Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 2703
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: 11 Listopada sprawdzianem z patriotyzmu

Sobota, 10 listopada 2007, 10:00
Aktualizacja: Niedziela, 11 listopada 2007, 9:36
Autor: Daria/ tejo
JELENIA GÓRA: 11 Listopada sprawdzianem z patriotyzmu
Fot. carioca
Przemówienia, przemarsze i msze święte za Ojczyznę. Ale i po raz pierwszy w historii Dnia Niepodległości – zamknięte na kłódkę hipermarkety. To czeka mieszkańców miasta w niedzielę. Czy rzeczywiście jesteśmy patriotami – zastanawiają się gazety w sondażach. Według nich chętnie wieszamy flagę narodową, ale już mniej chętnie wywiązujemy się z podatkowych obowiązków.

11 listopada to najważniejsze święto odrodzonej Polski ustanowione na pamiątkę odzyskania niepodległości w 1918 roku. Ale do bardzo świątecznej atmosfery w mieście daleko. Flagi wprawdzie wiszą, ale nie wszędzie. Tam, gdzie łopoczą, widać też niestaranność. Na skrzyżowaniu al. Wojska Polskiego z Sudecką, gdzie jest urząd miejski z gabinetem zastępcy prezydenta odpowiedzialnym, między innymi, za edukację młodych jeleniogórzan, powiewa niedbale kilka flag. Przed samym gmachem nie ma żadnej. Nie wszyscy jeleniogórzanie flagi wywiesili, choć powinni, z racji tej patriotycznej okazji.

Już w sobotę z okazji święta narodowego akademie organizowane są w szkołach, między innymi w ZSO nr 1 im. Stefana Żeromskiego, który odpracowuje jeden z wolnych wcześniej dni.
W nadchodzącą niedzielę o godz. 11. 30 obchody Święta Niepodległości rozpoczną się na placu Ratuszowym. Będą przemówienia samorządowców i musztra Orkiestry Dętej Filharmonii Dolnośląskiej. Później – msza św. w intencji Ojczyzny w kościele garnizonowym.

Sobotnio–niedzielna Polska Gazeta Wrocławska zastanawia się, co jest dla nas wyznacznikiem patriotyzmu. Dla wielu rodaków to tylko wywieszenie flagi państwowej w święto i pójście na wybory. Ale płacenie podatków i spełnienie obowiązku służby wojskowej już niekoniecznie.

Obecnie pokaz polskiego patriotyzmu dają szczególnie polscy kibice wszelkich sportów, szczególnie siatkówki i skoków narciarskich. Często z ekranów telewizorów spoglądają pomalowane na biło–czerwono uśmiechnięte twarze naszych rodaków. Polscy kibicie są znani na całym świecie ze swojego wyjątkowego eksponowania swojej narodowości. Ale czy są naprawdę patriotami?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group