Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 10090
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Żywa lekcja ponurej historii na Placu Ratuszowym

Sobota, 14 grudnia 2013, 8:50
Aktualizacja: Niedziela, 15 grudnia 2013, 7:40
Autor: Angela
Jelenia Góra: Żywa lekcja ponurej historii na Placu Ratuszowym
Fot. Angela
Do wczorajszych (13.12.) wydarzeń, w związku z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, włączyła się jeleniogórska młodzieżówka PiS, organizując w Rynku happening, przypominający wydarzenia z 1981 roku.

- Dzisiaj niewielu, szczególnie młodych ludzi, pamięta o zbrodniach z tamtych czasów, godzinie milicyjnej, aresztowaniach ludzi na ulicach, wyłączonych telefonach i brutalnym tłumieniu protestów, które miały zburzyć mur komunizmu na rzecz rodzącej się demokracji. My chcemy o tym przypomnieć – mówi Mariusz Siuda przewodniczący jeleniogórskiego Forum Młodych PiS–u.

Podobnie, jak w latach poprzednich, na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze stanęły: przystanek i koksownik, a przy nich dwóch ludzi przebranych za milicjantów. Przebrani milicjanci „pałowali” solidarnościowców, ale i legitymowali mieszkańców, zatrzymywali samochody wjeżdżające do centrum. Zdaniem młodych to świetna inicjatywa. Młodzież chętnie zatrzymywała się i fotografowała z uczestnikami akcji.

Wielu dorosłych swoją aktywność w happeningu ograniczało tylko do wzięcia ulotki, a starsi krytykowali, że za mało młodych ludzi zaangażowało się w przedsięwzięcie. - Tu powinno być około 500 osób, ale nie pięć na krzyż – twierdził starszy mężczyzna.

Jak mówił Mariusz Siuda, akcja miała trafić przede wszystkim do młodych. – Chcieliśmy im przypomnieć, że była to zbrodnia komunistyczna i taka informacja jest na naszych ulotkach. Na odwrocie natomiast jest protokół zatrzymania, który milicja rozdawała po godz. 22.00 w 1981 roku. To miała być żywa lekcja historii i chyba taka była – dodaje przewodniczący Forum Młodych PiS.

W tym roku w happeningu udział wzięli: Katarzyna Sawicz, Konrad Ambroży, Aleksander Jawor, Tomasz Kwiatkowski i Mariusz Siuda.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (63)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
20
Nigdy
30%
Rzadko
30%
Czasami
20%
Często
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group