Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6282
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

35. MFTU rozpoczęty! Działo się!

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 22 lipca 2017, 8:12
Aktualizacja: Niedziela, 23 lipca 2017, 11:07
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
W piątek (21.07) wystartował 35. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych – najstarszy tego typu festiwal w Polsce, który był inspiracją dla wielu innych miast w kraju. Pierwszego dnia tłumy obejrzały akrobatyczne popisy włoskich artystów oraz „Ciszę w Troi” w wykonaniu Teatru Biuro Podróży.

Organizatorzy przyznają, że przygotowania do festiwalu trwały bardzo krótko, od maja, a to zdecydowanie za mało czasu. - Ponieważ teatr, który mam zaszczyt reprezentować dysponuje olbrzymią bazą zespołów, bo robi to od 35 lat (33 razy, bowiem w historii MFTU nie tylko Teatr Norwida organizował festiwal) – bazowaliśmy na tym, co mamy i kontaktowaliśmy się z zespołami, które dysponowały czasem – powiedział Tadeusz Wnuk, dyrektor Teatru im. C.K. Norwida, który podkreśla, że artyści przyjeżdżający do Jeleniej Góry zawsze doceniają niebywałą specyfikę i atmosferę tego miejsca. - Mówią, że to chyba jedyne takie miejsce w Polsce, które nadaje się do teatru ulicznego. Przez 3 dni zobaczymy różnorodne spektakle, wkracza nowa technologia w obszar sztuki, ale będą też proste formy, które docierają bezpośrednio do widza – dodał T. Wnuk, który nie wyobraża sobie Jeleniej Góry bez festiwalu teatrów ulicznych. - Kiedy przyjechałem tu w 1992 roku, zobaczyłem ten festiwal i uczestniczyłem już we wszystkich kolejnych edycjach. Gdyby go zabrakło, pustka ogarnęłaby moje serce – wyznał dyrektor.

Festiwal tradycyjnie rozpoczął się od oficjalnego otwarcia z udziałem prezydenta miasta, dyrektora teatru oraz Cesarzowej Festiwalu – Aliny Obidniak, dzięki której 35 lat temu aktorzy wyszli do ludzi. - Cieszę się, że festiwal przetrwał i Jelenia Góra dalej te tradycje rozwija – powiedziała Alina Obidniak. - W stanie wojennym zespoły z zagranicy przyjeżdżały tutaj w ramach solidarności z polską kulturą – dodała twórczyni festiwalu, która podkreśla, że mamy z czego być dumni, bo to w naszym mieście odbył się pierwszy festiwal teatrów ulicznych w Polsce i dzięki temu niekiedy osoby, które na co dzień nie chodzą do teatru, mogą się skusić i po obejrzeniu artystów ulicznych, zacząć chodzić do tradycyjnego teatru.

- To piękna tradycja. Mamy tu szczególnego odbiorcę, bo niezbyt doskonały artysta kitu mieszkańcom nie wciśnie, bo już nie takie rzeczy widzieli. Oklaski od jeleniogórzan mają swoją wagę – stwierdził Marcin Zawiła, prezydent miasta.

Pierwszego dnia grupa czarnoskórych artystów z Włoch dala niesamowite „show” na scenie zlokalizowanej przy ratuszowym „amfiteatrze”. Tłumy mieszkańców i turystów z zafascynowaniem oglądała akrobatyczne popisy pod hasłem Black Blues Brothers. Następnie widzowie przenieśli się na spektakl Teatru Biuro Podróży pod tytułem „Cisza w Troi”, który był niesamowitym widowiskiem w stylu, jaki jeleniogórzanie uwielbiają. Było dużo ognia, dymu, szczudlarze i dramaturgia. Na zakończenie występu aktorzy z Poznania pozwolili sobie na nutkę polityki, solidaryzując się z prawnikami w trwającym sporze na polskiej scenie politycznej.

A co jeszcze w programie MFTU?
22 lipca (sobota):
Godz. 16:00 – TEATR FALKOSHOW – Polska „Hej-Ho, Hej-Ha Orkiestra gra!”
Godz. 17:00 – ASSOCIAZIONE ECCENTRICI DADARÒ – Włochy “Operativi“
Godz. 18:00 – BASH STREET – Wielka Brytania „Cliffhanger“
Godz. 21:00 – THEATRE KVELB ATELIER – Czechy „Vzplanutí“ (aBLAZE)
Godz. 22:00 – TEATR A – Polska „Exultet”

