Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 7984
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

13 grudnia lat temu trzydzieści

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 13 grudnia 2011, 8:14
Aktualizacja: Środa, 14 grudnia 2011, 6:44
Autor: RED
Fot. Archiwum IPN
Był siarczysty mróz i śnieg po kolana, ulicami jeździły pojazdy wojskowe i milicyjne „gaziki”, łączone patrole wojska i Milicji Obywatelskiej grzały się przy żarzących się całą dobę koksownikach ustawionych, między innymi, przy tzw. obiektach zmilitaryzowanych. Taka była rzeczywistość zimy po 13 grudnia 1981 roku w rygorach stanu wojennego.

Dziś przypada okrągła rocznica ukonstytuowania się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego przez Radę Państwa PRL, która o północy, 13 grudnia 1981 roku na terenie Polski wprowadziła stan wojenny. Tę druzgocącą dla wielu wiadomość podał generał armii Wojciech Jaruzelski w wielokrotnie powtarzanym w telewizji i radiu przemówieniu.

Upływający czas zaciera obrazy z tamtych dni, które dla wielu wydają się koszmarem sennym, a nie rzeczywistością. Puste półki w sklepach, reglamentowana żywność i inne produkty codzienne (w tym papier toaletowy, papierosy i alkohol), w kioskach tylko Trybuna Ludu, Żołnierz Wolności i – na Dolnym Śląsku – monitor dolnośląski.

Odwołano zajęcia w szkołach. Ograniczono ruch samochodów, bo zmotoryzowani mogli jeździć tylko dzięki przepustkom i na ich podstawie opuszczać miasto, na którego rogatkach stały patrole milicyjno-wojskowe. Nie było zresztą benzyny: wprowadzono zasadę, że w dni parzyste reglamentowane paliwo tankowały samochody o parzystym numerze rejestracyjnym, a w dni nieparzyste – o nieparzystym.

To tylko bardzo spłycony obraz tamtej rzeczywistości, w której cierpieli internowani działacze opozycyjni. Ci, których nie internowano, byli szykanowani, tracili pracę, nie mieli za co żyć. Do tego prześladowania, ofiary śmiertelne, których liczba w ciągu 586 dni obowiązywania stanu wojennego urosła do kilkunastu. A i po zniesieniu tegoż, nie ustały represje i ofiar przybywało.

Jak postrzegamy tamte dni z perspektywy 30 lat? Dziś i w dniach nadchodzących to okazja do wspomnień tych, którzy są świadkami Grudnia’81 i kolejnych miesięcy. Dla tych, którzy znają realia tamtej epoki jedynie z opowieści i lektury, są one trudne do wyobrażenia w dzisiejszej Polsce. Warto więc pokusić się o zgłębienie tej problematyki.

Dziś o godz. 16 na placu Ratuszowym rozpocznie się happening młodzieżówki Prawa i Sprawiedliwości. O godz. 18 w Bazylice Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. W Jagniątkowie, o tej samej porze, zacznie się spotkanie wspomnieniowe w gospodzie Bukowy Las.

Jutro , 14 grudnia, 14. grudnia, o g. 16:00 w sali konferencyjnej Dworu „Czarne” odbędzie się debata z historykami z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Łukaszem Sołtysikiem i dr Grzegorzem Waligórą poświęcone historii i współczesności Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który 13 grudnia 1981 roku został zdelegalizowany, a jego działacze i osoby wspierające doznali ze strony państwa najboleśniejszych represji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (129) Dodaj komentarz

MALKONTENT 13-12-2011 8:33
gdyby nie stan wojenny to językiem urzędowym byłby dziś rosyjski
~serena 13-12-2011 8:37
w obliczu faktów muszę się niestety z tym zgodzić
~ 13-12-2011 8:44
do 08:33 - dla tych co go wprowadzali - językiem urzędowym był własnie rosyjski
~waldi 57 13-12-2011 8:48
Była niedziela, duży mróz, po wyjściu z kościoła poszedłem jak zawsze do kolegi na flaszeczkę, a tu w telewizji facet w mundurze ogłasza stan wojenny.Wszystkie oczy domowników wpatrzone w telewizor jak w obrazek, tylko babcia siedząca pod piecem kaflowym mówi będzie wojna już dla mnie trzecia . Tak zapamiętałem ten dzień dla mnie wtedy młodego człowieka (27) .
~w13 13-12-2011 8:52
jak widac propaganda od lat tak zmienila umysly tych 2 wpisów ze prawie w to wierzą,a juz od lat wiadomo z oficjalnych dokumentów rosyjskich ze kulikow odmówił bratniej pomocy jaruzelowi.i to jest fakt ..i jak ktos woli kolaborantów szpiegów i agentów rosyjskich /takicj jak jaruzelski/od wolnosci to jego wybór ..podobnie było tez w czasie zaborów..wielu wtedy zyło sie dobrze i bez problemów ps. najgoszą zbrodnią wrony było zabicie w ludziach jedynej w ostatnim czasie solidarnosci przyjazni i powszechnej pomocy ..tak było wtedy i może ktoś to jeszcze pamięta
~J@ck 13-12-2011 8:54
Miałem wtedy 12 lat , a moim czarno -białym telewizorze nie było teleranka
goscniedzielny 13-12-2011 9:03
Paradoksalnie, lata 1975 - 1980 to były najtłustsze lata dla Jeleniej Góry, Stanisław Ciosek jako I Sekretarz KW PZPR i jednocześnie członek KC PZPR to była w mojej ocenie osoba, która popchnęła cywilizacyjnie nasze miasto do przodu - w tym czasie zbudowano od podstaw ulicę Wolności, zbudowano obwodnicę w obecnym kształcie. Prężnie działały zakłady przemysłowe, oraz mieściły się w Jeleniej Górze urzędy wojewódzkie... Powstały pierwsze wieżowce... :) po 1980 już tylko odcinano kupony i wykorzystywano siłę rozpędu miasta z lat poprzednich... wraz z odejściem Cioska zrobiło się smętnie i gnuśnie... a czasy demokracji doprowadziły do degradacji naszej mieściny do miasteczka powiatowego...
~do w13 13-12-2011 9:07
Głupotą jest wierzyć w to, co napisali ruskie i to w dodatku w takich okolicznościach. W historii bowiem nie zdarzyło się, aby ruskie nie wjechali gdzieś swoimi czołgami, aby propagować swoją rację. Przykładem są chociaż by Węgry, gdzie jak tylko wkroczyły ruskie wojska to odbyła się tam prawdziwa wojna, a nie jak u nas przypadkowe postrzały sprowokowane w ferworze zamieszek. Gdyby to ruskie czołgi stały wtedy przed stocznią, to by jej dziś po prostu nie było. Bzdurą jest wierzyć w zapiski, które mówią, że ruskie nie chciały "pomagać" w interwencji, bo tak samo można powiedzieć, że ruskie wcale nie chcieli atakować Polski w 1939...
~Rówieśnik SW 13-12-2011 9:12
Niestety, trudno sie oprzeć wrażeniu, że Jelenia Gora jest tylko marna kalka tej, która była miastem wojewódzkim.Galeriami handlowymi i hipermarketami pewnej luki sie nie zapełni. PRL sie broni, mimo wszystko.Tak wynika z opowiadań wszystkich, którzy wtedy mieli moje lata.
~do 9,07 13-12-2011 9:12
to co napisali ruskie to nie bylo do mediów ale tajne raporty odtajnione dopiero po 20 latach..a 56 to nie byl 81..a w 1939 stalin chcial atakowac i w kazdym dokumencie jest to napisane wiec twoje porównanie historyczne nie trafione zupelnie ps. tak zwane mniejsze zlo to klasyczny argument by nie walczyc o wolnosc a byc szczęsliwym pod zaborami
~ 13-12-2011 9:13
Jaruzelski to był wyjątkowy sprzedawczyk, jeździł do Moskwy po instrukcje, stawał przed Ruskimi na baczność i wykonywał ich rozkazy. Ostatnia rzecz która by mu wtedy przyszła do głowy to ratować Polskę przezd Rosją. Nie dokonywał żadnego wyboru. Żadne tam mniejsze zło. Ruscy kazali - Jaruzel wykonał, albo nawet wykonał zanim kazali. Po latach przyjął śmieszną linię obrony że uratował Polskę właśnie wprowadzeniem stanu wojennego, być może nawet sam w to uwierzył. Jaruzel to komunista z przekonania, kochający ZSRR, więc jak mógł ratować Polskę przed czymś co sam cenił i szanował? Pomyślcie.To nielogiczne po prostu. Zresztą, jak było naprawdę pamięta każdy kto przeżył tamten czas.
