Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7114
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

70 lat minęło... w „Żeromie”

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 16 października 2015, 20:54
Aktualizacja: Sobota, 17 października 2015, 19:54
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze odbywały się w piątek (16.10) uroczystości 70–lecia szkoły, która wychowała wielu wybitnych absolwentów. Uroczyste obchody w auli szkoły zgromadziły zarówno obecnych, jak i byłych uczniów, a także dyrektorów, nauczycieli, pracowników szkoły i zaproszonych gości.

Pierwszym punktem programu obchodów 70-lecia „Żeroma” była msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W tym czasie w placówce przy ul. Kochanowskiego trwały ostatnie przygotowania. O klimat na auli dbali uczniowie i absolwenci szkoły uzdolnieni muzycznie.

Zanim goście wraz przedstawicielami placówki wrócili z mszy, na boisku grupa uczniów realizując swoją inicjatywę utworzyła napisy: „Żerom” oraz „70” - tworząc przy użyciu drona doskonałą pamiątkę obchodów, po czym łapiąc się za ręce otoczyli teren szkoły symbolicznym łańcuchem.

Gdy przyszedł czas na główną uroczystość, na I piętrze odsłonięto pamiątkową tablicę, a następnie na scenie auli szkolnej dyrektorka Eulalia Kłodawska-Szwajcer powitała przybyłych gości oraz otworzyła oficjalnie obchody 70-lecia I LO w Jeleniej Górze.

W trakcie wystąpień na sali pojawili się również prezydent Marcin Zawiła i posłanka Zofia Czernow, którzy spóźnili się z uwagi na spotkanie kampanijne z ministrem Schetyną. - Czasy się zmieniają, a „Żerom” trwa – wypowiadał się w samych superlatywach o szkole - historyk Marcin Zawiła, który dodał z uśmiechem, że mówi to jako absolwent „Norwida”. - Do zgromadzonych przemawiał również były dyrektor tej szkoły Paweł Domagała – obecnie naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta. W krótkim wystąpieniu wspominał lata pracy oraz naukę w „Żeromie”, którą rozpoczął dokładnie 40 lat temu – w 1975 roku. Życzenia placówce składali również: szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Marian Huebner, posłanki Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska oraz Marzena Machałek i Zofia Czernow. Ciepłe słowa popłynęły ponadto z ust przewodniczącego Rady Miejskiej Leszka Wrotniewskiego (absolwenta „Norwida”), a owacją na stojąco zakończyło się sentymentalne, pełne humoru i chwil wzruszenia, przemówienie najstarszego absolwenta I LO – Sławomira Podolaka, który pamięta szkołę z 1945 roku.

