – Przebywają na obozie szkolnym w Szklarskiej Porębie – mówi podinsp. Tomasz Szczurowski, naczelnik wydziału prewencji, który osobiście oprowadzał dziś gości po siedzibie garnizonu jeleniogórskiej policji.

Goście odwiedzili stanowisko kierowania. Tu pracuje oficer dyżurny z zespołem pomocniczym. Tu wpływają wszystkie zgłoszenia od ludzi. Tu tętni serce komendy. Stąd dysponowane są patrole i koordynowane są działania poszczególnych policjantów. – Mamy rozmaite sposoby łączności. Poprzez radiostację możemy rozmawiać nie tylko z patrolami na terenie miasta i powiatu, lecz także w kraju – tłumaczył podinsp. Szczurowski. – Wszystkie rozmowy są nagrywane, zarówno te prowadzone przez stację, jak i zgłoszenia od obywateli – dodał, przestrzegając, że policja ma możliwości namierzenia numeru, spod którego dzwoni się na 997. – To ostrzeżenie dla żartownisiów, którzy zgłaszają fałszywe alarmy.

Uczniowie z Lubomierza, którym towarzyszyli nauczyciele: Feliks Bielewski oraz Rafał Głowacki, obejrzeli także policyjny magazyn broni i wyposażenia. Robili sobie zdjęcia w uniformie funkcjonariuszy prewencji (kamizelka kuloodporna, tarcza i pałka służbowa). Zobaczyli także pokaz umiejętności psów służbowych.

– Czas w Szklarskiej Porębie dziewczęta i chłopcy spędzają intensywnie. Wczoraj mieli zajęcia na strzelnicy, dziś zwiedzają komendę, jutro będą jeździć na nartach – usłyszeliśmy. Oprócz tego mają normalne lekcje. Uczniowie cieszą się, że wybrali właśnie tę szkołę. – Na pewno nie jest nudno – zapewnili nas. – Gdyby za moich czasów była taka szkoła, na pewno bym do niej poszedł – powiedział podinsp. Tomasz Szczurowski. Dla funkcjonariuszy z Jeleniej Góry taki pokaz to także możliwość pozyskania w przyszłości nowych kadr. – Zawsze lepiej, jeśli do służby przyjdą ludzie przygotowani i zdecydowani niż ktoś z ulicy – usłyszeliśmy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (49) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group