~qwertyy 13-12-2011 9:20
czytajac o Jaruzelskim natknalem sie na taka ciekawostke. Po koniec lat 60-tych rozpoczal on masowa degradacje oficerow pochodzenia zydowskiego. Ostatnie degradacje do stopnia szeregowego mialy miejsce jeszcze na poczatku lat 80-tych. Wynikaloby z tego, ze wywiad wojskowy widzial rzeczywiste zagrozenie w przejmowaniu przez te osoby wysokich stanowisk w armii.
~frasyniuk!! 13-12-2011 9:25
13 grudnia 1981 r. gen. Jaruzelski stał się pospolitym przestępcą łamiąc obowiązujące w Polsce prawo. Zło nazywajmy złem, a nie "mniejszym złem". Krew mnie zalewa na poprawność polityczną w Polsce i wciskanie ludziom, że stan wojenny to było "mniejsze zło". Nie rozumiem przeprosin generała, bo z jednej strony żałuje, a z drugiej postąpiłby tak samo. Skoro Jaruzelski mówi, że postąpiłby tak samo, to znaczy, że raz jeszcze wrzuciłby mnie do więzienia, żeby mnie katowali i łamali żebra. Wkur... mnie takie przeprosiny gen. Jaruzelskiego. Nie rozumiem tych, którzy stają w obronie gen. Jaruzelskiego - powiedział w pierwszej części rozmowy z Onetem Władysław Frasyniuk
~do 09:12 13-12-2011 9:30
Bo nigdy nie wierzyłem w papierową propagandę i tajne raporty, które akurat oczyszczają ruskich. Skoro tak łatwo odtajnić tak istotne raporty to jest ich jeszcze wile do odtajnienia, no chyba, że nie da się dla nich wymyślić alternatywy. W całej naszej historii było mnóstwo przypadków manipulacji aktami, teczkami, raportami itp. Dla tego przyjmowanie tego typu faktów za pewniaki jest nieracjonalne. Rzekomo ruskie nie chcieli "pomóc" więc musieli liczyć się z ryzykiem obalenia w Polsce systemu, co jest paradoksalne bo przecież tak łatwo by nas nie wypuścili ze swojego "przyjacielskiego" uścisku. Nie są tak głupi, w końcu budowali kosmiczne rakiety i sputniki.
~ 13-12-2011 9:30
Historia się powtarza: wtedy nie było co jeść bo w sklepach nic nie było, teraz nie ma co jeść bo nie ma za co kupić. Wtedy były pochody, teraz są procesje, wtedy był Jaruzelski teraz jest Kaczyński...tylko patrzeć jak wprowadzą stan wojenny.
goscniedzielny 13-12-2011 9:34
~frasyniuk gdyby nie czas rozpierduchy, to Frasyniuk pozostałby tym czym był, czyli tylko szeregowym tramwajarzem. Jako działacz S, szybko znalazł swoje miejsce we Wrocku, szybko też zaczął robić biznesy, bazując na swoich kolesiach z 'S' Pee..Peee... Pee... Frasyniuk powinien po stopach generała całować, że ten pozwolił mu zaistnieć...
~ 13-12-2011 9:42
Wtedy bylam mala- mojego ojca internowano,bo aktywni ludzie jak on byli niewygodni. Siedzal we Wroclawiu. Gdy go po 7 miesiacach wypuscili byl wrakiem czlowieka. Potem kazali mu wyjechac za granice nie patrzac na to, ze byl w Cieplicach potrzebny. Zostawil wielu malych pacjentow na pastwe losu. Nastepnie kazali wyjechac zonie i dzieciom. Dziadek z powodu tych wszystkich wiadomosci dostal wylewu i zmarl. Babcia zostala sama. A dzisiaj na Jelonce nazywa sie mnie Niemra. Dziekuje za uwage.
~tommy 13-12-2011 9:50
W czasie trwania stanu wojennego ofiar nie było kilkanaście, a kilkadziesiąt. Jedną z nich był Kazimierz Majewski - przewodniczący Solidarności w Jeleniogórskich Zakładach Narzędziowych.
~a to SZELMA 13-12-2011 9:51
miałem niespełna 6 lat - Generale....pamiętam, jak mi zabrałeś Teleranek- nie daruję....jako dziecko słowo "WOJNA" wzbudziło we mnie lęk...WOJNA DOMOWA-to co najadą obcy źli mój dom tak myślałem dopiero po kilku godzinach lęku odważyłem się spytć rodziców kto na nas napadnie - POLACY- nie mogłem tego pojąć...myślę Generale że zabrałeś mi nie tylko teleranek ale spokój dzieciństwa... http://www.youtube.com/watch?v=S-mEEXlvaek&feature=related
~ 13-12-2011 9:53
a dzisiaj to niby lepiej jest???
~Portal 13-12-2011 9:53
Trzeba pamiętać , że w tamtym okresie oprócz niedostatkow i wielu uciążliwości zapanowała jednocześnie anarchia ,bandyctwo , na ulicach były rozruby i bijatyki podpitych meneli nie było żadnych służb porządkowych - rano a był to rok 81, wczesną jesienia ktoregos dnia przyszliśmy do pracy , a nasza koleżanka weszła zaplakana z krwawiącymi uszami bo na ul.1 maja bandziory wyrwali kolczyki .Wówczas aż sie prosiło o wprowadzenie jakiegoś bezpieczeństwa i porządku - o tym też należy pamiętać , choc byłem za głębokimi zmianami w kraju to polak polakowi nie równy.
~poeta:) 13-12-2011 9:56
13 Grudnia 2011 idę pod pośredniak, nie ma zomowców, nie ma solidarności, nie ma celu, jest pośredniak i rzeczywistość pariasa w zadżumionym mieście i wymądrzania się urzędniczych biurw na temat tego jak człowiek powinien żyć w systemie, który się nie sprawdza!!!! 13 .12.2011
~x 13-12-2011 9:58
Stan wojenny to pestka .Ważne jest to co się później stało , a czego skutki odczuwamy do dzisiaj. Przerwano solidarność Narodu , wtedy było jasne kto to są oni , a kim jesteśmy My. Świń było trochę , a teraz co drugi to świnia. Przerwano życie kulturalne , upodlono ludzi , a inni tchórze co dużo krzyczeli skundlili się i dzisiaj stworzyli nową rasę o wiele gorszą od tej która była wtedy u koryta. Tzw 'koryto' było małe i mało zasobne , a teraz koryto jest wielkie i zżera się w nim cały kraj i wszystko co było dobrem Narodu , a w efekcie będziemy mieli Wielkie Gówno.Walczyliśmy o Polskę , a mamy neokolonialny ,podległy obcym kraik , bez znaczenia i perspektyw."Miałeś chamie złoty róg ,ostał ci się jeno sznur". Naród został zdradzony przez "swoje elity.
~ff 13-12-2011 10:01
Czyli świętujemy swoją klęskę i porażkę!!!
~Remirt 13-12-2011 10:11
Obecnie z Wałęsy zrobiono bohatera narodowego , bo wspomogła jemu telewizja i prasa w tamtym okresie - a fakty były inne w kraju gotowało sie już od 1968 roku od KOR -u , w każdym zakładzie wszyscy wiedzieli że \"przeżyliśmy najazd szwedzki przeżyjemy i sowiecki\",wiele gniazd konspiry było stłamszone przez donosicielstwo.Naród od tamtego czasu był gotowy do rewolty.Trudności narosły od podwyżek cen do awantur rychłych zmian w całym kraju , nie wiedząc w którym momencie bańka pęknie .Wałesa wplątał sie w obronę Walentynowicz w stoczni a na fali haseł zwiazkowych tak wypłynął. Nie dokonał żadnych zmian w kraju po przez systemy organizacje wywrotowe to poszło same z siebie . Ale USA lubią symbole to jego wyprodukowali. Jaki to bahater - innych odepchnął .Prezydent 1000-lecia . o boże.