W części oficjalnej uczniowie oraz goście mieli okazję wysłuchać wykładu o historii popularnego „Żeroma”, odbyło się również ślubowanie uczniów klas pierwszych licealnych, odznaczono "Przyjaciół Szkoły", a kolejne gromkie brawa wywołało przedstawienie pt. „Nowoczesna ptaszarnia” z udziałem nauczycieli. Wielbiciele sportu na sali gimnastycznej obejrzeli mecz pomiędzy absolwentami a obecnymi uczniami i nauczycielami, był też czas na sentymentalną podróż po klasach. Wieczorem rozpoczęła się zabawa w hotelu Mercure. W sobotę (17.10) w godz. 10:00-14:00 zaplanowano ciąg dalszy podróży sentymentalnych oraz uroczyste zamknięcie obchodów 70-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~Benek 16-10-2015 23:02
Bez mszy by się nie obeszło... masakra. Ciemnogród
~katon63 16-10-2015 23:45
do Benek. Masz jakąś obsesję? Kto chciał to uczestniczył w Mszy Św. a kto nie chciał to nie .Mamy chyba demokracje - mówi Ci to coś?
~Ulka 17-10-2015 1:21
Pozdrowienia dla Wspaniałej Pani Prof. Baltyn :)
kazimierzp 17-10-2015 9:34
Fajne dzieciaki... fajni absolwenci! Trudno mi pisać inaczej jeżeli moja najbliższa połowa, oraz dwóch synów to absolwenci "Żeroma". Kariery absolwentów wielu ogólniaków w Polsce pokazują, że ogólne wykształcenie, wiedza szersza niż podstawowa dają nieograniczone możliwości dalszej kariery życiowej, czy zawodowej. Byle tylko chcieli z tej wiedzy korzystać i oby nikt nie podcinał im swą propagandą czy to wyborczą czy też inną... skrzydeł. Dlatego obserwujcie i słuchajcie gadania "polityków" z baaaaardzo dużym dystansem. Wielu z nich jest dużo gorszych od was! Ale jedną Piotrowską "z domu" na zdjęciach widziałem!:-)
~hmm 17-10-2015 10:25
Ulka -ta profesor wspaniała ??? Ehmm....Przyznam szczerze,że nienajlepiej wspominam cztery lata w tamtych murach ,mimo nienajgorszych wyników w nauce.Na siłe budowana elitarność ,często pogarda wobec innych szkół w mieście w wypowiedziach niektórych -przyznaję- nauczycieli.Była taka pani Hoc-aż mi słabo,jak sobie przypomnę ją jarającą fajki w czasie lekcji w oknie i obrażającą uczniów niewybrednymi uwagami.A szczególnie ona podkreślała "elitarność" Żeroma i straszyła nieuków Norwidem.Z kolei pani Perliceusz to dobroć ,usmiech ,klasa i wdzięk w kązdym najmniejszym calu.Uwielbiana nawet przez najbardziej odpornych na matematykę.I zwiewna prześliczna pani blondynka od biologii,nazwiska niestety zapomniałem :)
~ERAZM 17-10-2015 12:14
Gratulacje z okazji 70-lecia, ale zastanawia mnie fakt w przyznawaniu nagród dla szkół przez władze miasta z okazji jubileuszu. Przyjęło się, że za 70-lecie - 7 tys. zł. dla szkoły. To dlaczego Zespół Szkół Chemicznych z okazji 70-lecia szkoły nie dostał tych pieniędzy od miasta. A nawet nikt z kierownictwa miasta nie pojawił się na tych uroczystościach?
~Do Ulka 17-10-2015 12:22
Ulka jak ciebie jarał russkij jazyk i dwója za 3 błędy w akcencie podczas czytania, to może tą Panią miło wspominasz....Ale była jeszcze lepsza od niej Rusycystka - Hankus. Ta za 1 błąd w akcencie stawiała lufę :) Na szczęście te czasy nie wrócą... Sama szkoła pseudoelitarna. 4 lata przechowalni :) Jest tam tak do dziś pomimo upływu 24 lat jak ją skończyłem. Norwid jest lepszy o pięć lat świetlnych.
~::: 17-10-2015 13:33
W swoich czasach młodości, zastanawiałem się (niejednokrotnie), na co mi się przyda w przyszłym życiu znajomość chemii, fizyki, biologii, astronomii, rysunku technicznego, przysposobienia wojskowego czy też prac ręcznych, którą to wiedzę - nie bez pasji i uporu – starali się mi wpoić Profesorowie Żeroma… Teraz wiem, że była i jest Ona bezcenna – nie tylko w rozwiązywaniu krzyżówek – ale w życiu codziennym, wiedza ta (choć pobieżna i niepełna) , przede wszystkim ułatwiła mi start w dalszej nauce i zawodzie. Niejednokrotnie mam – tę swoją wewnętrzną satysfakcję – kiedy na przykład ,słyszę, jak prominentny polityk z tytułem doktora, myli węglowodory z węglowodanami…
~dorota z niemiec 17-10-2015 13:55
