Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 10743
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 3 Projekty domów parterowych w różnych stylach

Środa, 29 maja 2019, 13:05
Aktualizacja: Piątek, 31 maja 2019, 7:31
Autor: Domowe Klimaty
Jelenia Góra: 3 Projekty domów parterowych w różnych stylach
Fot. Domowe Klimaty
Mając do dyspozycji odpowiedniej wielkości działkę budowlaną, możemy pomyśleć o wkomponowaniu w nią projektu parterowego domu jednorodzinnego. Zależnie od otocznia działki oraz naszych upodobań, mamy opcję wyboru spośród wielu projektów przygotowanych w różnorodnych stylach architektonicznych. Tradycyjne, nowoczesne, z dachem wielospadowym lub płaskim – każdy znajdzie taki, którym doskonale wyrazi siebie i własny charakter.

Wygodne jednopoziomowe domy to kierunek polaków w 2019

Prowadzenie życia na jednym poziomie ma mnóstwo zalet. Wszystko jest łatwo dostępne, a przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi strefami domu nie sprawia kłopotu. Ma to ogromne znacznie, jeżeli w rodzinie znajdują się osoby starsze, bądź niepełnosprawne. Możliwość szybkiego reagowania na to, co się dzieje w pokoju dziecięcym, docenią również rodzice, a brak schodów wszyscy domownicy, zmęczeni mijającym dniem, chcący szybko przenieść się z salonu do sypialni. Ogromnym plusem domu parterowego jest oszczędność kosztów budowy takiego rozwiązania w porównaniu do budynku piętrowego lub z użytkowym poddaszem, o podobnym metrażu.

Tradycyjny dom parterowy dla kogo?

Każdy, kto ceni klasykę i elegancję, zwróci uwagę na projekty domów parterowych o charakterze dworków. Zabudowa, kojarząca się z epoką szlachty, czasami rozkwitu ziemiaństwa i wszechobecnej architektury drewnianej, wraca obecnie do łask. Tradycyjna architektura została poddana nowoczesnym wymogom budowy domów energooszczędnych, wykonanych z najwyższej jakości materiałów. Z wydzielonym gankiem okraszonym kolumnami, dworek nowoczesny nic nie stracił ze swojej tradycyjnej atrakcyjności. Te rozwiązania cieszą się rosnącym zainteresowaniem naszych rodaków co zauważa właściciel Pracowni Domowe Klimaty arch. Jarosław Charkiewicz. Tchnące wiejskim klimatem, a jednocześnie posiadające charakter rezydencji dworki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Nawiązujące do sielskości i tradycyjnych, niewielkich wiejskich chałup, są również małe domy parterowe. Pozbawione garażu, mimo swoich niewielkich gabarytów stanowią świetne rozwiązanie dla inwestorów poszukujących tanich projektów. Małe domy nic nie tracą na swojej funkcjonalności, a niewielka przestrzeń pozostaje komfortowa nawet dla kilkuosobowej rodziny.

Nowoczesne dom parterowy a dach

Osoby poszukujące nowych trendów w architekturze na pewno odnajdą się w ofercie parterowych domów o nowoczesnej stylistyce. Budynki najczęściej występujące z płaskim dachem stanowią perełki architektury XXI wieku. Przyzwyczajeni do typowych rozwiązań dachów dwuspadowych lub kopertowych, nie przejdziemy obojętnie obok harmonijnej, eleganckiej bryły. Projekty takie zwykle zawierają duże powierzchnie przeszklone od strony tarasu, które dodatkowo podnoszą atrakcyjność elewacji, oraz okna narożne. Trzeba też nadmienić, że budowa jednospadowego dachu jest tańszym rozwiązaniem od jego wielospadowych krewnych. Innym kierunkiem architektury, nieodmiennie kojarzonym z nowoczesnym wzornictwem jest modernizm. Prostota i funkcjonalność idą tu w parze z zaawansowanymi technicznie rozwiązaniami, które mają za zadanie maksymalnie zautomatyzować obsługę domu, w tym wentylację z odzyskiem ciepła czyli rekuperacja.

Domy bungalowe często powstają inspirowane architekturą południa

Sprzyja temu moda na duże, otwarte na słońce okna, które są obramowane okiennicami. Oryginalne wzornictwo elewacji, bazujące na naturalnych materiałach, jak kamień, drewno i ceramika, wyróżnia styl śródziemnomorski. Nieodłącznym elementem takich projektów jest taras, który naturalnie wyprowadza nas z domu na ogród. Całość, przykryta kopertowym dachem, opiera się na wzajemnej harmonii i sprzyja wyciszeniu się po całodziennych zmaganiach. Ciekawą alternatywą dla klimatu południa jest skandynawska surowość przejawiająca się w projektach domów energooszczędnych, ukierunkowanych przede wszystkim na wygodę i funkcjonalność. Często w ich wypadku ma się wrażenie idealnego połączenia nowoczesnego wzornictwa z budownictwem tradycyjnym. W projektach tego typu spotyka się rozwiązania domów parterowych z sypialnią na górze budynku, który daje nam możliwość późniejszej jego adaptacji na użytkowe poddasze.

Wybierając projekt domu, oprócz wymagań związanych z warunkami zabudowy, kierujmy się naszymi upodobaniami oraz otoczeniem, w którym powstanie budynek. Projekty domów parterowych nie tylko są ukierunkowane na jeden styl, ale często biorą to, co najlepsze ze znanych rozwiązań i harmonijnie łączą te elementy ze sobą. Łatwo jest znaleźć coś dla siebie, tym bardziej, jeżeli nasze wymagania dotyczące projektu będą precyzyjnie określone.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
792
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group