~do 9:42 13-12-2011 10:16
jakis czas temu "ktoś" z niemiec pisał(a) tak durne i obrażające komentarze pod adresem ludzi mieszkających w polsce , także nie dziw się że ,internauci tak reagowali
~ff 13-12-2011 10:21
Za komuny zatrudniano, a teraz się tylko zwalnia, zwalnia ,zwalnia i zakłada wnyki na społeczeństwo do grobowej deski. Komuna zła, a kapitalizm, to dobry:) Polacy sa jak wydmuszki, wydymani przez obiecujących poprawę bajarzy:) A wspomnienia z teraz, to będą mieć dzieci z pośredniaka, a nie ze stanu wojennego, bo tam chodzą z bezrobotnymi rodzicami.
~ 13-12-2011 10:23
Do 10: 16- nikogo nigdy nie obrazam. Prosze o choc jeden cytat, ktory jest obrazliwy. Czesto pisze prawde- jesli ona kole w oczy to juz nie moj problem. NIGDY NIKOGO NIE OBAZAM. Amen.
~Cssy 13-12-2011 10:29
A wiecie co może tak zacząć robić w ramach odzyskanej wolności śluby w biedronce zamiast w urzędzie stanu cywilnego, a przyjęcie weselne w Pośredniaku, urzędasy na pewno przyjdą się zabawić, a emigracja za pewnie prześle nam jakaś paczkę dla bezdomnych piesków jak pomagać, to pomagać, trzeba rodzic dzieci aby zostały zjedzone przez Polskę!
~a to SZELMA 13-12-2011 10:37
Może mi powiecie, że wywalczona Wolność i upadek komunizmu to był błąd...ludzi proszę Was z uwagi na pamięć tragicznych ofiar stanu wojennego, ofiar komunizmu, cierpienia ludzi prześladowanych i pozbawionych środków do życia w tamtych czasach, rodzin tych ofiar nie piszcie chociaż dziś takich rzeczy- że za komuny było lepiej
~hhh 13-12-2011 10:42
wtedy było zla,teraz zle a bedzie jeszcze gorzej wiec kto ma głowe na karku trzeba wiac i ci madrzy rzadzacy niech rzadza soba nawzajem
~ 13-12-2011 10:57
Ten caly cyrk pod tytulem stan wojenny pamietam jak przez mgle. Wazni panowie zabrali ojca, mama plakala a mlodsza siostra wydzierala sie w nieboglosy. I nie moge pojac, jak ktos pisze "gdyby nie stan wojenny to weszli by Ruscy". I oczywiscie ze wzgledu na tych Ruskich moj ojciec siedzial dlugie miesiace we Wroclawiu i przyszedl do domu ciezko chory na pluca, a potem go-jako niewygodnego i inteligentnego dzialacza Solidarnosci- wysiudali z kraju.Moge tylko dodac, ze byl jeszcze niestary i sie tu dobrze odnalazl, dostal pomoc tutaj i pracowal jeszcze wiele, wiele lat w swoim zawodzie. Ale wtedy tego sie nie wiedzialo. To byla rodzinna tragedia.I wszystko po to, zeby Ruski nie przyszedl?
~Tymian 13-12-2011 11:29
Pracować zacząlem od 1967 roku - 13 lat byłem robotnikiem pracując w kombinezonie , kasku , masce p.gazowej ,rękawicach , ubraniu kwasoodpornym .Zarobki były niskie zaklad inwestował i wartośc wzrastała by po latach wzieli ten zakład niektórzy aktywiści dla siebie w formie udziałów i akcji. Ja za poglądy byłem na celowniku , musiałem odejść w 79 r .w latach 60/70 życie było beztroskie - czego dzisiaj pokolenie nie zna ,praca czekała na wszystkich Z czasem sam się usamodzielniłem nie politykując .W latach 90- ze zdziwieniem widziałem tych niby działaczy ,którzy nie mieli nic wspólnego z robotnikiem , kreowali sie na bohaterów wyciągając dla siebie z zakładu maksymalne dobra w różnych postaciach. - Zmiany zaszły w odwrotym złym kierunku, - do biedy , bezrobocia ,nepotyzmu, korupcji
~Głupcy 13-12-2011 11:36
Prawdziwą tragedią tego kraju są jego obywatele, którzy korzystając z wywalczonej im demokracji wciąż powierzają rządzenie ojczyzną, regionem, poszczególnymi gminami tym, którzy tą demokrację zwalczali: w ramach służby obcemu państwu, partii albo SB. Jak mówił Marszałek: Polacy, to Naród wspaniały, tylko ludzie k...y.
~ 13-12-2011 11:36
Do Tymian- mam nadzieje, ze nie mowisz o dzialaczach z lat 80-tych. Wielu z nich chcialo dobrze. A ze jest, jak jest to nie do konca ich wina. Ale tez na pewno nie wina Niemcow, Ruskich, Zydow albo c...now, jak sie tu chetnie zapodaje. Obecna polityka polska jest tak dziwna, ze caly swiat przyglada sie i sie dziwuje. Walki o krzyz, debaty nad Smolenskiem, zazarte klotnie miedzy partiami i osobiste wycieczki poszczegolnych politykow to nie ta Polska, o ktora walczyla Solidarniosc.
~ 13-12-2011 11:39
bzdura, sniegu bylo co kot naplakal a mroz troche ponizej 5 stopni wiec komu ta sciema , a i tak lepiej sie zylo w stanie wojennym niz dzis , ludzie mieli prace, a dzis sa okradzeni i ponizeni
~Głupcy 13-12-2011 11:40
Prawdziwą tragedią tego kraju są jego obywatele, którzy korzystając z wywalczonej im demokracji wciąż powierzają rządzenie ojczyzną, regionem, poszczególnymi gminami tym, którzy tą demokrację zwalczali: w ramach służby obcemu państwu, partii albo SB. Jak mówił Marszałek: Polacy, to Naród wspaniały, tylko ludzie k...y.
~ 13-12-2011 11:46
Byl snieg i mroz; nawet ja pamietam, chociaz bylam mala. Tego dnia sie nie zapomina do konca zycia.
~ryu2 13-12-2011 12:01
Ja też pamiętam wiele i co z tego, Solidarnościowcy, styropianowcy oszukali ludzi pracy, tak samo jak i wcześniej zrobili to komuniści, nadal państwo ma w pogardzie ludzi pracy i tych wykluczonych czyli bezrobotnych np. Ja mam się cieszyć z czego z dzikiego kapitalizmu, dobre sobie takie same G... jak komuna, a może jeszcze większe, bo nie daje pracy!!! Tylko każe się stale wychwalać!
~Sektor 13-12-2011 12:22
Przeżyłem wiele , doświadczyłem wojska , pracy robotnika , kierownika itp. - ale wiem z perspwktywy czasu, że chętnie , gdyby mozna było to zamieniłbym miesiąc mojej . niechcianej bo przymusowej służby wojsku 72r w jednostce pierwszoliniowej tzw.cyrku za trzy miesiące internowania w ośrodkach wypoczynkowych,ciepłych aresztach z wymarzonym jak na tamte czasy wyszynkiem , świetlicą , spacerami , czytelnią -a nie spanie w lutym i marcu na poligonie w zimnych namiotach na materacach i pałatkch, a posostałych dniach alarmy , gotowości bojowe i marszobiegi z całym sprzętem na grzbiecie w imie patriotyzmu i obrony ojczyzny przed wrogiem . Z woja wyszliśmy goli ,gotowi do następnej tyry , ale inni odroczeni z woja po ukladach, pracowali i zakupili . 126p na raty. Teraz zapaść
~ED 13-12-2011 12:27
Cieszę się, że dziś w komentarzach Jelonki wpisuje się wielu prawdziwych patriotów (nie licząc 2 pierwszych miłośników Rosji). Jaruzel wybiela się, przeprasza, ale jeszcze raz by to zrobił. Przed wojną mieliśmy silną gospodarkę, przemysł, biznes .... po wojnie zniszczono tych którzy przeżyli, a byli solą tego społeczeństwa. Dziś próbujemy wydostać się z tego bagna, ale niestety teraz są nowi, wcale nie słabsi \"okupanci\".