gratuluje uroczystosci serdecznie! chetnie bym przyjechala na jubileusz, ale od kolonii do jeleniej to daleko. milo wspominam pania z. kune, pania holubicka, pana dyrektora rzase mimo ze terrorisowal nas mundurkami. ale na szczescie przed ostatnim katem przed szkola mozna bylo nalozys fartuch nim pan rzasa przy drzwiach kontrolowal kto jest w fartuszku z bialymi skarpetkami. przyjemnego balu dzis wieczorem i pozdrowienia z niemiec dorota
~antał 17-10-2015 17:57
tak stanisław maciukiewicz śp.mój dziadek
~Ulka 17-10-2015 18:14
Ano różnie można wspominać nauczycieli, przy mnie owa nauczycielka nie paliła, rozmawiałyśmy na średnim poziomie po rosyjsku, dobrze wykładała wiedzę, no i do języka mam sentyment, cyrylica jest piękna ;)), super była też kobieta od geografii, Parfianowicz, z humorem, z wiedzą i znajomością naszych terenów, babka od chemii, ta "stara" i "nowa" obydwie spoko, pan Piłat od polskiego, też fajny gość, i niezapomniane lekcje fizyki, hahaha, przepisywanie regułek z projektora wyświetlanych ;p
~ 17-10-2015 19:16
Może akurat tego nie uchwycono, ale nie widzę zdjęcia dyrektora Pana Edwarda Dziubka. Czego szukała na tym spotkaniu Pani Izabela Zaprucka? Widać, że to kobieta z rodu "wszędobylska". Przecież nie reprezentuje działu szkolnictwa, tylko jest "dyrektorem" muzeum od siedmiu boleści i ósmego smutku.
~ 17-10-2015 19:30
Julita Izabela Zaprucka - mój faux pas.
~trudna jezyk 17-10-2015 21:12
Wychowała absolwentów ?? :-/
~@^@ 17-10-2015 21:58
Zajęcia z prof. Lizak - niezapomniane! Wspaniała Perliceusz, Baltyn i paru innych. Czas w liceum dla mnie zdecydowanie za krótki i przypadł na dość ciężkie czasy.
~jak jak 18-10-2015 9:33
Ciekawe jak wiele przyjechało ludzi, którzy nie mają nic wspólnego z Żeromem i zupełnie nic z Jelenią Górą.
~Absolwent1980 18-10-2015 23:35
Jak zwykle nikt nic nie wie. Wielki jubileusz po cichu. Ani władze miasta nie zadbały o promocję jubileuszu ani absolwenci nie dopisali. Chyba, że fotograf pokazał tylko młodzież a unikał pokazywania twarzy 40+. Jestem dumny, że jestem absolwentem Żeroma. Wspaniali nauczyciele: Pani Perliceusz, Pani Mączyńska. Bardzo wymagające ale zapewne dlatego je zapamiętałem. Cóż byli i tacy jak szefowa szkolnego komitetu PZPR Pani Nela Hankus - jej to muszę osobiście bardzo podziękować. Gdyby nie ona to zapewne poszedłbym na rusycystykę ona tak skutecznie mnie zniechęciła, że zmieniłem swoje plany życiowe.
~absolwentka 40+ 19-10-2015 19:47
Sama kończyłam Żerom, pamiętam Panią Hoc, Panią Hankus, Panią Ostalecką, i innych nauczycieli. Moje dzieci też chodziły do Żeroma, więc jako rodzic miałam do czynienia z "młodymi' i "starymi" nauczycielami. Pani Sylwia Żelazna to był wychowawca!!!!!! Była zorganizowana na zebraniach z rodzicami, rzeczowa, konkretna a jednocześnie pomocna w sprawach wychowawczych bardzo. Dlatego pozdrawiam ją z tego miejsca bardzo bardzo bardzo serdecznie. Była wychowawcą tylko w zastępstwie a jednak można.
~par... 20-10-2015 10:49
I ja skończyłam Żerom. Ale prawda jest taka, że o swojej wartości dowiedziałam się dopiero na studiach. Skończyłam dwa fakultety i zdobyłam tytuł doktora nauk humanistycznych. Nie czuję sentymentu do starej szkoły.
~Bzyku 20-10-2015 19:04
Czy ten Pan z brodą i chustą na głowie to jakiś bezdomny ?
~czesio 20-10-2015 21:57
Pan Ozdoba - to był Nauczyciel- świetny gość.
~do bzyka 21-10-2015 18:17
Ten Pan z brodą to Pan Roman Zieliński nauczyciel, który oprócz różnych działań na rzecz szkoły co roku o tej porze zapuszcza brodę ,by jako autentyczny mikołaj roznosić paczki dla dzieci z najuboższych rodzin. Uważam, że ten kpiący komentarz jest nie na miejscu. Zanim coś napiszesz zorientuj się w temacie
~Bartłomiej 22-10-2015 14:31
Lat spędzonych w tych murach się nie zapomina !
~abolwent 24-10-2015 0:21
Czy ten brawurowy wystep ptasich nauczycieli jest gdzies do obejrzenia?
~steku 26-10-2015 12:08
Nie poznalem Romana Z. - duze brawo za to, o czym pisze "do bzyka"
~jjjkkk 27-10-2015 17:20
Poziom i jakość zdjęć na jelonce często pozostawia wiele do życzenia.. :/ :/
~1969plus zero 12-09-2016 16:11
Bez mszy by się nie obeszło... masakra. Ciemnogród

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group