Niedziela, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 2485
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Agata Rome–Dzida o artystach Karkonoszy wczoraj i dziś

Środa, 23 października 2013, 8:47
Aktualizacja: 8:49
Autor: BWA
Spotkanie odbędzie się dzisiaj (23.10.) w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych dwukrotnie: o godz. 11.00 dla gimnazjalistów i o godz. 13.30 dla uczniów szkół średnich i dorosłych. Będzie o przedwojennej tradycji artystycznej w Kotlinie Jeleniogórskiej i konfrontacji tradycji artystycznej w Karkonoszach z twórczością współczesnych artystów.

Wykłady odbędą się w ramach projektu NIE LADA SZTUKA. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Jelenia Góra.

Agata Rome - Dzida - historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu, tytuł doktora nauk humanistycznych uzyskała w 2012 r. w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Dysertacja “Niemieccy artyści w Karkonoszach w latach 1880-1945. Przyczynek do badań nad Heimatkunst” otrzymała specjalne wyróżnienie rady naukowej PAN. Stypendystka Herder Institut w Marburgu. Swoje zainteresowania koncentruje na sztuce nowoczesnej, badając zjawiska artystyczne sytuujące się na granicy sztuki, życia i polityki.

Publikowała m. in. na łamach Biuletynu Historii Sztuki, kwartalnika wrocławskiego Instytutu Historii Sztuki “Quart”, rocznika gdańskiego Instytutu Historii Sztuki “PORTA AUREA”, “Renowacji i zabytków”, Rocznika Jeleniogórskiego oraz na łamach polskich i niemieckich wydawnictw pokonferencyjnych. W latach 1999-2004 współpracowała z Telewizją Polską.

Od 2004 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Fundacji Forum Staniszów, zajmując się promocją polskiej kultury współczesnej, organizacją wystaw, festiwali i koncertów, za co uhonorowana została wieloma nagrodami, w tym Nagrodą Kulturalną Dolnego Śląska SILESIA w 2013 r.

Na co dzień zajmuje się rewitalizacją barokowego założenia pałacowo-parkowego w Staniszowie, które konserwatorzy zabytków uznali za jedno z najlepiej odrestaurowanych założeń w Polsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group