~wykształocny 13-12-2011 12:28
Powiem,że jest sprawiedliwość jak zobaczę Tuska czy Kaczyńskiego w Pośredniaku po pieczątkę aby ich przyjęli do lekarza. - NSZZ SOLIMARNOŚC
~ 13-12-2011 12:56
Pierduczysz jak zwykle. Nie jestem sfrustrowana, zle odbierasz moje sygnaly. Dziwie sie- a to nie frustracja.Ale wiele widze tez pozytywnie- piszesz "naszej" a to juz mnie cieszy. Widzisz, jaka jestem fajna?:-)))
~stary wiarus 13-12-2011 13:08
Stan wojenny wprowadzil kundel moskiewski , zdrajca polskich idei .Przypomnijcie sobie jak czule całowal się z Lonią ,ówczesnym carem. Własnymi rękami stłamsił Narodowe Powstanie i próbę podniesienia się Polaków z kolan.Ten "ślepiec" jak o nim mówiono (nosił ciemne okulary) ,był ślepcem politycznym. Czasami lepiej zginąć honorowo niż być szmatą i zdrajcą Ojczyzny. Gdyby kacapy wkroczyły do Polski to Nasza Armia (większość to poborowi) stanęła by po stronie Obywateli , a nie po stronie tego znienawidzonego "generała". Nikt by nie strzelał do Swoich ,dlatego stworzono oddziały siepaczy ZOMO i ROMO ,znienawidzone przez ludzi i żołnierzy .Zginęło by wielu ludzi i może doszło by do większej konfrontacji, ale mielibśmy wolną Polskę i Armię ,która by Nas broniła.A DZISIAJ NIE MAMY NIC.
~ 13-12-2011 13:10
Hm, tak myślałem, że u podstaw frustracji naszej niemry leży tragedia rodzinna.
~x do 8:33 13-12-2011 13:25
Od zawsze wiedziałem że siedzi w Tobie zatwardziały czerwony pies.Może nawet jesteś śpiochem?czerwony pająku.
~ 13-12-2011 13:46
Do 13:10- masz czkawke?
~rodak123 13-12-2011 13:49
Interwencji sowieckiej nie było by! To Jarozel prosił jeszcze przed ogłoszeniem tego stanu swoich sowieckich guru o pomoc zbrojną. Jaruzel i ta cała świta to zdrajcy narodu! Emeryturę powinna mu wypłacać Rosja za dobrze wykonaną pracę. Bohaterem tamtych czasów jest Kukliński, bo On nie zdradził Polski lecz Rosję, której przysięgał służyć jak każdy żołnierz wówczas. Uratował świat od 3 wojny. Zapłacił za to śmiercią dwóch swoich synów, których najprawdopodobniej zabiło KGB. PRL to okres stagnacji dla Polski, w którym nie mieliśmy szans na rozwój. Rosjanie wstrzymali plan Marshala, a Jaruzel, Kiszczak, Kania, Ciosek, Gomułka, Bierut to byli ZDRAJCY!!! Cały aparat władzy był zobligowany na pracę na rzecz ZSSR i przeciw Polsce. Gruba kreska nadal odbija się czkawką... PRL=ZŁO!
~ 13-12-2011 13:54
jezu, to ten dziad dostaje emeryture?????
~rodak123 13-12-2011 14:14
Dostaje emerytury 8tyś zł miesięcznie. Zresztą większość z oprawców po dziś dzień dostaje ogromne wynagrodzenia, a ofiary i ludzie represjonowani mają wielkie g... Jak wspominałem gruba kreska. Jesteśmy nielicznym krajem, który nie rozliczył komunistów ba do dzisiaj są na stołkach i nadal ciągną za sznurki. To szerszy temat i niestety nie rozwinę go na niniejszym "forum". Jednak co się dziwić? Aparat władzy wciąż działa. Dlaczego Wałęsa nie udzielił amnestii Kuklińskiemu? Dlaczego nie rozliczał wówczas partyjniaków? Odpowiedź jest wbrew pozorom prosta...
~ 13-12-2011 14:28
Nie wiem, jakie relacje uznajesz, ale ja nie jestem stara. To po pierwsze. Po drugie- nie posiadam obywatelstwa niemieckiego. Po trzecie: to temat, ktory mnie bardzo dotyczy i interesuje. A po trzecie: bede tu pisac, tworzyc, denerwowac az do usranej smierci. W zamian za to zrobie to chetnie i bede pisac bardzo duzo. Przewaznie na temat.Do przeczytania, zegnam!!!
~ 13-12-2011 14:35
Jezuniu, jak ja tu lubie pisac. A przede wszystkim wtedy, kiedy taki ktos zdruzgotany psychicznie sie na mnie denerwuje....
~Pff 13-12-2011 15:03
Nie mieliście interwencji sowieckiej za to macie imperializm globalny USA , nawet jak ta padaczka ekonomicznie zbankrutuje, to jak mawia mój znajomy ekonomia, nie ma tu nic do powiedzenia, bo Wasza kochana Ameryka hegemon świata, imperialista ma przecież głowice nuklerane. Tak zabiegaliście o wolność aby teraz ta rozpierducha w Polsce dostała bazy militarne i mocowała się z innymi potworkami typu Chiny etc. Demokracja rodem z USA proszę mnie nie rozśmieszać, co to za różnica czy Jaruzel czy Kukliński czy jeden na rzecz KGB a drugi CIA działał i jeszcze ględzą,że to dla dobra Polski. Polska powinna być neutralna, a nie słać naszych żołnierzy na amerykańskie imperialne wojny!!!
~niewolnik 13-12-2011 15:14
Tak się czuję jak się przedstawiam . Nie mam nic bo tyle ma uczciwy Polak. Gdyby nie zachowanie części komuny to ci co dzisiaj mienią się "działaczami" podziemia i "walecznymi " bojownikami o równość i sprawiedliwość nie mieli by nic. Prawdziwi patrioci i działacze albo gryzą ziemię ,albo są zmarginalizowani , albo klepią polską biedę. "Polacy" , którzy mają dbać o Polaków, opływający we wszystko to mały procent społeczeństwa , znakomita większość to biedacy ,zastraszeni przez układy .Gdzie jest "Solidarność" !!! ,którą wykorzystano do skoku na stołki i kasę !!! Kto broni prostych ludzi ?? Czy "Solidarność" to już historia ?To po co ten związek !!!???
~s. 13-12-2011 15:32
Stan wojenny - beton usiłował zachować własne stołki. Obarczanie winą ruskich to ukrywanie swoich zbrodni przeciwko narodowi polskiemu. Zresztą po 89 roku większość z nich ma się lepiej niż w komunie.
~ 13-12-2011 15:32
Ci ludzie z tamtej Solidarnosci mieli calkiem co innego na mysli.Nie starali sie o taka Polske, jaka jest dzisiaj.
~Lio 13-12-2011 15:49
Sovieci wcale nie zamierzali wchodzić do PRL-u. Że takich BANDYTÓW jak Jaruzel nosi jeszcze św. ziemia !!!
~ 13-12-2011 16:08
Tak naprawde to chyba nikt juz nie wie, jak bylo. Ale trudno uwierzyc mi jakosc w "niewinnosc" Jaruzela i ze niby "bronil" kraj, by Ruscy nie weszli. Gdyby tak bylo, to internowanych nie traktowano by az tak zle we wiezieniach.Kilka lat temu goscil u nas wspolinternowany z moim ojcem, Pan Sauc. Bardzo przyjemny czlowiek. Opowiadali duzo o "tamtych" czasach. Wlos sie na glowie jezyl. Nie moge uwierzyc, ze jaruzel i reszta bandy bronila Polakow przed Rusami. Przeciez to kpi na.
