Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 9524
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 70 lat GOPR–u w Sudetach

Piątek, 6 maja 2022, 13:53
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: 70 lat GOPR–u w Sudetach
Fot. Przemek Kaczałko
Na 1. piętrze Książnicy Karkonoskiej (przy ul. Bankowej) można oglądać wystawę z okazji 70 lat funkcjonowania Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sudetach. To doskonała okazja, aby zobaczyć jak bardzo zmienił się sprzęt, którym dysponują ratownicy.

Rok 2022 na Dolnym Śląsku jest rokiem ratownictwa górskiego w Sudetach.

Jednym z elementów obchodów roku ratownictwa w Sudetach jest ta wystawa – składa się ona z kilkunastu zdjęć (starych i nowych). Będzie się ona przemieszczała po Kotlinie Jeleniogórskiej i Kotlinie Kłodzkiej, a następnie stanie w holu Sejmiku Dolnośląskiego w trakcie obrad - powiedział Mirosław Górecki, prezes Grupy Karkonoskiej GOPR.

W Karkonoskiej Grupie GOPR jest 19 etatów i jest 176 ochotników - członków stowarzyszenia, z czego część ze względu na wiek czy stan zdrowia nie bierze już udziału w akcjach ratowniczych. W sumie, w Polsce jest ok. 1,5 tys. ratowników górskich.

Zawsze chciałem zostać ratownikiem. Życie się tak potoczyło, że trochę później dołączyłem do grupy. Chciałem pomagać ludziomw
górach, interesowałem się turystyką i naszym rejonem - wyjaśnił przyczyny swojego zaangażowania Piotr Zamorski, który w GOPR-ze działa od 15 lat.

Dyrektor Książnicy Karkonoskiej z entuzjazmem przyjął propozycję zorganizowania wystawy w głównej siedzibie biblioteki miejskiej.

W zestawieniu ze sprzętem, którym dzisiaj dysponuje GOPR, początki mogą się wydawać śmieszne, ale to kawał historii Karkonoszy - powiedział Marcin Zawiła, który wyznał nam, że był kiedyś "pacjentem" GOPR-u. - Przy moim pierwszym wyjeździe na narty na Halę Szrenicką, złamałem nogę. Zwozili mnie na toboganie z naciąganymi pasami i po zjechaniu na dół bardziej czułem plecy i krzyż, niż złamaną nogę - wspominał M. Zawiła, który jako instruktor narciarski skończył kurs pierwszej pomocy, ale ratownikiem nie został.
Dzięki wystawie możemy zobaczyć jaki mieliśmy sprzęt 70 lat temu, jak wyglądali ludzie, a także najnowsze zdjęcia, gdzie ratownik wisi pod helikopterem - powiedział Marian Sajnog, który wspominał, że gdy zaczynał działać ponad 50 lat temu w GOPR-rze, miał jedną parę butów, które musiały służyć w każdych warunkach, a obecnie dysponuje trzema parami.

Sudeckie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowego PTTK powstało 14 grudnia 1952 roku. Pierwszym prezesem był Tadeusz Steć. W 1976 roku zostało rozdzielone na dwie grupy terenowe: Karkonoską z siedzibą w Jeleniej Górze oraz Wałbrzysko-Kłodzką z siedzibą w Wałbrzychu (od 2019 roku ta druga zmieniła nazwę na Grupę Sudecką). Z czasem ratownicy oddzielili się od PTTK i działają jako osobne stowarzyszenie.

Twoja reakcja na artykuł?

19
86%
Cieszy
1
5%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
432
Tak
22%
Nie
40%
Czasami
26%
Nie chodzę
12%
 
Głos ulicy
Dlaczego biegają?
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group