Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 2990
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świat: 40–lecie działalności artystycznej Józefa Pałki

Wtorek, 21 października 2014, 7:53
Aktualizacja: 7:56
Autor: Manu
Świat: 40–lecie działalności artystycznej Józefa Pałki
Fot. BM
Światowej sławy instruktor tańca rodem z Czernicy Józef Pałka, założyciel Joseph's Dance Studio, którego wychowankowie–tancerze przywożą medale z liczących się amerykańskich imprez i ubarwiają również wiele imprez polonijnych w Stanach Zjednoczonych, w tym roku obchodzi 40 lat pracy zawodowej z młodzieżą. Z tego okresu 18 lat to praca w Czernicy, gdzie zaczynał swoją przygodę z tańcem, jako zawodnik, a później został trenerem.

Józef Pałka swój dorobek podsumował w gronie przyjaciół oraz zaproszonych gości podczas Benefisu Artystycznego, który odbył się w minioną sobotę (18.10.) w Cracovia Manor w Wallington, w stanie New Jersey.

Pierwsze zetkniecie z tańcem miało miejsce w 1964 r. w Czernicy, w gminie Jeżów Sudecki, na scenie wiejskiej świetlicy, gdzie Józef Pałka zatańczył po raz pierwszy trojaka. Do tego występu przygotowała go wychowawczyni z podstawówki Romana Hawrylewicz. 15 października 1974 r. zgłosił się na kurs tańca do Konrada Małka w klubie tańca towarzyskiego “Kwadrat” w Jeleniej Górze. Tutaj przez siedem lat tańczył w klasie D, a jego trenerem był Konrad Małek. Wówczas jeździł na obozy taneczne, a także bywał na szkoleniach w Krakowie u Mariana Wieczystego.

Po ukończeniu jeleniogórskiego “Mechanika”, rozpoczął studia na poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Niedługo potem już jako instruktor zaczął prowadzić kursy tańca. W 1985 r. w Czernicy założył pierwszy w Polsce wiejski klub tańca towarzyskiego “Czertan”, gdzie prowadził zakrojoną na szeroką skalę działalność społeczną, wybudował dwa boiska i przystosował salę wiejską do turniejów tanecznych.

Chęć wielkiej przygody i poznania innego świata skłonił w 1992 r. Józefa Pałkę do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Początki pobytu w USA niewątpliwie były bardzo trudne. Nowe środowisko, bariera językowa, tęsknota za ojczyzną, rodziną i klubami tanecznymi. Już po miesiącu prowadził koncerty. Dorabiał także w marketingu oraz na budowach. Początkowo uczył tańca przy szkole, wkrótce w Polsko-Amerykańskiej Szkole Tańca, zanim założył własne Joseph's Dance Studio. Od tego momentu w jego życiu pojawił się ponownie cel. W jego osiągnięciu pomogła mi córka Marta, tancerka klubu “Czertan”.

Największym osiągnięciem Józefa Pałki był udział Anny Kaczmarskiej i Patryka Płoszaja w finałach programu “America Got Talent” (2010), a następnie ich trzykrotne mistrzostwo świata w Paryżu oraz zwycięstwo w olimpiadzie tanecznej w Blackpool. Było także 175 medali na Mistrzostwach Ameryki-National Dance Sport Championship. Obecnie obok pasji, którą stał się taniec towarzyski, jest również praca zawodowa. Józef Pałka pełni funkcję wicedyrektora firmy czyszczącej dywany Carpet Cleaning Service.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group