~ 13-12-2011 16:19
arturro, zamknij jadaczke- to sa ciekawe tematy, nie wcinaj sie z nienawiscia, bo to nie miejsce. Ten temat interesuje wielu czytelnikow, daj poczytac i sie wygadac. Twoje przerywniki zostaw na inne, latwiejsze tematy.Jeszcze bedziesz mial okazje pokazac, jak mnie nienawidzisz= dzis wyluzuj, za powaznie tu jest...
~qwertyy 13-12-2011 16:46
Jaruzelski nie byl zdrajca poniewaz od poczatku konsekwentnie realizowal koncepcje Polski jako kraju w pelni podporzadkowanemu ZSRR. Byla to idea podzielana przez wiekszosc Polakow od zakonczenia IIWS do konca lat 70-tych, wiec jesli ktos uwaza, ze byl on zdrajca to musi rowniez za zdrajcow uznac wiekszosc spoleczenstwa w tamtym czasie.
~a to SZELMA 13-12-2011 16:49
arturro - myślisz że dzięki opluwaniu na lewo i prawo osób o Polskich korzeniach ale nie mieszkających w kraju jesteś większym Patriotą od nich tylko z tej racji, że jesteś mieszkańcem tego kraju - o NIE - Patriotyzm wyssany z piersi Matki nosi się w sercu a nie na transparentach....a droga"| ~ |" z jednej strony Ci współczuję z drugiej zazdroszczę - możesz ten"cyrk" oglądać z poza krat naszego kraju czasami dzięki temu lepiej widać co tu się dzieje a współczuję Twojej rodzinie, że z dnia na dzień musieliście uciekać z Polski - Naszej Polski
~rodak123 13-12-2011 16:51
Rozumiem, że wielu starszych wraca z nostalgią do tamtych czasów bo to byłą przecież ich młodość, najlepsze chwile życia lecz to nie usprawiedliwia wychwalania Jaruzela i tej czerwonej bandy zdrajców. Dla przypomnienia do 56r wojska sowieckie stacjonowały w Polsce bez podstawy prawnej tj bez jakiejkolwiek umowy. Innymi słowy były okupantem. Jaruzelski był częstym gościem w Świętoszowie u rosjan bo miał tam warunki idealne. Spokój i przyjaciół. To są twarde wiarygodne fakty! Nasz problem to gruba kreska i dlatego taka nienawiść jest wśród narodu do obecnych czasów. Jednak to nie umniejsza win Jaruzelskiego, Kiszczaka, Kani i innych. Oni byli zdrajcami! Również ja z uśmiechem wracam do tamtych lat, ale wiem, iż gdyby nie PRL byli byśmy dziś gospodarczo na równi z zachodem. Precz z PZPR!
~ 13-12-2011 16:57
rodak123, ty nie rozumiesz, ze Polacy chcieli takiej Polski wiec jak mozna mowic o zdradzie? Zdradzie kogo i czego?
~rodak123 13-12-2011 17:00
do qwerty. Jakie społeczeństwo popierało tamten ustruj zwłaszcza po wojnie? Sfałszowane wybory w 46r. Ok 50tyś ludzi straconych już po wojnie przez aparat władzy. Jakie społeczeństwo popierało to? Tak ja wiem 17 wrześnie 39r Rosjanie wkroczyli do Polski aby obrać lepsze pozycje do obrony bo taka historię uczony wówczas. Człowieku chyba nie z tych podręczników się uczyłeś. Dlaczego mówimy tylko o stanie wojennym, a kto wysłał wojsko do Czechosłowacji w 68r? Kto dał rozkazy strzelania w 70r? Czy słyszałeś o sytuacji wobec Polaków w latach 45-53r? O licznych gwałtach na polskich kobietach, palonych miastach (pół Legnicy ruskie spaliły po wojnie), okradanych poniemieckich fabrykach i innych dobrach, które miały być rekompensatą dla Polaków za ziemie wschodnie. Wszystko szło do ZSSR :(((
~Red Like 13-12-2011 17:10
Gdyby nie stan wojenny, doszło by do jeszcze większej tragedii. I to bez wkroczenia ruskich. Wyobraźcie sobie masy napitych górników i stoczniowców podpalających komitety partyjne i posterunki MO. Wieszających komunistów na latarniach. A jak myślicie zachowała by się aktualna władza gdyby społeczeństwo wyległo na ulice. Wzburzone brakiem perspektyw, pracy, rosnącymi cenami. Wprowadzono by stan wyjątkowy! Z godziną policyjną oraz aresztowaniem i internowaniem najbardziej aktywnych prowodyrów zmawiających się na facebooku...
~Pff 13-12-2011 17:20
Komuna była przez lata 45 do 89 czyli 44 lata:) Teraz jest 30 lat po komunie i jeszcze jakieś z 10 do 15 i zobaczymy co przyniesie wam ten dziki kapitalizm. Przypominam,że przeszliśmy z socjalizmu w dziki kapitalizm, gdzie jednostką jest niczym a liczy się tylko finansista. No to zobaczymy za te 15 lat tego nowego bajzlu, jaka będzie ta Polska. Kapitalizm już się wyczerpał w czasie 1 kryzysu, ale nie wymyślono mądrzejszego nic, a pojawił się komunizm i się zwarli ideologiści na okres zimnej wojny, co lepsze a teraz padaczki kapitalizmu cześć dalsza. komuna upadła, to wynika z z tego,że kapitalizm też musi:)
~styropian 13-12-2011 17:21
tow gośćniedzielny widzi rozwój miasta z punktu widzenia KM lub KW pzpr. Obwodnica jak pamiętam ciągle była zamknieta przez kilkanaście godzin dziennie, wiezowce i człe Zabobrze to jeden wielki slums niektóre pomysły budowlane towarzyszy straszą długo po upadku komuny. O dostępności żywności, odzieży czy środków czystości nie wspomnę, przepraszam było to dostępne w kantynach milicyjnych czy sklepikach przy komitetach. Wspomnę jeszcze system talonów na towary "luksusowe" dla towarzyszy przodowników, ormowców i innych donosicieli.
~59 13-12-2011 17:29
"łączone patrole wojska i Milicji Obywatelskiej grzały się przy żarzących się całą dobę koksownikach ustawionych głównie przy tzw. obiektach zmilitaryzowanych" -nie wiedziałem, że przystanki autobusowe były obiektami zmilitaryzowanymi. Przerażająca jest obecna propaganda dotycząca czasów PRL, SOLIDARNOŚCI, stanu wojennego. Ludzie jak jesteście za młodzi by pamiętać to pytajcie starszych. Bo za pięćdziesiąt lat pozostanie wam tylko kit, który wam wciska IPN i sfrustrowani, niespełnieni bojownicy o wolność i demokrację.
~ 13-12-2011 17:35
Nie moge uwierzyc w to, ze gdyby nie jaruzelski byloby "jeszcze gorzej". To byl bandyta i zdrajca Narodu Polskiego.Mieli z kraju wypedzic nie tych, ktorzy siedzieli za komuny po brudnych wiezieniach a jarzuela i jego zas...ych kumpli. A dzis zyja za wasze pieniadze i dostaja wysokie renty.Przykladem niech bedzie Zenon Dziwicki, komendant MO za komuny w Jeleniej. Dzis jest nawet bogaty (znam go).PS nie trzeba wspolczuc tym, co musieli opuscic kraj, bo byli dla komuny niewygodni. Wywalilitych bardziej wyksztalconych, wplywowych-oni byli zbyt niebezpieczni. Ale ci sie odnalezli i na obczyznie.Wspolczuc trzeba tym, co pracowali za komuny, guzik sie dorobili a dzis Polsak ma ich gleboko w dupce.
~Zmarły 13-12-2011 17:36
Żeby się przekonać, że jest tak jak za komuny wystarczy pójść do pierwszego lepszego urzędu i spróbować od tak, od ręki załatwić zwykłą sprawę. - Nawet dziecku dziś nie trzeba tłumaczyć, że bez łapówek i odpowiednich koneksji podwieszenia się pod kogoś niczego konkretnego w życiu się nie wywalczy. Taka, to demokracja; czasem tak się zastanawiam, w którym okresie nasze społeczeństwo miało bardziej wyprane mózgi teraz czy wtedy?
