Piątek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 5988
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Żywy Bank Genów otwarty dla turystów

Czwartek, 7 lipca 2016, 8:24
Aktualizacja: Piątek, 8 lipca 2016, 7:46
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: Żywy Bank Genów otwarty dla turystów
Fot. Robert Czepielewski
Z bardzo ciekawą oferta dla mieszkańców naszego region i dla odwiedzających go turystów, wystąpił Karkonoski Park Narodowy. Od 3 lipca Żywy Bank Genów w Jagniątkowie został otwarty dla turystów indywidualnych.

- Żywy Bank Genów jest częścią Karkonoskiego Parku Narodowego gdzie gromadzone są rośliny występujące w Karkonoszach. Sama nazwa mówi o tym, że nie prowadzimy tutaj nasion tylko okazy żywych roślin. Jednym z zamysłów powstania Żywego Banku Genów jest możliwość zobaczenia, poza parkiem, roślin, które występują wysoko w górach – mówi Marta Kroczek z KPN.

Większość roślin w Karkonoszach rośnie często w jednym miejscu, zazwyczaj na terenach niedostępnych dla turystów, kolekcja w Żywym Banku Genów stwarza możliwość, by je zobaczyć. Inną i chyba najważniejszą cechą tego miejsca jest sprawa ochrony występujących w Karkonoszach roślin. Chodzi o zasadzenie roślin zagrożonych wyginięciem, tak jak było to w przypadku skalnicy śnieżnej.

- Skalnica śnieżna to rzeczywiście nasz sukces - mówi Marta Kroczek. - W pewnym momencie stwierdzono, że w Karkonoszach jest tylko siedem osobników, które kwitną. Po prostu policzono je w ich naturalnym stanowisku i dodam tylko, że jest to jedyne stanowisko w Polsce. Chodziło nam o to, żeby tę roślinę rozmnożyć i to nam się udało. O jej wyjątkowości niech stanowi fakt, że skalnica śnieżna naturalnie rośnie poza kołem podbiegunowym i jej występowanie w Karkonoszach jest prawdziwym ewenementem – dodaje.

Co ciekawe, za częściowe wyniszczenie tej rośliny odpowiedzialni są… botanicy, którzy jeszcze w czasach, gdy fotografia nie był ogólnie dostępna (XIX w.) zbierali skalnicę, żeby udowodnić że byli, widzieli, prowadzili badania.

Żywy Bank Genów pracuje obecnie nad zwiększeniem populacji skalnicy bazaltowej. Sam proces pozyskiwania nasion z rośliny jest żmudny i pracochłonny. Najkrótszym okresem, po którym można zebrać nasiona z rośliny to 2 lata. Taką rośliną jest arnika, która potrzebuje dwóch lat żeby wydać nasiona, po tym czasie obumiera. Innymi nietypowymi roślinami, które występują w Karkonoszach są np. wierzba lapońska, wierzba zielna (która w ogóle nie przypomina wyglądem wierzby jaką znamy) i torfowce.

Żywy Bank Genów w swojej ofercie ma także edukacyjne gry i zabawy dla najmłodszych oraz gry rodzinne. Jest miejscem coraz chętniej odwiedzanym przez grupy szkolne. - Jeśli chcą się państwo dowiedzieć, dlaczego rzeżucha to nie rzeżucha, a kasztan nie jest kasztanowcem i zobaczyć naprawdę ciekawe gatunki roślin, to Żywy Bank Genów jest do tego idealnym miejscem – zaprasza Marta Kroczek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group