Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 9174
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: A mury runą, runą przed studentami!

Wtorek, 18 listopada 2008, 14:37
Aktualizacja: Środa, 19 listopada 2008, 8:08
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: A mury runą, runą przed studentami!
Fot. TEJO
Hasła tyczące wolności i swobody a także nawołujące jeleniogórzan do życzliwego traktowania studentów wznosiło dziś kilkudziesięciu uczestników manifestacji, która przeszła w południe ulicami miasta na plac Ratuszowy. Tam ubrani na czarno słuchacze dwóch jeleniogórskich uczelni urządzili happening i zapowiedzieli, że przyszłoroczne Juwenalia będą jeszcze głośniejsze.

Powodem manifestacji był co prawda obchodzony wczoraj Międzynarodowy Dzień Studenta, ale wszyscy wiedzieli, że jeleniogórskie tło tego wydarzenia to trwający proces, który mieszkańcy placu Ratuszowego wytoczyli organizatorom tegorocznych Juwenaliów za zakłócenie ciszy nocnej.

– Jelenia Góra miastem przyjaznym dla studentów! – wykrzykiwali manifestanci z Kolegium Karkonoskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego, którzy po godz. 11 ruszyli sprzed parafii Sanktuarium Krzyża Świętego. Do Bramy Wojanowskiej szli w ciszy, skandowanie zaczęło się już w obrębie ścisłej starówki. Studenci nieśli kartonową trumnę z napisem „Juwenalia” oraz transparenty z nazwą uczelni.

– Panie prezydencie, chcemy z panem zdjęcie! – krzyczeli na placu Ratuszowym przed ratuszem nawołując Marka Obrębalskiego. Prezydent w końcu wyszedł do manifestantów, którzy – przy słowach: – Mieszkańcy placu Ratuszowego stawiają przed nami mur – zaintonowali pieśń Kaczmarskiego „A mury runą, runą, runą!” i odegrali scenkę zdzierając z jednego swoich kolegów biały kitel.

– Jelenia Góra jest miastem życzliwym dla studentów. Ze zdziwieniem słyszałem, że nie będzie już Juwenaliów. Tymczasem zarezerwowano już w budżecie środki na przyszłoroczne studenckie święto – zapewnił Marek Obrębalski.

Karolina Nawojka-Chałupińska, działaczka samorządu jeleniogórskiego Wydziału Gospodarki Regionalnej i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, organizatorka Juwenaliów, wycofała się jednak z pierwotnego zamiaru zaprzestania organizacji imprezy. – Juwenalia będą jeszcze głośniejsze, hardcorowe! – zapowiada.

– Chcieliśmy dać sobie spokój z organizacją tej imprezy po tym jak mieszkańcy placu Ratuszowego pozwali nas do sądu, a ten ukarał studenta – który zresztą Juwenaliów nie organizował – za zakłócenie ciszy nocnej. Ale doszliśmy do wniosku, że to nic nie da. Juwenalia odbędą się z jeszcze większym rozmachem – usłyszeliśmy.

– Plac Ratuszowy powinien być otwarty dla masowych imprez, bo to centrum Jeleniej Góry. Nie mam wpływu na postawę mieszkańców, którym się to nie podoba – skomentował Marek Obrębalski dodając, że już trwają przygotowania do organizacji jubileuszowego sylwestra pod ratuszem. – Chcemy się bawić wspólnie z mieszkańcami prawie do świtu – podkreślił szef miasta. Jak mieszkańcy Rynku zareagują na złamanie ciszy nocnej w nocy z 31 grudnia 2008 na 1 stycznia 2009? Pokaże przyszłość.

Tymczasem studenci będą się integrować już dziś. Rozpoczęli „poczęstunkiem” w Klubie „Kaligrafia” i pitym z puszek piwem na placu Ratuszowym. Skończą wspólną zabawą w pubie Street 23.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
253
Nigdy
20%
Rzadko
41%
Czasami
25%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group