~>rodak123 13-12-2011 17:43
masz racje w takim sensie, ze byl to czas zbrodni. Jaruzelski przybyl do Polski jako zolnierz rosyjskiego wywiadu wojskowego a wiec najbardziej krwawej struktury tamtego okresu. Uwaza sie, ze niczym nie ustepowali oni Gestapo a nawet je przewyzszall pod wzgledem okrucienstwa. Byc moze z doswiadczen tamtych czasow wziela sie ta skrytosc Jaruzelskiego. Jednak w tym wszystkim byl pewien cel - budowa socjalistyczngo raju, idei, ktora przyswiecala calemu spoleczenstwu a nie tylko wladzy
~PKL 13-12-2011 17:45
Dziś, gdy widzę związkowców maszerujących na Warszawę, po prostu zbiera mnie na odruch wymiotny, za nic nie mogę unieść tego widoku, anarchistów palących bezkarnie opony, strzępiących mordy, wymach...jących flagami „Solidarność 80”, od niemal 30 lat. Co najgorsze podżegacze, prominenci związkowi czasem zarabiają więcej niż nie jeden prezes prywatnego zakładu, polskie państwo płaci im za to, że z kilofami, śrubami, rozmaitymi brechami idą na policję po to, żeby się z nią policzyć, za to wszystko w przyszłości Polska wypłaci im wysokie emerytury.
~pronto 13-12-2011 17:48
było jak było ,przynajmniej uniknęliśmy rozliczeń typu rumuńskiego , szkoda trochę zastoju gospodarczego który był rezultatem wprowadzonych sankcji gospodarczych .Niestety ,ale śmieszą mnie te wszystkie uroczystości ku czci ,bohaterstwo byłych solidaruchów ,jacy to byli bohaterscy ,jak sypali piasek w tryby maszyn ,jak ich gnębiło SB .Większość to historyjki wyssane z palca dla podkreślenia swojego pseudo bohaterstwa .
~ 13-12-2011 17:57
Byle "Solidaruchy" mialy inna Polske na mysli, gdy szli na ulice albo do wiezien za nic.Nawet polglowek Walesa chcial wtedy dobrze. Co z tego wyszlo- wszyscy wiemy.Gowienko.
~ALI BABOL 13-12-2011 19:27
Viki tutaj dzisiaj mądrze pisze i na pewno w jej żyłach płynie polska krew bo sobie dziewczyna na głowę napluć nie daje . PRECZ Z KOMUNĄ a jak komuś tęskno za PRLem to niech do Korei Płn wypierd@@@@@...... droga wolna , tyle mam w tym temacie . Niemców można nie lubić ale dużo można się od nich nauczyć oni otworzyli TECZKI raz i temat zamknęli a w Polsce co chwile się słyszy że ktoś był agentem a ktoś inny też i tak do znudzenia od 89 r do dzisiaj co jakiś czas wypływa jakaś afera agenturalna w mediach tylko po co ???
~rodak123 13-12-2011 19:46
http://www.youtube.com/watch?v=cPy4_P5j9ow polecam !
~Znaczenie 13-12-2011 20:05
Do 59 z godz.17:29 -koksowniki były faktycznie przy jednostkach zmilitaryzowanych np.przy Poczcie Gł.oraz przy Hotelu Turystycznym w poblizu Dworca PKP.Hotel był miejscem noclegowym funkcjonariuszy ZOMO. Jednostki zmilitar.były w różnych punktach miasta. Także proszę nie ironizować z tymi przystankami autobusowymi. Poza tym określenie,iż koksowniki były ustawione "g ł ó w n i e"... też ma swój sens znaczeniowy.
rymcycymcy 13-12-2011 20:32
A mój stary walczył właśnie o taką jaka jest !!! :) ...mi się tam podoba, można robić co się chce i jechać gdzie zapragnie ! W sklepach pełne póły, kwestia tylko trochę się przyłożyć i zarobić :) ...a w marketach to nawet jakieś auto można kupić ! ...słabe, bo słabe, ale zawsze :) A co do całej tej ideologicznej kupy ...od lewa do prawa ...ten się tapla, kto ma na to ochotę ! :) ...i to też jest cudowne prawo wyboru :)
~ALI BABOL 13-12-2011 20:54
Mi się też w Polsce podoba FULL WYPAS a jak gdzieś w Jeleniej do marketu wejdę na zakupy to się do kasy nie mogę dopchać takie kolejki i Polacy to sobie nie żałują dzisiaj . Ojciec mi opowiadał że za komuny to nawet piwa kiedyś nie było , jak poszli na wycieczkę na Śnieżkę z kolegami to przez środek Śnieżki stało siedmiu WOPistów z KAŁACHAMI i ni HU.@ nie dało rady wstąpić do czeskiego schroniska na parę kufli . Osobiście komunę też pamiętam bo mi Mama przeważnie do szkoły robiła kanapki z dżemem ale bez masła a kto z was jadł chleb z margaryną i cukrem ??? a szynka to na święta była tylko u nas w domu . Polacy w dwóch rzeczach jesteśmy najlepsi na świecie w walce o wolność i w narzekaniu !!!
~ALI BABOL 13-12-2011 21:05
13 grudnia wszystkich komunistów powinno się za pakować na statek i wysłać na wycieczkę na Kubę lub do Korei Płn żeby sobie zobaczyli do czego prowadzi czerwona zaraza
~Gość 13-12-2011 21:14
A GDZIE MÓJ POST ??????????????????/ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
~Gość 13-12-2011 21:19
A ja pół roku dłużej siedziałem w wojsku przez stan wojenny i myślałem że zostanę ZBOWIDOWCEM a tu dupa !!!!! Tak nas w ciula zrobili . :-))))) WYDRUKUJĄ ???? CZY ZAŚ NIE !!!
~59 13-12-2011 21:20
Do "znaczenie" z 20:05. Koksowniki stały też na Nowowiejskiej, Placu Piastowskim na ul. Armii Czerwonej, przed Hotelem Cieplice. Ale więcej ich stało na przystankach autobusowych. I chyba to więcej znaczy głównie. Myslę, że każdy ma swój punkt widzenia i dlatego tylko namawiam "małolatów" by nie polegały na oficjalnej interpretacji zdażeń czy propagandzie ale szukały prawdy u bezpośrednich świadków. Puki oni jeszcze żyją.
~ALI BABOL 13-12-2011 21:23
Gościu !!! jak byś był bystry to byś się zorientował że to nie żadna niemra tylko ja ALI BABOL !!! a co boli prawda kiedyś jeżdziło się czarną WOŁGĄ a teraz trzeba jeść chleb ze smalcem a Ja kiedyś jadłem chleb z margaryną a teraz jeżdżę czarnym VW
~bemolek 13-12-2011 21:25
Nic nierobienie w zakładach pracy ,rozmowy Polaków ,straszenie jednych na drugich,strajki to był sposób na miłe spędzenie czasu ze znajomymi,itp: Co w tej sytuacji było robić - mniejsze zło. Zapewne ofiar byłoby dużo więcej. Obecnie to można wyciągać różne wnioski bez pokrycia i żadnej gwarancji , ze są trafne.
~ALI BABOL 13-12-2011 21:32
od dzisiaj zmieniam swój nik na BabolZeitung .. . bo mnie ludzie przestali rozpoznawać na tym portalu
~Gość 13-12-2011 21:34
A ja cały czas,odpukać,żrę i żarłem sobie szyneczkę i co tylko chciałem,nawet jak były kartki których nie miałem i nie narzekam,choć teraz jest gorzej niż wtedy jak była reglamentacja(nie miałem rodzinki w mięsnym-zaznaczam) Wku.... mnie jak ci na stołkach porobili spółki i sprywatyzowali to co podobno było NASZE i oni są teraz "właścicielami" a robole mają z tego gówno !!!!
~BabolZeitung 13-12-2011 21:39
Gościu dlaczego nazywasz Viki ,,niemra,, ??? ona ma imię i miała na tyle odwagi aby się przedstawić na tym portalu z imienia i nazwiska , może ty byś się przedstawił ?? bohaterze
~BabolZeitung 13-12-2011 21:45
Gościu !! świnia z ciebie to i żresz bo Ja to sobie jem teraz to na co mam ochotę
~Gość 13-12-2011 21:56
Czyli babole :-)))))))))))) Przepraszam,nie bawię się w utarczki słowne,nie ten poziom. PA !!!!
