Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 4805
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

A to Polska właśnie

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 18 października 2007, 0:00
Autor: Angela
Fot. Angela
Młodzi nie przestraszyli się twórczości uniwersalnego mistrza.

Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele jest w codziennym języku odniesień do dzieła Stanisława Wyspiańskiego. Usiłowali przypomnieć o tym, że - choćby popularne słowa „A to Polska właśnie” wyszły spod pióra mistrza modernizmu, który przez życie przeszedł „jak meteor” – uczniowie jeleniogórskich placówek oświaty. Wzięli udział w przeglądzie literackim „Chcę, żeby w letni dzień…”.

Pomysłodawcami przedsięwzięcia zorganizowanego w Roku Stanisława Wyspiańskiego byli Muzeum Karkonoskie, Jeleniogórski Ośrodek Doradztwa Metodycznego oraz entuzjasta propagowania sztuki literackiej wśród młodzieży Piotr Grosman, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Jeleniej Górze

Przegląd oparty na twórczości krakowskiego mistrza sztuk wszelkich, odbył się we wtorek w Muzeum Karkonoskim. Zadaniem uczestników przeglądu było przygotowanie po jednym wybranym utworze Wyspiańskiego i zaprezentowanie przed komisją oraz zaproszonymi gośćmi, wśród których znaleźli się rodzice i opiekunowie recytujących.

I chociaż nie był to konkurs, więc nie było ani zwycięzców, ani zwyciężonych, jury oceniało dobór repertuaru, interpretacja utworu, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny. Krótko: nie obyło się bez tremy.
Wśród wybranych przez recytatorów i ich opiekunów tekstów znalazły się wiersze oraz fragmenty słynnych dramatów - "Wesele", "Noc listopadowa" czy "Wyzwolenie".
- Twórczość Wyspiańskiego jest trudna, ale lubię recytować i nie boję się wyzwań – powiedział wyróżniony Mateusz Sieczkowski, ze Szkoły Podstawowej nr 11. Przygotowywał się dwa tygodnie ale było warto.

Komisja postanowiła wyróżnić osiemnastu laureatów przeglądu, którzy wystąpili w dwóch kategoriach: uczniów szkół podstawowych kl. IV-VI i uczniów gimnazjów, gdzie znaleźli się: Martyna Dach z Gimnazjum w Kowarach, Daria Dymerska z Gimnazjum nr 3, Marzena Gadzina ze Szkoły Podstawowej w Kostrzycy, Zuzanna Grzelak z Gimnazjum w Mysłakowicach, Dominika Górska z Gimnazjum w LO 1, Monika Jurkowska z Gimnazjum w Szpitalu "Uzdrowisko Cieplice", Daria Klimczak z Gimnazjum nr 1, Eliza Kurowska z Gimnazjum nr 2, Nikola Łastowiecka z Zespół Szkolno-Przedszkolny w Miłkowie, Beata Mięgoć z Gimnazjum nr 1, Filip Plewa ze Szkoły Podstawowej nr 7, Ewa Polan z Gimnazjum w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych, Aleksandra Rak ze Szkoły Podstawowej w Kostrzycy, Mateusz Sieczkowski ze Szkoły Podstawowej nr 11, Natalia Urbańska z Gimnazjum w Kowarach, Maja Wiśniowska z Gimnazjum nr 1 i Kornelia Zoń ze Szkoły Podstawowej w Mysłakowicach.
Gratujemy!

W skład komisji oceniającej weszli specjaliści z dziedziny recytacji i literatury: Katarzyna Baeck-Kamińska – konsultant DODN-u w obszarze specjalizacji doradztwa przywarsztatowego języka polskiego, Lidia Schneider - aktorka Teatru Jeleniogórskiego im. C. K. Norwida, Magdalena Nogieć – doradca metodyczny JODM w zakresie języka polskiego oraz Anna Szymańska – aktorka Teatru "Cinema" w Michałowicach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~T.N.A. 18-10-2007 14:20
Lepiej późiż wcale. Wreszczie ktoś zajął się Rokiem Wyspiańskiego!!! Super!!!
~ johny xD 18-10-2007 15:11
Ewka gratkli dla ciebie :P :D becia dla ciebie tez xD
~dina 18-10-2007 23:08
Faktycznie! Zasłużone gratulacje!
~Reg 19-10-2007 23:09
Laury wskazują na dojrzałość talentu i żniwa tak bujnych kłosów poezji, wiązanych w snopy !
~Bonnie 20-10-2007 17:03
Piękna imprezka i świetny pomysł!!! Congrats! Amazing authentic success!
~Rina 21-10-2007 10:29
Byłam, widziałam...Organizatorzy i recytatorzy stanęli na wysokości zadania. Pan Wyspiański z pewnością się cieszy.
~Garet 21-10-2007 13:43
Tak, tak!!! Należą się brawa!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group