23 lipca (niedziela):
Godz. 16:00 – TEATR SNÓW – Polska „Remus”
Godz. 17:00 – GROTEST MARU – Niemcy „Parada Narrnia”
Godz. 18:00 – TEATR FALKOSHOW – Polska „FALKOSHOW.Iluzja Marionetki”
Godz. 19:00 – GROTEST MARU – Niemcy „Phalanx Bamboo”
Godz. 21:45 – ONDADURTO TEATRO – Włochy „Feliniana”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~R. 22-07-2017 11:18
Ten polityczny akcent na koniec był słaby i niepotrzebny ("solidarność ze środowiskiem prawniczym" o to wam naprawdę chodzi? to smutne...) szczególnie, że był to też najsłabszy spektakl BP jaki widziałem...
~won z tym cyrkiem 22-07-2017 12:33
Uliczni kuglarze interesują nie więcej jak 10% mieszkańców.Jelenia Góro daj ludziom jakąś normalną rozrywkę jak inne podobnej wielkości miasta(np. dobry koncert Rock/Pop) a nie katuj Nas "rozrywkami" z pogranicza jarmarczno-cyrkowego.
~tom 22-07-2017 12:46
Jeszcze smutniejsze jest to, że słaby to jest poziom twojego rozwoju umysłowego. Widać mało jeszcze widziałeś... Włącz sobie internety zamiast oglądać przedstawienia, których nie rozumiesz.
~do autora 22-07-2017 13:22
a ja się zastanawiam czy aby autor zrozumiał spektakl Teatru Biuro Podróży pod tytułem „Cisza w Troi". A akcent na końcu ? Jak najbardziej właściwy. Brawo!
~pb 22-07-2017 13:30
Tej ilości zdjęć nie sposób obejrzeć. Przydałby się jakiś kurs fotoreportażu...
~mkamiński 22-07-2017 14:43
Początek skromny (bo 2 przedstawienia), ale wspominając wczorajsze Biuro Podróży, trzeba rzec, że dobry. Bo spektakl z Troją w tytule to klasyczny teatr uliczny z całym tym prostym, kiczowatym instrumentarium i techniką, a jednak - co rzadkie w teatrze ulicznym - z piękną narracją pełną mądrości i wzruszającej poezji, z kilkoma genialnymi scenami, całość bardzo tu i teraz z uwagi na temat uchodźców. Z kolei włoscy, czarnoskórzy Blues Brothers nudnawi, mało widowiskowi, oparci ledwie o parę wyczynów akrobatycznych, grający kliszami i niestety na scenie, co z natury kłóci się z duchem teatru ulicznego. Ale jest pogoda, są widzowie, zobaczmy, co dalej! Pozdrawiam, Miłosz Kamiński
~ 22-07-2017 15:12
Po programie widać że organizacją festiwalu w teatrze zajmują sie od lat te same osoby.Archaiczny sposób przygotowana program wyróżnia niestety negatywnie Jelenią Góre, nikt w Polsce nie organizuje już w ten sposób tego typu festwalii.Na Fecie w Gdańsku w Krakowie czy nie wspominając o Malcie oprócz spektakli bardzo ważnym elementem programu sa warsztaty,wykłady oraz różnego rodzaju działania typu performance. Festiwal to nie tylko same spektakle tak można było robić 20 lat temu.
~olek3 22-07-2017 16:06
Dlaczego są tak duże przerwy między spektaklami (w sobotę i niedzielę)?
~do wpisu z 15:12 22-07-2017 19:45
Proszę porównać kwoty, którymi dysponują organizatorzy wymienionych przez Pana/Panią festiwali. Malta 0 3000 000. Brakujące 300 000 zebrano wśród poznaniaków. Jelenia Góra - chyba trochę ponad 280 000 (podczas konferencji pras. chyba podawano kwoty). Nic nie stoi, żeby zgłosić projekt takiego festiwalu władzom i zorganizować w ramach kwoty, którą miasto zadysponuje.
~mkamiński 23-07-2017 13:01
Uwaga 15:12 była cenna: chodzi o pomysł, a nie tylko pieniądze. Bez pomysłu dwa razy większe pieniądz oznaczają po prostu dwa razy większe honoraria, co nic nie zmienia dla widza. Nawet na Pestce, która kosztuje poniżej 100 tys. są wykłady teoretyków teatru, wspólne działania performatywne (typu czytanie Konstytucji) czy gorące dyskusje festiwalowe w klubie festiwalowym, do tego potężna grupa młodzieży zaangażowanej wolontaryjnie, ciekawe i nieba...lne miejsca przedstawień, co razem daje dawkę pozytywnej energii. W niektórych latach dochodzi komponent dla dzieci - Pesteczka albo jednodniówka redagowana przez młodzież. Ale innych inspiracji jest dużo więcej! Wszystkim można cieszyć się wspólne, począwszy od plakatu, a skończywszy na wystawie fotosów np. w teatrze! Pozdrawiam, M. Kamiński

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group