~w13 13-12-2011 21:58
popatrzcie ile jeszcze jest osób które myślą po moskiewsku/ pzprowsku/ ile złego zrobiła tolerancja i wspieranie lewej nogi ,zdrajców i z...zy trzeba karać bo potem jest za późno i prawda traci jasność i ginie często pod obłudą kłamstwa..i dla wielu mały fiat pełny brzuch jest ważniejszy od wolności ale dobrze ze jest wielu dla których mimo propagandy tvn czy TVP jaruzelski jest pospolitym przestępcą
~ 13-12-2011 22:52
Ktos mowi o Kubie- polasilismy sie na urlop na Kubie, bo tani no i atrakcja. Nigdy wiecej- w hotelu jako-tako, ale poza hotel nie wolno bylo wyjsc. Juz za ohydnym plotem hotelowym staly biedny kubanskie dzieci i wyciagaly rece po slodycze i dolary. Czy sympatyzanci komuny chca takiej Polski? chyba nie...
~ 13-12-2011 22:54
o urlopie na kubie już czytalismy wiele razy :)
~ 14-12-2011 8:46
....do chello: No bo zostanie w mojej pamieci jako obraz nedzy i rozpaczy PRAWDZIWEGO KOMUNIZMU. (=czytalismy tez wiele razy, ze jestem Niemra, Helga, i rozne takie tam; to cie nie wkurza? Badz obiektywny, chello...).Ci, co obstaja za komuna powinni naprawde tam poleciec. Odechcialo by im sie tego ustroju na zawsze.Ps. dzisiaj w TV widzialam wystep Kaczynskiego na temat stanu wojennego itp. Katastrofa. Ten czlowiek jest ciezko chory.Nie wiem, czy takich "rzadzicieli" miala na mysli Solidarnosc z 1981 roku...pozdrawiam.
~ 14-12-2011 8:55
A poza tym- o tej zakichanej Kubie pisalam tylko jeden raz, to tak na marginesie. A o Heldze , Niemrze, obrazliwie o mojej rodzinie, o mnie samej pisano tu dziesiatki razy. Jak ktos juz tu napisal- ja sie tak latwo nie dam zapedzic w kozi rog. Jezdzic jak po starej kobyle mozecie np. z Piipi, jak sie daje. Bum tara-rara-bum.....jednostronne oceny i brak obiektywizmu.Pozdrawiam zimowo....
~ 14-12-2011 12:39
akcja rodzi reakcję, pozdro
~ 14-12-2011 13:01
ano wlasnie. Wiec nie dziw sie, ze jestem pyskata, jesli mnie ciagle obrazacie..... to reakcja na wasze antyhelgowe akcje- dziwne tylko, ze wam sie to nie znudzilo. Znacie juz moje nazwisko, wiecie o mnie wszystko. CO KURDE JESZCZE CHCECIE???? pisac tu i tak bede.Tez pozdro. Ziomowo i deszczowo.
~ 14-12-2011 13:20
mnie się osobiście znudziło, ale ciągle przychodzą nowi partyzanci... a pisz tutaj sobie - nie mój portal..... :) ps. prowokujesz i zaczepiasz, przypuszczam więc że lubisz obelgi po własnym adresem czytać...chociaż to dość dziwne jest
~ 14-12-2011 13:39
Ja nie prowokuje z zamiarem prowokowania- jesli mam odmienne zdanie na jakis temat, to je komunikuje- mam do tego prawo.I bede to w dalszym ciagu robic. Jesli ktos twierdzi, ze winowajcami za zwolnienia z Jelfy sa Zydzi, albo ze marihuana to zdrowa roslinka, lub ze c...now trzeba wyslac...no wlasnie, gdzie??? to jakbys chcial? mam przytaknac, podziekowac, otrzec gebusie i wylaczyc komputer? niedoczekanie. Wielu pisze tu p...ly (akcja) maja wiec moja odpowiedz (reakcja).A ze wychodzi na prowokacje- nie moj problem. Prowokacja jest czyms zamierzonym. Ja nie mam takich zamiarow.PS czy u was tez tak wieje? tu chce glowe urwac.
~ 14-12-2011 13:48
z Twojego tłumaczenia niby jest wszystko ok, ale czasem oliwa dodana do ognia głośno syczy...poza tym cześć pisarzy to zwykłe człekokształtne szympansy wiec wiele nie wymagaj, u mnie nie wieje, ale ja jestem ...so far away
~ 14-12-2011 13:52
Bblessed is the man who, having nothing to say, abstains from giving us wordy evidence of the fact ........
~ 14-12-2011 14:06
czasem bada się głębię rzucając w nią kamieniem...
~ 14-12-2011 14:15
Lepszy nieprzyjaciel otwarty niz przyjaciel zdradliwy...i tej wersji trzymajmy sie, jak pijany plotu. Ze znowu prowokuje, piszac pijany??????
~ 14-12-2011 14:20
When you're "far away" .....to musisz cos z tym zrobic. W przenosni, czy doslownie?
~ 14-12-2011 14:24
teraz nie, ale jak piszesz: wy to, wy tamto... to niektórych wkurzasz, więc jak chcesz wkurzać dalej to tak pisz, czepiaj się wyśmiewaj i pouczaj, odcinaj sie od tego wszystkiego co w PL , koniecznie dodawaj że wszystko tu jest do d...py, a u ciebie super - efekt masz wtedy murowany...
~ 14-12-2011 14:58
ja nie twierdze, ze tu jest wszystko super; (prawie) wrecz przeciwnie. Kazdy kraj ma zady i walety......Wielki problem polega na tym, ze Polacy nienawidza Niemcow. I uwierz mi- wszystko, co tu napisze bedzie SCHEISSE. Bo mieszkam w Niemczech. Pare zjawisk jest tu, w Niemczech fajniejszych. Pare jest takich samych, a pare zaliczam do gorszych. I co w tym nie tego? dla was wszystko, co niemieckie jest helmutowe i hitlerowskie. Ale pomysl logicznie. Ja nie musze tu zyc.Nikt mnie tu nie trzyma. Nawet moj maz nie jest stad. Ale tu siedze, bo tu jest ok. Nie boj sie, ja jestem cwana- juz dawno bym stad uciekla, gdyby te Helmuty byly takie okropne....
~ 14-12-2011 15:22
mówimy o róznych rzeczach; powiem tak: lubisz konflikty i robić zamieszanie wokół siebie to działaj tak jak 14:24, jeśli Ci sie kiedyś to znudzi i będziesz chcała poczuć sympatię ludzi z JG - bądź jedną z nich, to proste jak drut; A Niemcy, cóż, zapracowali sobie kiedyś na taką opinię tutaj, trudno sie temu dziwić.
~ 14-12-2011 15:33
Mysle, ze jestem troche zle odbierana. Nie chodzi o to, ze lubie konflikty- chodzi o to, ze nie lubie przytakiwania i nie uprawiam czytania glupot bez na nie odpowiedniej reakcji.a jesli chodzi o Niemcow- mozesz mi odpowiedziec na pytanie: kiedy Polacy przestana w relacji z Niemcami myslec stereotypowo i wojennie? Powtarzam ci- ja tu zyje dobrowolnie-ba! chetnie nawet! A juz sie chyba doczytales z moich wielu wpisow, ze nienawidze wojny, przemocy, Hitlera, rasizmu, nietolerancji. Pomysl- moglabym zyc w takim kraju, gdzie ciagle jeszcze jest myslowo jak w 1939? Oni juz powymierali. Nowe generacje sa inne. Mam wielu znajomych, przyjaciol, kolegow z pracy. NIKT nie mysli, ze tamto bylo fajne.NIGDY tu moja rodzina nie poczula, ze sa"gorsi, bo z Polski. Wrecz przeciwnie.
