Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 6973
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Aby niepełnosprawnym mieszkało się lepiej

Czwartek, 17 września 2009, 8:01
Aktualizacja: 8:02
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Aby niepełnosprawnym mieszkało się lepiej
Fot. .....
Korzystanie z pomysłów innych miast z całej Polski w ramach likwidowania barier zarówno architektonicznych, jak i mentalnych oraz przenoszenie ich na „grunt własnego podwórka” – takie zadanie niesie ze sobą Liga Otwartych Miast, stworzona przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.

Pomysł Ligi Otwartych Miast urodził się w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych i będzie realizowany z dwoma organizacjami pozarządowymi z Zakopanego i z Cieszyna, które to do współpracy zaprosiły władze swoich miast.

– Wiele miast, gmin i województw ma swoje praktyczne bardzo dobre i niepowtarzalne rozwiązania, które toną w zaciszu lokalnych środowisk i nie oglądają światła dziennego – mówi Stanisław Schubert, prezes KSON w Jeleniej Górze. – Pomyśleliśmy, że na zasadzie dobrych praktyk powinniśmy upowszechnić te pomysły i przenosić je na grunt innych miejscowości. Nie wszystkie rozwiązania muszą powstawać od nowa. Czasami nie trzeba przebijać głową muru i warto korzystać z tego, co wymyślili inni.

W jaki sposób Liga Otwartych Miast będzie realizować swoje cele? Według wstępnego regulaminu, nad którym w dalszym ciągu pracują pomysłodawcy, co roku miałby się odbywać konkursy w trzech grupach: miast powyżej 100 tys. , do 100 tys. i do 20 tysięcy mieszkańców.

– Przewidujemy, że za pierwsze trzy miejsca w poszczególnych grupach będą przyznawane nagrody finansowe, ale na to musi się znaleźć sponsor. Mamy nadzieję, że będzie nim PFRON – mówi Stanisław Szubert. Zwróciliśmy się do wicepremiera Grzegorza Schetyny o objęcie tego przedsięwzięcia patronatem i otrzymaliśmy już pozytywną odpowiedź w tej sprawie.

Do współpracy zaprosiliśmy też Towarzystwo Urbanistów Polskich, którym na początku września przedstawiliśmy swoją ofertę i obecnie trwają prace przygotowawcze. Do konkursu będą mogli przystąpić nie tylko organizacje związane z osobami niepełnosprawnymi, ale również wszystkie ośrodki naukowe, organizacje czy stowarzyszenia. Projekt ruszy od 1 stycznia przyszłego roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
760
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group