Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele jest w codziennym języku odniesień do dzieła Stanisława Wyspiańskiego. Usiłowali przypomnieć o tym, że - choćby popularne słowa „A to Polska właśnie” wyszły spod pióra mistrza modernizmu, który przez życie przeszedł „jak meteor” – uczniowie jeleniogórskich placówek oświaty. Wzięli udział w przeglądzie literackim „Chcę, żeby w letni dzień…”.
Pomysłodawcami przedsięwzięcia zorganizowanego w Roku Stanisława Wyspiańskiego byli Muzeum Karkonoskie, Jeleniogórski Ośrodek Doradztwa Metodycznego oraz entuzjasta propagowania sztuki literackiej wśród młodzieży Piotr Grosman, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Jeleniej Górze
Przegląd oparty na twórczości krakowskiego mistrza sztuk wszelkich, odbył się we wtorek w Muzeum Karkonoskim. Zadaniem uczestników przeglądu było przygotowanie po jednym wybranym utworze Wyspiańskiego i zaprezentowanie przed komisją oraz zaproszonymi gośćmi, wśród których znaleźli się rodzice i opiekunowie recytujących.
I chociaż nie był to konkurs, więc nie było ani zwycięzców, ani zwyciężonych, jury oceniało dobór repertuaru, interpretacja utworu, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny. Krótko: nie obyło się bez tremy.
Wśród wybranych przez recytatorów i ich opiekunów tekstów znalazły się wiersze oraz fragmenty słynnych dramatów - "Wesele", "Noc listopadowa" czy "Wyzwolenie".
- Twórczość Wyspiańskiego jest trudna, ale lubię recytować i nie boję się wyzwań – powiedział wyróżniony Mateusz Sieczkowski, ze Szkoły Podstawowej nr 11. Przygotowywał się dwa tygodnie ale było warto.
Komisja postanowiła wyróżnić osiemnastu laureatów przeglądu, którzy wystąpili w dwóch kategoriach: uczniów szkół podstawowych kl. IV-VI i uczniów gimnazjów, gdzie znaleźli się: Martyna Dach z Gimnazjum w Kowarach, Daria Dymerska z Gimnazjum nr 3, Marzena Gadzina ze Szkoły Podstawowej w Kostrzycy, Zuzanna Grzelak z Gimnazjum w Mysłakowicach, Dominika Górska z Gimnazjum w LO 1, Monika Jurkowska z Gimnazjum w Szpitalu "Uzdrowisko Cieplice", Daria Klimczak z Gimnazjum nr 1, Eliza Kurowska z Gimnazjum nr 2, Nikola Łastowiecka z Zespół Szkolno-Przedszkolny w Miłkowie, Beata Mięgoć z Gimnazjum nr 1, Filip Plewa ze Szkoły Podstawowej nr 7, Ewa Polan z Gimnazjum w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych, Aleksandra Rak ze Szkoły Podstawowej w Kostrzycy, Mateusz Sieczkowski ze Szkoły Podstawowej nr 11, Natalia Urbańska z Gimnazjum w Kowarach, Maja Wiśniowska z Gimnazjum nr 1 i Kornelia Zoń ze Szkoły Podstawowej w Mysłakowicach.
Gratujemy!
W skład komisji oceniającej weszli specjaliści z dziedziny recytacji i literatury: Katarzyna Baeck-Kamińska – konsultant DODN-u w obszarze specjalizacji doradztwa przywarsztatowego języka polskiego, Lidia Schneider - aktorka Teatru Jeleniogórskiego im. C. K. Norwida, Magdalena Nogieć – doradca metodyczny JODM w zakresie języka polskiego oraz Anna Szymańska – aktorka Teatru "Cinema" w Michałowicach.