~ 14-12-2011 15:49
To dość skomplikowane jest i racja jest pośrodku jakby. Czyli masz ją po części Ty, lecz twojego punktu widzenia i tego o czym napisałas nie widać tak dokładnie i wyraźnie stąd. Tak samo jest i w drugą stronę. To tak najkrócej rzecz ujmując.
~ 14-12-2011 16:08
Nie chodzi o to, ze ja chce miec racje- ja tak naprawde czuje i mysle. I ona JEST po srodku, bo ludzie-niestety- mysla stereotypami...Wielu Polakow ma na Zachodzie tez bardzo zla opinie.I czy to ma oznaczac, ze kazdy z nas- i ty i ja i Piipi- juz kiedys ukradlismy po mercedesie albo zalani maszerowalismy przez Hamburg? Nie mozna myslec stereotypami, bo to krzywdzace. Ja naprawde juz bym dawno stad poszla, gdyby mnie tu "krzywdzono".Ale sie nie rusze, bo lubie niemiecka tolerancjei otwartosc- wbrew twojemu mysleniu, ze tu biagaja same hitlerki.One juz wyzdychaly.
~ 14-12-2011 16:12
no to nie myślmy od dziś sterotypami, więc ja odpuszczam hitlerków, a ty pijaków... :) ps. paru hitlerków to mamy tutaj swoich
~ 14-12-2011 16:27
Tutaj tez jest paru idiotow, nazwijmy ich wlasnie hitlerkami. Przewaznie w starych DDR-ach. I co mnie wkurza, to fakt, ze musze na nich placic "podatek solidarnosciowy". To anarchia.Od wielu, wielu lat place ten podatek po to, zeby DDR-y mialy ladne domy, ulice i zeby sie hitlerki mialy fajnie.Na kosciol nie place, bo wystapilam. Na hitlerki musze.I chodza takie lyse paly po np. Eisenach i rzna glupa. Obserwowalam- normalni ludzie patrza na nich z pogarda, policja ma oko. Bylam tam na tych szopkach swiatecznych z pracy, cale szczescie, ze nie mieszkam w DDR-ach.Juz sam akcent ddr-owski mnie denerwuje. Jak wiec widzisz- jedna z rzeczy, ktore TU sa SCHEISSE. (a u nas szturm; a ja na rowerze....). Jak jutro mnie tu nie bedzie- to mnie wywialo....
~ 14-12-2011 16:29
za rower masz +, z że zima jest to nawet ++ (zmien sobie opony na zimowe :)
~ 14-12-2011 16:42
Nie ma zimy- jest +8°C, ale wichura, ze hej i deszcz. Ale kolega sie wlasnie dobrowolnie zadeklarowal, ze mnie zawiezie do domu, a rower zostawie w pracy. Kolega-Helmut. Nie wiem, co sobie za taka przysluge zazyczy, a brzydki cholewcia jak noc. Chyba pojde pieszo (6 km).....:-)))
~59 14-12-2011 18:44
Szacun dla aurora artykułu. On już wie za co....
~BabolZeitung 14-12-2011 19:07
Kolega Viki z pracy niejaki Helmut chciał Ją odwieżć do domu samochodem i wcale mu się nie dziwię bo dziewczyna z Polski to i pewnie ładna, nie to co te niemieckie pasztety
~ 15-12-2011 8:22
Helmut to tylko tak na wszystkich >Niemcow, naprawde to on Konrad...ladna wcale nie jestem, ale za to jaka pyskata! czego i wam zyczy- Viki.
~kat 15-12-2011 13:02
A tego gnoja generała kara już nigdy nie spotka tyle ludzkiej krwi na rękach i nawet nie został zdegradowany panie Jaruzelski oby po śmierci ziemia panu lekką nie była
~Trzy grosze 15-12-2011 16:17
http://niezalezna.pl/20334-sowiecki-general-w-polskim-mundurze
~ 15-12-2011 19:04
13-go grudnia 1981 aresztowano waszego mieszkańca Kempińskiego,w czasie służby wojskowej słuchał Radio Wolnej Europy.
~BabolZeitung 15-12-2011 19:18
... a na religii po szkole ksiądz rozdawał masło solone luzem i jakiś ser pomarańczowy z darów zagranicznych , okropne to było w smaku ale lepsze takie jak żadne Jelenia Góra natomiast wyglądała okropnie obskurnie i już nawet kamienice na ulicy długiej same zaczynały się walić przy okazji zasypując kilku przechodniów . Dzisiaj może nie jest SUPER ale jest o wiele wiele lepiej jak było . Viki każdy Polak jest pyskaty i lubi ponarzekać , taka nasza natura
~Frank 16-12-2011 6:11
Stan Wojenny.bylem osiemnastolatkiem,czasy byly to trudne ale bylismy przyzwyczajeni juz od lat do wszelakich niedoborow w sklepach i nie tylko tam.Od najmlodszych moich lat kolejki w sklepach byly normalnoscia.Pamietam ze bylem podekscytowany solidarnoscia ale nie popieralem tego ruchu do konca.Czesto przesadzali z tymi strajkami.Wproadzenie stanu wyjatkowego bylo dla mnie szokiem lecz nie trwal zbyt dlugo.Bylo mnustwo ograniczen ale jakos sie tam zylo.Wiedzialem ze z czasem ten ustroj upadnie i jakos nie przychodzila mi do glowy mysl zeby byly jakies rozwiazania silowe.W naszym miescie Stan Wojenny przebiegal spokojnie.Caly czas byla praca,zle zaczelo robic sie pozniej,koniec lat 80 i poczatek 90.Zmienil sie ustroj,zrobil sie wielki burdel.Mialem tego dosyc.Wyjechalem.
~ 16-12-2011 22:56
gdyby nie GENERAŁ,POLACY by SKOCZYLI SOBIE DO GARDEŁ !!! nie trzeba było RUSKICH, głowy były tak rozgrzane ,że wystarczyła iskra by doszło do BRATOBÓJCZEJ WOJNY ! pamiętacie .." a na drzewach zamiast liści wisieć będą KOMUNIŚCI "
~x 17-12-2011 15:49
zdejmijcie ta promoskiewska kreature z widoku. oni zabrali mi mlodosc i lata w wojsku. kartki na zarcie, bieda, puste sklepy i wypasione czerwone swinie po komitetach jak i ubeckie slugi. to zawdzieczam tej kreaturze.
~KOROZJA 17-12-2011 23:04
JAK MOŻNA ROBIĆ SONDĘ I W PYTANIU SUGEROWAĆ POPULISTYCZNĄ ODPOWIEDŹ . SPOGLĄDAJĄC INACZEJ WIDAĆ JAK WSZĘDZIE BIEŻY STADO BARANÓW .
~x 7-01-2012 11:50
Jelonko! zdejmijcie juz ta facjate z witryny, ona psuje nastroj ludziom. Dosc patrzelismy na te zaklamane czerwone ryjki, mamy nowe, tez niewydarzone. piszcie ciekawsze nowinki.
~Dariusz N 8-01-2012 18:05
Artykułu nie czytałem do końca, bo na samym początku już jest kłamstwo.
~Rico 8-01-2012 23:37
No cóż ,żyję w moim kraju gdzie rządzi obca mi ekipa , w kraju zorganizowanym na nowo po 1989 roku przez gen.Kiszczaka i Jaruzelskiego!
~ 19-02-2012 12:21
Byłem w Jeleniej Górze pracowałem w dużym zakładzie i byłem chyba jedynym kierownikiem działu który należał do solidarności w roku 1980 uczestniczył aktywnie w strajkach.Potem wystąpiłem z solidarności jak pijani konduktorzy ze znaczkami solidarności kilka razy szarpali mnie w przedziale pkp , jak pod ruch podpięli się największe nieroby którzy zamiast wylecieć z roboty stali sie nietykalni. Każdy system i każdy ustrój ma swoje białe i czarne strony i należy we wszystkim zachować umiar. Powiem Wam np. że nie rozumię polityków z pierwszych stron gazet Kaczyńskiego, Tuska i innych z ich, mojego pokolenia którzy wykształcenie swoje zdobyli w czasie komuny i przez gardło im nie chce przejść, że za ich wykształcenie, szkołę studia zapłaciła de fakto komuna. Stach

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group